ÖMER İÇKALE: “SEKTÖR TEDBİRİNİ ALDI”

TURİZM RÖPORTAJLARI 28 Nisan, 09:17'de eklendi

İçkale Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İçkale

İçkale Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İçkale,  bize grup olarak turizm yatırımları ve gelecek projelerinden bilgiler aktarırken ITB 2014 ve Belek bölgesi hakkında görüşlerini paylaştı.  Gündemdeki Ukrayna krizi konusuna da değindiğimiz röportajda İçkale, “ Geçen yıl yaşadıklarımızdan sonra sektör olarak bu yıl tedbirimizi aldık. Ve bunun meyvesini bu yıl yiyeceğiz.” diye konuştu.

ömer içkale

Spice Hotel & SPA’da 2014 sezonundaki hedefleriniz neler?

Bu yıl geçen seneye göre bizi daha iyi bir sezon  bekliyor. Hedeflerimize değinecek olursak; farklı pazarlarda farklı stratejiler uygulayacağız. Otelimizde yeniliklerimiz var. Özellikle servis ve hizmet kalitesine yönelik yenilikler yaptık. Sahilimizin dizaynını baştan yaratıp,  servisi kolaylaştırıcı yenilikler yaparak misafirlerimize daha iyi bir hizmet sunacağız. Diğer bir yenilik ise, gündüzleri hizmet verecek olan 200 kişilik a la carte restoran. Bu yeni restoranımız sahile paralel bir konuma sahip olduğu için akşamları  balık restoranı olarak da kullanılabilecek. Mevcut yapımızda 900 kişilik bir anfi tiyatromuz vardı. Buna ilave olarak özellikle after şovlara yönelik bir entertaiment center ekledik.

ITB’deyiz. Fuar ile ilgili dönüşleri değerlendirir misiniz?

ITB, Antalyamızın ve özellikle Belek bölgesinin en önemli fuarlarından biri. Avrupa pazarı rezervasyonları geçen yıla  paralel devam ediyor. Bu pazarda çok büyük bir artış söz konusu değil. Ama biz pozitif düşünüyoruz. Çünkü  Avrupa’da ekonomi düzeliyor . 2014 yılı, Avrupa ekonomisi için bir iyileşme yılı  olacak. 2015 yılında bu pazardan daha fazla artış bekleniyor.

Arap ülkelerindeki çalkantılı dönem devam ediyor. Bunun sezona pozitif etkisi olacak mı? Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Bu olaylar geçen yıl da vardı ve sezona çok büyük bir etkisi olmamıştı. Belki bu sene bir miktar daha artış olabilir.

Ukrayna’daki yaşanan olaylardan etkilendiniz mi?

Mart başına kadar ki olan süreçte, pazardan aldığımız verim oldukça iyi. BDT pazarından bu yıl ki beklentilerimiz şimdiye kadar gerçekleşti, ama Ukrayna’daki bu durum sonrasında ve özellikle Rusya’nın ekonomik durumundaki gelişmelerin ne yöne gideceğini hep birlikte izleyeceğiz. Mutlaka olaylar etkileyecektir. Bu sezon, geçen sezonda başımıza gelenlerin ardından turizmciler olarak tedbirlerimizi aldık. Bu açıdan bunun meyvesini bu sezon yiyeceğiz.

BEYİNLERİN DEĞİŞİMİ DAHA ÖNEMLİ

Fuardaki Türkiye standındaki değişiklikleri ve yenilikleri beğendiniz mi?

Evet, beğendim. Ancak beyin yapısının değişmesinin  fuar stantlarından daha önemli olduğunu düşünüyorum.  Turizm sektörü olarak Avrupa’da belli düzeyde tecrübemiz var. Dünya’da sektörel bazda son on senede çok önemli bir gelişme kaydettik. Önümüzdeki senelerde  tecrübemizin daha da artacağına inanıyorum. Bu tecrübemizi kullanarak, verimli bir şekilde gelişimimizi devam ettireceğiz.

Otele dönecek olursak; Spice Hotel & SPA ilk başladığında isim olarak marka olmaya çok elverişliydi ve bu yönde de ilerlemeye devam etti. Sonrasında Spice Hotel & SPA, otel yatırımında büyümesi beklenirken duraklama devri yaşadı.  Bu konudaki görüşlerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Yeni otel yatırımları düşünüyoruz. Antalya ve İstanbul odaklı çalışmalarımız var. Geçtiğimiz yıllarda ana iş kolumuz olan inşaat sektöründe aktiftik. Önümüzdeki dönemde ise otelcilik kanadımızda istediğimiz yatırımları istediğimiz şekillerde gerçekleştireceğiz. 2015 yılında turizm  yatırımlarımız devam edecek. Bu yatırımlar Spice Hotel & SPA’nın devamı şeklinde olabileceği gibi yeni markalarla iş birliği de yapabiliriz.

Ömer İçkale’nin siyaset yapma gibi bir hedefi var mı?

Herhangi bir siyasi hedefim yok. Biz tüccarız.  Ben inşaat mühendisi bir tüccarım. Bana dostlarım “Herkesin bankacı zannettiği, kendini mimar zanneden bir mühendis!” diyorlar. Ne benim ne de ailemin siyasi bir hedefi yok.

Ankara’da bulunan  Hotel İçkale bölge için önemli bir tesis niteliğinde…

Hotel İçkale, Ankara’da 1989 yılından beri faaliyet gösteriyor. Bu otel bizim turizmdeki ilk adımımız ve göz bebeğimiz. Yıllardır aynı kaliteyi devam ettirerek hizmet veriyoruz.  Otelimizin kemikleşmiş bir portföyü var. Her yıl mutlaka Hotel İçkale’deki kazancımızın yüzde 30’luk kısmını yenileme işlemleri için kullanırız.

BELEK DEMEK, TÜRKİYE DEMEK

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben aynı zamanda, BETUYAB( Belek Turizm Yatırımcıları Birliği ) yönetim kurulu üyesiyim. Belek bölgesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.  Belek’te önümüzdeki iki yıl içerisinde yeni yatırımlar olacak. Bunların en önemlisi, zannediyorum ki bu yıl içerisinde temeli atılacak olan temalı park projesi. Bu projenin alt yapısını BETUYAB olarak biz hazırladık.  Temalı park projesinden sonra Belek bölgesinin cazibesi daha çok artacak.

Antalya’dan Belek’e Tramvay hattı gelecek mi?

EXPO 2016 kapsamında böyle bir proje söz konusu ancak tam olarak temelleri atılmış değil. Eğer eş zamanlı bu iki önemli proje hayata geçerse Belek bölgesine ve Antalya destinasyonuna büyük katkı sağlar. Özellikle Belek’in kan ağladığı 1 Kasım- 30 Nisan tarihleri arasında cazibesi artar.

BETUYAB’ın geçmişte bölgenin tanıtım açısından öncü bir duruşu vardı. Son senelerde değişen yapı ile birlikte öncü rolünü gerilere mi attı?

Biz, BETUYAB’ı bölgedeki 48 tesis birleşerek kurduk. . Belek’in bu konuma gelmesinde birlik olarak çok önemli bir role sahibiz. Yerel yönetimlerin de üstünde bir çaba sarf ettik ve Belek bu günlere geldi. Tanıtım anlamında çalışmalarımız hiçbir zaman durmadı. Özellikle son iki senedir hızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Özellikle Belek için iki yıl öncesine kadar rüya olan  Dünya Golf Turnuvası’nın burada düzenlenmesini ve bölgedeki golf sahalarına Tiger Woods gibi isimlerin gelmesini sağladık. Sonuç olarak bir birlik olarak hiçbir zaman durmadık ve çalışmaya devam ediyoruz.  Çünkü Belek demek, Türkiye demek.

İkinci banda oteller yapılacak deniliyor, bu konudaki görüşünüzü alabilir miyiz?

Şuanda Belek’te böyle bir çalışma yok. Bunlar söylenti şeklinde konuşuluyor.  Bu konudaki çalışmaları da bölgemiz için en iyi şekilde takip edeceğiz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.