KARASELVİ “DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY; DEĞİŞİMDİR”

Turizm Röportajları 19 Şubat, 09:16'de eklendi

Fame Residence Göynük Genel Müdürü, Mustafa Karaselvi

Verileri incelediğimizde tüm pazarlarda ciddi oranlarda artışlar görülmekte. Pazar çeşitliliğimizi çoğaltarak, özellikle Asya ülkeleri ve Avrupa ülkelerinin tatil tercihlerini ülkemize kaydırmalıyız. Bugün baktığınızda; Avrupalı turistlerin sadece %4’ü Türkiye’yi tercih ediyor. Asya’dan ise, en büyük popülasyon olan Çinli turistlerin en çok seyahat ettiği ilk 10 ülke içinde bile Türkiye yok. Dünya turizm trendlerini iyi analiz edip, yönetmeliyiz. Çünkü sürdürülebilir bir turizm istiyorsak, Dünya Turizm pazarında ilk 3’ün içinde olmalıyız. 2019 yılı beklentilerine baktığımızda ilk 3’te olamasak da ilk 5’e yerleşebileceğimiz öngörülebilir.  2017 – 2018 yılı karşılaştırmasında doluluklardaki yükseliş hepimizi memnun etmişti. Antalya özelinde zirve yıl dediğimiz 2014 yılında gelen ziyaretçi sayısı 11,5 milyon idi. Bu rakam 2018 yılında 12 milyon 707 bin 86 kişiye ulaştı. Elbette ki;  Sayın Bakanımızın da dile getirdiği gibi önemli olan nicelik değil nitelik. Ülkemizde ağırladığımız misafirlerden ne kadar gelir elde ediyoruz? İşin en önemli kısmı bu. Kriz yıllarında, ülkemizi ziyaret eden turistler mevcut konjonktürde dahi Türkiye’nin misafir ağırlamada ki hizmet kalitesini bozmadığına, hatta geliştirdiğine şahit oldu. Güvenlik kaygıları da ortadan kalkınca, bizi tercih etmemeleri için herhangi bir neden kalmadı.

Gelirlerimizi artırma zamanı

Artık satış rakamlarının hak ettiği seviyelere yükseltilerek, gelirlerimizi artırma zamanı geldi.  Bu doğrultuda da iyiye giden işaretler görülmekte. Gelir bütçe tahminlerine göre genel ortalamada yıl bazında % 15 gibi bir gelir artışı yaşanacak diyebiliriz.  Ancak gelirlerimizi artırırken verdiğimiz hizmette, altyapımızda, konseptlerimizde de geliştirmeler ve iyileştirmeler yapmalıyız ki sürdürülebilirlik olsun. Yoksa bir önceki yıla göre yüksek fiyat ödeyen turist karşılığını göremediği takdirde bir sonraki sene bizi tercih etmeyecektir.

Komple renovasyon

Antalya destinasyonunun doğası en güzel bölgelerinin başında gelen Kemer – Göynük’te yer alan Fame Residence Göynük otelimizi yeniliyoruz. Misafirlerimize daha iyi hizmet vermek, onların tatillerini daha konforlu hale getirmek için çabalıyoruz. 1998 yılında hizmete açılan otelimiz dönem dönem kısmi tadilatlar geçirdi. Fakat bu denli bir yenilemeye daha önce hiç girmemişti. Bu sebeple komple bir renovasyona gidildi.  Yapılan tüm yenilemeler, tamamen misafirlerimizin sezon içerisinde bize ilettiği misafir geri bildirim raporlarından tespit edilerek yapılmaktadır.

Renovasyonumuz; odalar, lobby, restaurant, alt yapı, yangın güvenliği ve genel alanların tamamını kapsamaktadır. Ayrıca konseptimizi tamamen Aile Dostu Otel olarak belirlediğimizden, çocuklu misafirlerimizin sahilde daha keyifli vakit geçirebilmeleri için çok şık bir oyun parkı yapılmakta. 20 Nisan 2019 tarihinden itibaren tamamen yenilenmiş yüzü ile otelimizin kapılarını misafirlerimize açacağız. Onlara harika ve unutulmaz sürprizler sunacağız.

Amacımız Sürdürülebilir Turizm

Önceki sezonlarda BDT ülke turistleri ve iç pazar yoğun bir misafir profilimiz vardı. Ancak son 2 yıldır Doğu Avrupa, Orta Avrupa, BDT ve Baltık-Balkan ülkeleri misafirlerine doğru bir değişim yaşadık.  Bu sebeple hem konsept içeriklerimizde hem de personel seçimlerimizde bu değişime paralel olarak değişimler yapıyoruz. Daha önce belirttiğim gibi; en büyük hedefimiz, sezonumuzu daha uzun tutup, sürdürülebilir bir turizm yapmak. Bu sebeple her türlü değişime hızlı adapte olup, aksiyon almaya çalışıyoruz. Ünlü Efesli Filozof Herakleitos’un da yıllar önce söylediği gibi; “Değişmeyen tek şey; değişimdir”. Dünya Turizm anlayışı artık tamamen değişiyor. Ülke olarak bu değişimlere ayak uyduramazsak, maalesef rakiplerimizin çok gerisinde kalacağız. Rekabetteki gücümüzü korumak ve hatta ilerletebilmek için çok çalışmamız ve sürekli yenilenmemiz gerek.

Sözlerimi sona erdirirken, tüm dostlarımıza, çalışma partnerlerimize ve tüm turizm camiasına çok güzel bir yaz sezonu geçirmelerini diliyorum. Gelecek yıllarda yaz turizmindeki başarının kış turizmine de örnek olmasını temenni ederim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.