reklam
reklam
hava 23° Parçalı Bulutlu
DOLAR 18,5881 % % -0.25
EURO 18,2572 % % -0.68
GRAM ALTIN 1.024,20 % % -0,11
ÇEYREK A. 1.674,57 % % -0,11
BITCOIN 375.313 % -0.643
reklam

İZTO BAŞKANI EKREM DEMİRTAŞ: “AMACIMIZ, TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLAMAK”

Son Güncelleme :

01 Eylül 2014 - 9:00

İZTO BAŞKANI EKREM DEMİRTAŞ: “AMACIMIZ, TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLAMAK”

  GM DERGİ – ÖZEL HABER

İZMİR TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI EKREM DEMİRTAŞ ile İzmir’i ve İzmir turizmini konuştuk.

ekrem demirtaş (4)

İZTO olarak siz turizmde hangi rotayı izliyorsunuz?

 İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş: “Bizim rotamızda ana çizgi turizmde istikrarı yakalamak ve turizmin sürdürülebilir olmasını sağlamak. Bu yüzden sloganımız yıl 12 ay turizm. Biliyorsunuz, ülkemiz, dünya turizm arenasında önemli bir başarıyı sağlamış olmakla birlikte yine de dünyadaki tek ve vazgeçilmez destinasyon değil. Bu durum İzmir için de geçerli olduğu için turizm konusunda sağladığımız başarıyı kalıcı kılmak için dünya turizmindeki gelişmeleri doğru okumak zorunda olduğumuz bir gerçek. İzmir’de Odamızın büyük çabaları ve özverisi ile kruvaziyer turizmde önemli bir başarıya imza atılmış olmakla birlikte turizmin çeşitlendirilip farklılaşmayı öne çıkaracak başka adımların da atılması gerekiyor.

Bu nedenle turizmde ürün çeşitliliğine gidip İzmir’i farklılaştıracak yeni yöntemler geliştirilmesi, dünya turistlerinin bir kısmını düzenli olarak İzmir’e çekecek destinasyonları bulup yeni tanıtım ve pazarlama stratejileri belirlenmesi gerekiyor. İzmir için yeni hedefler belirlenirken; kitle turizminden çok sürdürülebilir turizm yapmamızı sağlayacak, çevreci ve yüksek gelirli turistlerin hedeflenmesi gerekiyor. Örneğin, İzmir’e kaliteli, çok para harcayan ve uzun süre kalan turistleri yönlendirmek adına yabancı tur operatörleri ile işbirliği yapılmalı, belirlenecek hedef kitlelerin ülkelerine yönelik direkt uçuşların konulması gerekmektedir.  Öte yandan; paket turlarla, kalacağı otele gelen, orada “her şey dahil” sistemi sayesinde neredeyse otelden çıkmadan tatilini bitirip, tekrar uçakla ülkesine geri dönen turistler hedeflenmemeli, gelen turistin otelden çıkarak kenti ve bölgeyi tanımasına ve kent merkezini de ekonomik anlamda kalkındırmasına imkan sağlanmalıdır. Örneğin Odamız, sağlık turizmi, kent turizmi ve kongre turizmine yönelik de çalışmalar yapıyor. Ancak yine söylüyorum: Sadece Ticaret Odalarının bir kente turizm ivmesini tek başına kazandırması ancak belli bir yere kadar olabilir. Bunun devamı yerel yönetimlerin geniş vizyonuna bağlıdır.”

 Yurtdışında kentinizi nasıl tanıyorsunuz?

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş: “Yine burada kruvaziyer turizmi ile ilgili örnek vereceğim. Oda olarak pratik, çabuk hayata geçirilebilen dinamik tanıtımlar ile çağdaş, konuksever İzmir’de kısa sürede şehir turizminde de yüksek oranlı başarı sağlamamamız mümkün  kılmaya çalışıyoruz. Limanda yolcu bekleyerek yolcu gelmez. Bizde de olmadı. Biz kruvaziyer endüstrisinin istek ve beklentilerini dinledik, kalplerine ulaştık. Bunu sadece benzetme olarak söylemiyorum Amerika’daki ve Avrupa’daki kalplerine, ana merkezlerine gittik. Miami’ye gittik, Venedik’e, Genova’ya, Barcelona’ya gittik. Yine de düzenli olarak kendilerini ziyaret etmeye devam ediyoruz.

2008 yılından bu yana aktif olarak fuarlarda yurtdışı etkinliklerinde yerimizi aldık. 2008 yılından bu yana 30 etkinlik ile 116.788 deniz mili yol yaptık. Ayrıca kruvaziyer turizmiyle ilgili 1 uluslararası etkinlik İstanbul’da, 1 uluslararası etkinlik İzmir’de düzenlendi. Gittiğimiz özel ziyaretlerde ve fuarlarda İzmir’i 10 dilde tanıtıcı broşürlerimizi götürüyoruz, tanıtım filmlerimizi götürüyoruz.  Sunumlar yapıyoruz. Bana göre bir liman güçlü değilse bir liman tek başına güçlü bir destinasyon olamaz. Türkiye Kruvaziyer Platformu’nu da Odamız öncülüğünde 2012 yılında işte bu düşünce ile kurduk. Limanlar arasında koordinasyonu sağlamak, ülkemiz limanlarında bulunan kruvaziyer yolcu trafiğini ve potansiyelini artırmaya yönelik olarak girişimlerde bulunmak, dünyadaki organizasyonlara katılmak ve Türk kruvaziyer limanlarının tanıtılması ve pazarlaması için ortak bir strateji belirlemek için hareket ediyoruz. Artık İzmir için yaptıklarımızı tüm platform üyelerimiz için de yapıyoruz. “

HER ZAMAN TURİZMİN YANIDAYIZ

Son olarak, İZTO’nun kültür ve turizme katkıları nasıl sürecek?

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş: “Smyrna antik kenti kazıları 2004 senesinden bu yana Odamız tarafından kentin kültürel mirasını ortaya çıkarmak ve turizme katkı sağlamak amaçlı maddi ve manevi olarak desteklenmekte. Proje kapsamında Kadifekale, Devlet Agorası var ve şimdi Altınpark’taki eski mesken alanının kazı çalışmalarına alınması ve üzerinde çalışılması planlanıyor. İzmir’in en önemli ticaret merkezlerinden olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda Salepçioğlu Camii’ni restore ettik.  Kemeraltı’na yönelik başka projeler üzerine çalışıyoruz. Ayrıca Odamız Ticaret Tarihi Müzesi de kentin ticaret hayatını geçmiş günlerden bugünümüze taşımakta.  Bunun yanı sıra Odamız Kültür, Sanat ve Tarih yayınları kapsamında bulunan eserler de, kentimizin kültür ve turizmine akademik açıdan da önemli ölçüde katkıda bulunmakta. Liman, Dalgakıran projelerimiz gündemde.  Gelen turizmle ilgili proje ve destek önerilerini burada büyük bir ilgiyle tartışıyor ve destekleyebileceklerimiz konusunda sonuna kadar gidiyoruz. Desteklerimizle çok yönlü olarak her zaman turizm sektörünün yanındayız. “

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.