NESLİHAN YARGICI: “ TÜRKİYE’DE OTEL ÜNİFORMALARI OTELLERLE UYUMSUZ”

TURİZM RÖPORTAJLARI 2 Aralık, 18:13'de eklendi

ÜNLÜ MODACI- NESLİHAN YARGICI

Neslihan yargıcı (1)

 

 GM ÖZEL HABER – Hazırlayan: Sabriye Çay

Ünlü Modacı Neslihan Yargıcıyla, Türk otellerinin,  üniformalarından mimarisine, servis anlayışlarına, kendisinin tatil tercihinden, en beğendiği ülkeye kadar turizme dair birçok konuyu konuşma fırsatı bulduk.

Yeni bir otel yatırımı yapan ve marka olmayı hedefleyenler üniforma seçim sürecinde neler yapmalı?

Eğer yatırımcı markalaşmak istiyorsa, üniforma seçimi konusunda işi ehline bırakmalı. Bu süreçte yatırımcı, üniformaların oluşturulması ve hazırlanması aşamasında iş ile ilgili fikir yürütüle bilinir, ama  kesinlikle müdahale etmemeli.  Markalaşma süreci sabır ister.

Üniformalar hazırlanırken nelere dikkat edilmeli?

Hazırlanacak üniforma ambleminden rengine kadar otelin konsepti ile uyum içinde olmalı. Üniformaları hazırlanırken 12 aylık tüm üniformalar bir defada hazırlanmalı. Asla yazlık üniformalar ayrı zamanda, kışlık üniformalar ayrı zamanda hazırlanmamalı.

Türkiye’deki otellerdeki üniformalarla yurtdışındaki otellerde kullanılan üniformaları karşılaştırılmasını yapmanızı istesek neler söylersiniz, nerede hatalar yapılıyor?

Türkiye’de sadece kıyafet konusunda değil,  her konuda zaman zaman hatalarla karşılaşabiliyoruz. Bu hatalar da aslında çocukluktan gelen yetiştirme tarzımızdan kaynaklanıyor.  Bu yetiştirme tarzımız, doğal olarak turizm sektörüne de yansıyor.  Bu hataları aza indirmek için ve ortadan kaldırmak için de  başta Türk yatırımcılarımız ve yöneticilerimiz kısacası tüm turizm sektörü çalışanlarımız vizyonlarını daha da çok genişletmeliler.

Dünyada üniformalarda yeni trendler neler olacak?

Yeni trendler için dünyadaki rakipler, dünya modası takip edilmeli. Bunun yanı sıra yeni trendlerin takibinin yanı sıra, özgün olmak, farklı olmak, farklı olurken de otel ile üniformanın bir bütünlüğünün olması gerekiyor.

Peki, hangi ülkenin otel üniformalarını beğeniyorsunuz, neden?

Dubai’deki  otellerde kullanılan otel üniformalarını beğeniyorum. Bildiğimiz gibi Dubai’de otellerin mimarisi oldukça abartılı oteller yar alıyor. Ama ülkedeki oteller o abartılı otele uygun abartılı üniformayı en güzel şekilde hazırlıyor ve sunuyor.

Peki, ülkemizdeki hangi otelin üniformasını beğeniyorsunuz?

Mardan Palace Hotel’in üniformaları denilebilir. Otelin abartısı ile üniformaların abartısı bir biriyle uyum içinde. Ama tabi ki Türkiye’deki tüm otelleri gezmedim. Genele baktığımızda ise; otelle  üniforma arasında uyum konusunda büyük bir kopukluk olduğunu görüyorum.

Bu kopukluğun başlıca sebebi nedir?

Genel müdürlerimiz yurt dışındaki fuarlara giderek orada gördükleri otellerin üniformalarının fotoğraflarını çekip, ülkelerine döndüklerinde o üniformaları hazırlatıyorlar. Türk insanı ile yabancıların vücut yapıları birbirinden farklı, birinci uyumsuzluk bu noktada başlıyor. Diğeri ise her otelin konsepti farklı bu da ikinci uyumsuzluğu yaratıyor. Bu da otellerle üniforma arasında kopukluğa yol açıyor.

DÜNYA’YI GEZDİM AMA HİÇ TATİL YAPMADIM

Bir modacı gözüyle kaldığınız oteller hakkında yorumlarınız nedir?

Size bu konuyu başıma gelen bir kaç olayla anlatmak istiyorum. Kaldığımız bir otelde boy aynası yoktu ve üzerimi son kez kontrol etmek için yardımcımın yardımı ile iskemlenin üzerine çıkarak kendime bakabildim.  Bunun yanı sıra bir diğer anım ise, bir otelde yemek yiyorduk. Bir baktım, ben yemek yerken yanımdaki arkadaşlarımın tabakları yemekleri bittiği için hızlı hızlı toplandı ve bir tek benim tabağım kaldı, o da yemek yemeğe devam ediyorum diye. Tek başıma yemek yedim. Bir yöneticiye aktardığı bu şikayetimi cevabı ise şöyle idi:” Biz çalışanlarımıza masayı dağınık bıraktıkları için kızıyoruz. O yüzden topluyorlar” dedi.

Yeni açılan otellerin mimarisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kel başa şimşir tarak.  Her sektörde aynı şikayetler var aslında. Bu turizmden, kasaba, mahallenin bakkalından, otel üniformasına kadar hepsi birbirine girmiş zincir halkaları şekilde.  Türkiye, silkinmeli ve “Biz neyiz, neredeyiz, nereye gidiyoruz” sorularını kendine sormalı.

Sizin tatil tercihiniz nedir?

Ben hiç tatil yapmadım desem abartıyor olmam. Ben, tüm seyahatlerimi iş için gerçekleştirdim. Dünyayı gezdim, ama tatil yapmadım.  Küçük tatil kaçamaklarında ise tekne gezintilerini ve Yunan Adaları’nı tercih ediyorum.

 Son olarak en hayran kaldığınız ülke hangisi, neden?

En beğendiğim ülke Japonya. Japonların yaşantıları beni çok etkiledi. Bizim eski Türk geleneklerimizi orada gördüm. Örneğin; otelde yer yaratığı görmek beni çok etkileyen unsurlardan bir tanesiydi.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.