19.3 C
Antalya
Cumartesi, Eylül 25, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Hizmette fiyat kalite dengesini koruduk

Calista Luxury Resort Satış Pazarlama Müdürü Gürsel Kaya, 2021 yılında fiyat artışı yaptıklarını belirterek 2021 sezon değerlendirdi. Kaya, güzel bir Eylül ve ekim ayı yaşayacaklarını dile getirerek 2019 yılı performansına dönüşün ise tüm dünyada 2024 yılında gerçekleşebileceğini ifade etti.

Şu ana kadar yaşanan süreci kısaca değerlendirir misiniz?
Tesis olarak geçtiğimiz yıldan edinmiş olduğumuz tecrübelerle 2021 yılına güzel bir ivme ile başlamıştık. Hatta cirosal anlamda 2019 yılına göre daha iyi rakamlarla erken rezervasyonlar aldık. Ama Rusya’nın Nisan ayında kapıları kapatması bu güzel dönemi Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında sekteye uğrattı. Pozitif bir algı ile çalışan sektörde de bu algı tamamen tersine döndü. Bu dönemde açık pazarlara operasyonlarımızı yürüttük. Bu noktada tek amacımız; bizim en büyük değerimiz olan çalışanlarımızı mağdur etmemekti. Temmuz ayı 2019 rakamlarına ulaşamadık, ama tesis olarak gelir anlamında verimli bir temmuz ayı yaşadık. Ağustos ayında da yaşadığımız yangınlar ve vakaların artışı ve bunların yurt dışı medyasına yansıması özellikle üst segment tatilcinin tatil tercihlerini değiştirecek şekilde etkiledi. Fiyat odaklı çalışan tesisler, istenilen dolulukları Temmuz ve Ağustos ayında ulaştılar. Ancak, tüm dünya geneline baktığımızda ise istenilen doluluklara ulaşılamadı.

Calista Luxury Resort olarak bu dönemde nasıl bir fiyat politikası uyguladınız?
Biz açıldığımız tarihten beri fiyat kalite dengesini koruyan bir yapıya sahibiz. Çalışmalarımızı her zaman fiyat odaklı yapmaktayız. Bu anlamda 2021 yılı ile birlikte maliyet artışlarının da göz önüne alarak fiyatlarımızı artırdık. Buradaki amacımız, oteldeki fiyat kalite dengesini belli bir seviyede tutarak misafir kalitemizi korumaktı.

GÜZEL BİR EYLÜL VE EKİM AYI BİZİ BEKLİYOR

Eylül ve Ekim ayları için beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız?
Eylül ve ekim ayı için hareketlilik başladı. Rus pazarında Nisan ayında Türkiye’de tatil yapamayan kesim ikinci tatillerinde Eylül ve ekim ayları için ülkemize rezervasyonlarını gerçekleştiriyorlar. Bu doğrultuda güzel bir eylül ve ekim ayı bizi bekliyor. Rus pazarında Mısır belli uçuş kapasitesi ile açıldığı için bizi etkilemedi. Zaten üst segment misafir portföyüne baktığımızda; Mısır Türkiye’nin asla rakibi değil. Eğer bir değişiklik olmaz ise Kasım ayının ortasına kadar sezon uzayacak.
Turizm sektörü ne zaman rahat bir nefes alır?
2021 sezonunda açık olan destinasyonlar arasında Türkiye geçen yıl olduğu bu yılda en gözde destinasyonlardan bir tanesiydi. 2021 yılını geçen yıla göre hem gelen turist hem de ciro anlamında iki kat artış ile kapatacağımızı tahmin ediyorum. Pandemi döneminde öngörü yapmak çok zor. 2022 yılı için umutluyuz. Tüm ülkelerde aşılanma ile ilgili olarak artışlar yaşanıyor. Bunun dışında çift doz aşı olanlara uygulanan kurallar olumlu yönde seyahatleri etkiliyor. Ve bundan sonra biliyoruz ki tam kapanma olmayacak. 2022 yılında iki yıldır seyahatlerini kısıtlayan insanları aşılanma rahatlatacak. 2022 yılından beklentimiz ekstrem bir durum oluşmazsa 2021 yılından daha iyi geçeceği yönünde. 2021 yılı eğer hayal ettiğimiz bir yıl gibi olsaydı, 2023 yılında 2019 yılına yakın bir sezonu hedefleyebilirdik. Ancak bu yıl gösterdik ki tüm dünyada ve Türk turizminde 2024 yılından önce bir toparlanma öngörülmüyor.

KALİFİYE PERSONEL KONUSUNDA ACİL ÖNLEMLER ALINMALI

Son olarak sektörde yaşanan ve pandemi ile artan personel sıkıntısını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Personel konusu uzun yıllardır sektörde yer alan ve ilgilenilmesi gereken bir sıkıntı. Her yıl daha çok sayıda kalifiye personel turizmden uzaklaşıyor. Bu kişilerin turizme dönmesi için gerekli alt yapıların oluşturulması ve işletmelerin bu konuyla ilgili önlemleri alması gerekiyor. Sektörün devlet tarafından bu konuda desteklenmesi ve motive edilmesi şart. Calista Luxury Resort; bu konuda yıllardır yaptığımız yatırımlar neticesinde sıkıntı yaşamayan otellerdeniz. Çok sayıda personelimiz otelin açıldığı günden beri bizimle birlikte çalışan ve en az dört yıllık ciddi oranda personel sayımız var. Uzun süreli personel çalıştırma konusunda belki de bölgenin öncü otellerindeniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER