İNSAN KAYNAKLARI AKİBDER İLE BİR ÇATI ALTINDA

Turizm Röportajları 25 Ocak, 10:15'de eklendi

İNSAN KAYNAKLARI AKİBDER İLE BİR ÇATI ALTINDA

Asa Danışmanlığın CEO’su Sebih Çaylak; AKİBDER ( Özel Akdeniz İstihdam Büroları Derneği)’in kurulma sürecini ve amacını değerlendirdi.

AKİBDER ( Özel Akdeniz İstihdam Büroları Derneği)’in kurulma süreci ve amacı nedir?

2018 yılında AKİBDER’i ( Özel Akdeniz İstihdam Büroları Derneği)  kurduk. Özellikle son birkaç yıldır ülkemizde ve dünyada ara personel açığı giderek büyüyor. Bu anlamda faaliyet gösteren birçok firma var. Ama maalesef İŞKUR’ a bağlı olanların sayısı oldukça sınırlı. Biz de,  İŞKUR’a bağlı olarak bu işi resmi, kurallı ve devletin kontrolü altında yapan firmaları bir araya getirmeyi amaçladık. Böylelikle bu sektörde saygınlığı olan firmalar ile iletişime geçtik. Dört kurucu üye ve diğer yönetim kurulu üyeleri bir araya gelerek, İŞKUR’a bağlı Özel İstihdam Bürosu olan diğer firmalara böyle bir oluşumdan bahsettik. Çoğu firmalardan bu anlamda destek gördük.  Ve böylelikle ekim ayında derneğimizi resmi olarak kurduk.

İşin kalitesini ve saygınlığını artırmak

Yönetim kurulu ve üyeler bir araya gelerek sektörde iyileştirmeler konusunda beyin fırtınası yaptık. Daha pozitif neler yapabiliriz, var olan kaçağın önüne nasıl geçeriz, işin kalitesini ve saygınlığını nasıl artırırız… Bunlarla ilgili belli başlı kararlar alarak uygulamaya başladık. Bu kararları aldıktan sonra İŞKUR, ATSO, Çalışma Bakanlığı, Göç Genel Müdürlüğü merkez ve aynı zamanda illerdeki yetkililerle görüşüp bu anlamda da onların desteklerini rica ettik. Tabi sektörde bir ilk olduğu için en azından bizim bölgemiz için bu anlamda onlarda çok olumlu baktılar. Bir sivil toplum kuruluşunun bu anlamda hareket edecek olması ve bu işe yön veren insanların toplu hareket edeceği hem bizler hem de onlar için sevindirici oldu.

Ekim ayında F&M, housekeeping ve diğer departmanlar için en çok sayıyı aldığımız Kırgızistan’ı ziyaret ettik. Oradaki Çalışma Bakanlığı, İl Göç Müdürlüğü ve büyük elçimizle bir araya gelip yaşanılan olumlu ve olumsuz konularla ilgili karşılıklı tavsiyelerde bulunarak, kararlar aldık. Ayda birkaç defa toplanarak durum değerlendirmesi yapıyoruz. İstihdam sağladığımız kişileri sorunsuz bir şekilde ülkelerine göndermek istiyoruz. Derneğimizin misyonlarından biri de, ülkemizin dışarıda oluşacak olumsuz reklamasyonlarına engel olmak.

Sonuç olarak toplu hareket edildiği için biraz daha kurallar keskin ve net olacak. İşler kontrol altına alınacak ve bilgi alışverişi daha kolay olacak. Çünkü özel bir firma olduğunuzda devlet kurumları ile bilgi alışverişinde bulunduğunuzda problemler yaşanabiliyor. Ama sivil toplum örgütü olduğunuzda bu işleri daha kolay yapabiliyorsunuz. AKİBDER Yönetimi ( Özel Akdeniz İstihdam Büroları Derneği) olarak bunun avantajlarını kullanacak, dezavantajlarını da mümkün olduğunca minimuma indireceğiz.

Asa Danışmanlık olarak 2019 yılındaki hedefleriniz nelerdir?

Asa Danışmanlık olarak 10. Yılımızı kutluyoruz ve  2019’a çok iddialı hazırlandık. 2018 Aralık ayında  9. su düzenlenen QM Awards 2018 yılında Türkiye’nin En İyi Outsource Yabancı İnsan Kaynakları Yönetimi dalında ödül almanın gururunu yaşıyoruz. 2019 yılında gerek turizm gerekse diğer alanlar olsun geçen senelerde yaptığımız güzel işleri daha da artıracağız. Ülkemiz, hizmet verdiğimiz kurumlar ve kendi şirketimiz için daha prestijli bir yıl olmasını hedefliyoruz. Portföyümüze daha ergonomik, ekonomik, farklı görselleri, beceri ve tecrübeleri olan yeni ülkeleri ekledik. Zamanla bunların isimlerini de paylaşmış olacağım. Ekibimizi büyüterek daha kaliteli bir ekip haline geldik.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.