KORHAN ALŞAN “GELECEĞE MATEMATİK ÜRETMELİYİZ”

Turizm Röportajları 14 Şubat, 10:11'de eklendi

KORHAN ALŞAN “GELECEĞE MATEMATİK ÜRETMELİYİZ”

Amara World Hotels CEO’su Korhan Alşan; “Turizm uzun soluklu bir iş. Günün icraatlarının yanı sıra, daima geleceğe odaklanmak ve bu doğrultuda matematik üretmeliyiz” dedi.

Hangi Alman tur operatörü şirketleri ile çalışıyorsunuz?

FTI, 5vorlug, Bıgextra, Der Tourıstıc, All Tours, Schauınsland, Corendon, Coral-Ferıen, Anex-De, V-Tours, Bentour-De, LTS-LMX olarak sıralayabiliriz.

 

Otelinizin özelliği nedir? Otelinizi diğer otellerden ayıran nedir, hangi müşteri kitlesine hitap ediyorsunuz?

Amara World Hotels tesisleri kuruluşundan bu yana daima tüketici memnuniyetine ve beklentilerine odaklanıyor. Bu kapsamda sunulan hizmetlerin her sürecinde detaycılık anlayışı hakim. Daima uzun vadeli bakıyoruz. NPS skoru bizler için çok önem arz ediyor. Misafir profilimiz genel olarak aile diyebiliriz. Ancak bunun yanı sıra çiftler için de oldukça cazip lüks tatil olanakları tesislerimizde mevcut. Amara Otelleri genel olarak çok iyi lokasyona sahip olan tesislerden oluşuyor. Yeni ve bakımlı binalarımız, günümüz trendlerine uygun yaşam alanlarımız ve detaycı düşünülmüş sürekli revize edilen konseptimiz Amara Otelleri’ni her zaman rekabette farklı bir yere konumlandırıyor.

Misafirleriniz en çok hangi ülkelerden geliyor?

2017 ve 2018 verilerine bakacak olursak;  ilk sırayı Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkeleri alıyor. Akabinde ise Avrupa pazarı ve iç pazar olarak sıralayabiliriz. Aslında bu dağılım, bir bakıma Kemer Bölgesi’nin genel karakteristiği olarak da ifade edilebilir.

İki yıllık kriz dönemini nasıl atlattınız? Çalışanlarınızı yanınızda tutabildiniz mi, kriz dönemini yenilik ve bakım çalışmaları için mi kullandınız?

Kriz sürecinde daima ürün geliştirdik. Bu konuda zorlu şartlara rağmen turizmin tekrar toparlanacağını öngörerek yatırımcılarımızla hem fikir olduk. Ve önemli yenilikleri tesislerimize dahil ettik. Bu çalışmaların olumlu yansımalarını özellikle 2017 ve 2018 yıllarında deneyimledik. Sezonsal realitede tesislerin 12 ay açık kalamaması durumu, otellerin üzerinde önemli bir baskı oluşturuyor. Kış dönemlerinde nakit akışının neredeyse durma noktasına gelmesi,  özellikle Kemer’deki tesislerin kapatılması zaruriyeti, ister istemez istihdam gücünde etkili oluyor. Çekirdek kadrolarımızı olabildiğince bünyede tutarak bu süreci en az hasar ile atlatma gayretinde olduk. Nihayetinde turizm uzun soluklu bir iş. Günün icraatlarının yanı sıra, daima geleceğe odaklanmak ve bu doğrultuda matematik üretmeliyiz.

 

Otelinizin satış ve pazarlama yöntemini krizlere karşı daha dirençli yapmak için planlarınız var mı? Bu doğrultuda nasıl bir yol seçmeyi düşünüyorsunuz?

Pazar çeşitlendirilmesinin her zaman önemli olduğunu düşünüyorum. İç pazarı son derece kritik öneme sahip bir pazar olarak görüyor ve her zaman her koşulda bu pazarın dinamik tutulması gerekliliğine inanıyorum. Avrupa’nın dönüşü zamana yayılıyor. Bu öngördüğümüz bir durum. İngiltere pazarı gelecek vadediyor. Özellikle Avrupalı operatörlerin Kemer konusunda daha cesur olmaları gerekli. Yeni, kapasiteli ve mükemmel servis veren tesisler var. Kemer’in doğal güzellikleri tartışmasız Türkiye’nin en iyilerinden. Kemer Bölgesi’ne özellikle Batı Avrupa kanadında, yeni tanıtım ve pazarlama stratejilerinde ayrı bir önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Büyüme planlarınız var mı? Başka otel açmayı düşünüyorsanız yeri konusunda fikirleriniz var mı?

Türkiye turizmi 2014 yılı itibari ile dengelenme pozisyonuna girmişti. 2016 krizi ile birlikte bu dengelenme ve yavaşlama alt-üst oldu. Ciddi bir kırılım ile Türkiye 2 ana kaynak pazarı olan Almanya ve Rusya’yı kaybetti. Ancak ülkemizin dinamik yapısı, sürecin tüm kurum ve kuruluşlarca el birliği ile olabildiğince iyi yönetilmesi, toparlanma sürecini hızlandırdı. Tabiatı ile bu süreçte finansman bolluğu dönemindeki anlayıştaki aktif yatırımcı bakış açısı günümüz koşullarında yerini daha ihtiyatlı durağan bir pozisyona konumlandırdı. Yakın gelecekte yeni yatırımlar yerine mevcut ürünlerin, kalitesinin, doluluk ve fiyat parametlerinin, özetle genel verimliliğin artırılması yönünde kullanılması gerekliliği somut. Dolayısı ile şu an için yeni bir yatırım projesi gündemimizde yok. Mevcut tesislerimizin verimliliğine odaklama kısa vadedeki temel stratejimiz. Kilit Grubu bünyesinde Amara World Hotels olarak katma değeri yüksek işler ürettiğimize inanıyoruz. Bu deneyimi kullanarak geliştireceğimiz proje fırsatlarını mutlaka etüt edeceğiz.

 2019 için rezervasyon durumu nasıl?

İlk rezervasyon verilerinin Amara Otelleri adına çok pozitif olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle amiral gemisi pozisyonunda bulunan Amara Dolce Vita Luxury tesisimizin bu sene yeni rekorlara imza atmasını bekliyoruz. Canlı ancak dengeli bir erken rezervasyon akışı planlıyoruz. Sektörel açıdan bakarsak; Avrupa pazarı kesinlikle daha iyi bir görüntü sergiliyor. BDT pazarında operatörlerin ifade ettikleri gibi ihtiyatlı olmakta yarar var. Çok büyük beklenti içine girilmemeli. Pazarın genelinde stabil bir durum veya minör bir artış olabilir. İran pazarı ise malum ekonomik koşullar sebebi ile belirsizliğini koruyor. Turizmi en azından 10 aya yaymak için çaba sarf etmeliyiz. Fiyatlama politikasının doğru belirlemeliyiz. Tüketici alacağı hizmetin karşılığını birebir ödemek istiyor. Fazlasını değil. . . Fiyatı ve talebi artırmanın yegane yolunun toplam kalite anlayışından geçtiğine inanıyorum.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.