KAZANKAYA : “EMİR VEREREK İYİ YÖNETİCİ OLUNMAZ”

Turizm Röportajları 9 Nisan, 09:42'de eklendi

AŞKIN KAZANKAYA (2)

SİLENCE BEACH HOTELS KOORDİNATÖRÜ -AŞKIN KAZANKAYA

SİLENCE BEACH HOTELS KOORDİNATÖRÜ AŞKIN KAZANKAYA ile Silence Beach Hotels olarak; 2014 yılında iç pazarda neler beklediklerine dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

2014 yılında Silence Beach Hotels olarak iç pazardan beklentileriniz neler?

2014 yılında geçen seneye göre yüzde 30 ila 35 oranında daha yüksek beklentilerimiz var. Otelin büyük bir kısmını erken rezervasyon ile sattığımız için şuana kadar ki tabloda bu artışı destekliyor. İç pazarda özellikle online rezervasyonlarda yüzde 30 oranında bir büyüme gerçekleşti.

Türk turisti otellerden neler bekliyor, oteller bu konu da neler yapmalı?

İlk olarak memnuniyet bekliyor. Bunun da alt segmentlerini açıklayacak olursak;

Misafire iyi bakmak,

Misafirin beklentilerini karşılamak,

Çocuk ve aile konseptlerine dikkat etmek,

Otelinize deşarj olmak için gelen misafire en iyi ortamı sunmak,

Ayağına kadar hizmet götürmek,

Kısacası misafirin kendini özel hissetmesini sağlayacaksınız.

“Türk misafiri yemeğe büyük önem veriyor”

Türk misafiri yemeğe büyük önem veriyor. Bu konuda biz otelimizin bir bölümünde Türk çayı vermekteyiz. Bunun dışındaki tüm restoranlarımızda Türk çayı ve başka otellerde pek rastlanmayan kumda hazırlanan Türk kahvesi keyfini misafirlerimize yaşatıyoruz.

 Amacımız Türk misafirimizin damak zevkine hitap etmek. Diğer bir yandan otelimizde Anadolu restoranımız var, orada da Türk misafirlerimize özel lezzetleri sunuyoruz. Her gün farklı bölgelerin yemekleri yapılarak Türk misafirimizin memnuniyetlerini sağlamak.

“Hem şehir hem de sahil otelciliğinde büyüyeceğiz”

Silence İstanbul Hotel & Convention Center otelinizi 2013 yılında açtınız, ilk sezonunda neler yaşadı?

Silence Hotels olarak hem İstanbul’da hem de Antalya’da büyüme hedeflerimiz var. İstanbul’daki otelimizi faaliyete başlattık. Hem şehir otelciliğinde hem de şehir otelciliğinde yatırımlarımıza devam edeceğiz.

 İstanbul’daki şehir otelciliğini değerlendirir misiniz?

İstanbul’daki otelimizin kongre ve konferans salonları oldukça büyük. Şirketlere yönelik  önemli bir hizmet ağı oluşturduk. Bu konuda İstanbul’daki otelimizde her şey yolunda gidiyor. Başarılı toplantılara ve konferanslara imza attık ve atmaya devam edeceğiz.

 “Emir vererek iyi bir yönetici olunmaz”

 

Birazda sektör üzerinde konuşmak istiyoruz sizinle.  Birinci kuşak ve İkinci kuşak yöneticileri nasıl buluyorsunuz, onları değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz?

Emir ve kurallarla bu çağda ilerlemek zor.

Teknolojinin yoğun olduğu çağımızda çağımızda iyi bir yönetici olmak için;

Paylaşımcı,

Yeni fikirlere açık,

Fikir jimnastiğine açık,

Alt kadroların fikirlerine de değer verebilecek ve

Onlarla çalışmalar yapabilecek.

Eğer bu saydıklarımızı gerçekleştirebilirsek iyi ve doğru bir yönetici olursunuz. Yoksa talimatlarla iyi bir yönetici olunmaz. Yeni kuşak yöneticiler çok farklı yönetim anlayışına sahip.  Çağın gereğine uyarak misafirlerinde beklentileri farklılık gösteriyor. Tesisler hem reklam hem de hizmet ayağında çağı yakalamak zorunda. Artık 10 yaşındaki bir çocuk tablet ile tesiste dolaşıyor, anında hizmet konusunda yorum yapabiliyor. Bunun için yöneticilerin bu konuları çok iyi değerlendirmesi ve yeni gelen yöneticilere sektörün sıcak bakması gerekiyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Çağın gerisinde kalmamak için teknolojik gelişmelere açık olmak gerekiyor. 2014 yılında tüm sektörümüze güzel bir sezon diliyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Ahmet ekin 02 Haziran 2016

Askin Kazankaya ile 10 yil calistim operasyon ve yonetici olarak her iki pozisyonda kendisini tanimis oldum. Kararli ve isini en iyi yapmaya calisan bir insan.Kendisini kutluyorum ve basarilarinin devamini diliyorum.Ahmet ekin eski silence beach teknik personeli.