reklam
reklam
hava 23° Orta
DOLAR 18,4511 % % 0.17
EURO 17,8171 % % -0.3
GRAM ALTIN 966,30 % % -0,70
ÇEYREK A. 1.579,90 % % -0,70
BITCOIN 357.061 % 1.206
reklam

Güriş turizmi yeniden tanıyor

Son Güncelleme :

29 Eylül 2021 - 18:57

Güriş turizmi yeniden tanıyor

Güriş Holding’in Kurucusu ve Mirage Park Resort Sahibi Rahmetli İdris Yamantürk’ün torunu olan Pırıl Yamantürk Arhan Güriş Holding gözbebeği olan Mirage Park Resort’ta bayrağı daha yükseklere taşımak üzere sorumluluk aldı. Pırıl hanım 32 yaşında, heyecanlı, kendi doğrularını savunan, dinamik, yurtdışında eğitim alarak Güriş holding bünyesinde deneyim kazanmış başarılı bir iş kadını.

Arhan, Güriş Holding bünyesinde edindiği deneyim ve ailesinden edindiği çalışma prensiplerinin haklı gururunu yaşıyor. Biz de Pırıl Yamantürk Arhan ile Turizm yatırımlarını yeniden tanımlayan Güriş Holding’i ve Mirage Park Resort’ün yeni yapılanmasını konuştuk.

Pırıl Yamantürk Arhan Kimdir?
Pırıl, her şeyden önce bir annedir. İş kadını olma yolunda deneyim kazanmakta olduğum yıllarda İdris dedemin bana öğüdü; “Hayatta ilk önceliğin evlatların olsun ve onları en iyi şekilde yetiştir” olmuştur. Ben de şu an hem anneliği hem de iş kadınlığını en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum.

Başarılı bir aile şirketi olan Güriş Holding’in bir üyesi olmak nasıl bir his?
Zor, ancak gurur verici. İdris Bey’in verdiği imkanların içinde dünyaya geldik. İdris Bey; Çamlıhemşi’nin bir köyünden tek başına çıkmış ve bu başarıları elde etmiştir. Sonrasında bize bu büyük başarıyı emanet etmiştir. Bizim ise ondan daha üstün başarılar elde etmemiz mümkün değildir ama aynı gayreti göstermek tabii ki kendisine olan vazifemizdir.

Çocukluğunuzdan bugüne kadar Tatile geldiğiniz otelinizin yöneticilik görevini üstlendiğinizde korktunuz mu?
Aslında, hiç korkmadım. Annem, babam, kardeşim ve eşim bu görevi başarıyla yapabileceğim konusunda en büyük destekçilerim oldu. Onların bana verdikleri güven beni hep ayakta tuttu. Bu sebeple hiçbir zaman kendimden şüphe etmedim. Çok çalışan bir dede ve baba ile büyüdüğüm için de çalışmak beni hiçbir zaman korkutmadı.

TURİZM HER GÜN YENİ BİR MUCİZE

Antalya’ya geldiğinizde sizi en çok ne şaşırttı?
Sektörün genelinde insanların duygusal karar verme eğiliminde olmaları beni çok şaşırttı. Bir işletmenin ilerleyişini etkileyebilecek en önemli husus; duygusal kararlar vermektir. Biz aile şirketiyiz, ama asla duygusal karar vermeyiz. Otelcilik sektöründe ise duygularla hareket edildiğini görmek beni hayrete düşürdü. Ben ailemle kendi şirketimizin dalı olan enerji sektöründe de çalıştım. Bu sektörde diğer firmalarla karşılıklı oturup konuşabildiğimiz ve art niyetsiz işleri yürütebildiğimiz ortamlarda yer aldım. Antalya’da ise hiç kimse sadece işi üzerinden değerlendirilmiyor ve aksine hep kişisel ilişkiler konuşuluyor. Bu da benim hiç alışık olmadığım ve alışamadığım bir durum.

Güriş Holding’i bize anlatır mısınız?
Güriş Holding, İdris Yamantürk tarafından kurulmuştur. İdris Bey özel bir insan, oğullarını bile uzun süre şirketin sahibi olduklarını bilmeden yetiştirmiş. Güriş Holding’in yaptığı işler ve memleketimize ve diğer ülkelere kazandırdığı eserler göz önüne alındığında sayfalar dolusu tanım yapmamız gerekir ama Güriş; İdris Bey ve oğullarının büyük titizlikle ve özveriyle meydana getirdiği Türkiye’nin en köklü müteahhitlik ve mühendislik firmalarından biridir.

Farklı sosyal projelerle destek verdiğinizi biliyoruz. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?
İdris Yamantürk; “Geri vermediğimiz bir doğadan ve toplumdan sürekli almayı bekleyemezsiniz.” felsefesi ile oğullarını ve bizleri yetiştirdi. Biz de ondan öğrendiklerimizi uygulamaya devam ediyoruz.

Oğullarınıza İdris Bey ile ilgili ne anlatacaksınız?
Ölüm, her zaman erkendir. Sonsuza kadar yaşamayacağımızı hepimiz biliyoruz, ama İdris Bey’in yokluğu her zaman içimizde kanayan bir yara olarak kalacak. Ben hala alışamadım O’nun yokluğuna.

Turizmde otel işletmeciliği zor bir meslek. Sizin bu konudaki düşünceleriniz alabilirmiyiz?
1200 misafir ve 400 çalışan toplamda 1600 kişi o günü sizin sorumluluğunuzda yaşıyor. Bu kadar kalabalık insanın bir arada yaşayarak günü bir aksilik olmadan bitirmesini bir mucize olarak adlandırıyorum. Bu yüzden turizm sektörü her yönü ile çok önemli.

“GÜLEN YÜZE KİMSE TÜKÜREMEZ”

Sizde ülkemizde Turizm sektörü hafife mi alınıyor?
Evet, kesinlikle. Hiç kolay bir iş değil. Hem çalışanların hem de misafirin yani toplamda 1600 kişinin farklı psikolojilerini yönetmek göründüğünden çok daha zor bir iş.

Mirage Park Resort’ün gelecek planları nedir? Sizin bu köklü şirkete nasıl bir dokunuşunuz olacak?
Ben ve ekip arkadaşlarım çok heyecanlıyız ve sürekli yeni fikirler üretiyoruz. Bizim grup şirketlerimizin bir prensibi var. Biz neler yapacağımızı değil, neler yaptığımızı anlatmayı tercih ediyoruz. Bu yüzden çok net bir şey söylememekle birlikte; genç olmamım ve farklı bir görüş açısına sahip olmamın bana sunduğu avantajlar var. Örneğin; ekibime karşı tipik bir yönetici duruşu sergilemiyorum. Yine bu noktada İdris Bey’in “Gülen yüze kimse tüküremez.” öğüdünü çalışma arkadaşlarıma aktarıyorum. Tesisimize, hizmet olarak tabi ki farklı dokunuşlarım olacak. Örneğin; son yılların modası olan tatilde sağlıklı yaşam ve beslenme trendini bende otelimizde farklı uygulamalarla misafirlerimize sunmak istiyorum.

Peki, siz nasıl bir yönetici olacaksınız?
Sakinliğini koruyan, kendi bildiği doğrulardan şaşmayan, acele etmeyen ve kontrollü bir yönetici olmaya çalışıyorum. Çalışma arkadaşlarımıza her sektörün kendine has gerçeklerinin olduğunu ancak sektörel konularda henüz bilmediğim durumların olması halinde en fazla bir kere hata yapacağımı belirterek samimiyetin ve dürüstlüğün önceliğim olduğunu vurguluyorum.

GÜRİŞ, TURİZMİ YENİDEN TANIYOR

Yeni oluşumda profesyonel bir yönetici ile çalışacak mısınız, yoksa bu görevi de siz mi üstleneceksiniz?
Biz bir aile şirketiyiz, ama duyguları ile karar veren bir yapıda hiçbir zaman olmadık. Biz işini doğru yapanın arkasındayız ve helal para kazanmanın peşindeyiz. Şu ana kadar bir yönetici almamış olmamın sebebi ise sadece; aceleci davranıp yanlış karar vermemektir.

Alacağınız kararlarda babanıza soruyor musunuz?
Babam bu tesisi bana emanet etti. Kararlarımı sorgulamaz ama o hayatta olduğu sürece tabi ki onun görüşleri benim için büyük önem taşıyor. Babamı iyi tanırım. Mezun olduktan sonra yanında geçirdiğim zamanlarda tecrübelerinden faydalandığıma ve ondan çok şey öğrendiğime inanıyorum. Benzer düşünce yapılarına sahibiz. Bu sebeple aldığım kararlar genellikle onunda onaylayacağı kararlar oluyor. Farklı da olsa birbirimizin kararlarına her zaman saygılıyızdır.

Son olarak Güriş Holding uzun zamandır turizmde otel işletiyor. Şirketin, otel zincirleri oluşturacak gücü varken bunu neden yapmadı?
Bizim asıl mesleğimiz müteahhitlik. Otelde, 1600 kişi ile birebir muhatap olmak ilk etapta bize yorucu geldi ve diğer iş kollarımızın dinamik ve süreklilik arz eden yapısından turizme başka yatırım yapma ihtiyacı duymadık. Bizim konaklama sektörüne giriş sebebimiz aslında arsanın tahsisli değil, tapulu arazi olmasıydı. Şirketlerimizin arasında otelciliğin ufak bir payı var. Bunun yanı sıra işin başına geçtikten sonra daha iyi anladım ki turizm bize bu zamana kadar hep farklı yansıtılmış. Turizm zor ama tatlı bir sektör. İyi bir yönetim ile ekip arkadaşlarımın bu sezonu başarı ile geçirdiği gibi bundan sonra da güzel başarılara imza atacağımızı düşünüyorum. Otelcilikte gelişmek konusunda gelecekte grup şirketlerinin de desteğiyle ilerleyebiliriz, neden olmasın.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.