reklam
reklam
hava 11° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 18,8383 % % 0.1
EURO 20,3282 % % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % % -2,34
BITCOIN 447.143 % -0.539
reklam reklam

ÖZEL HABER- KEMER VE TURİZM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM

Son Güncelleme :

12 Haziran 2014 - 10:31

ÖZEL HABER- KEMER VE TURİZM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM

ÖZEL HABER – SABRİYE ÇAY

Yeni seçimlerle tekrardan başkanlığa seçilen KETOB ( Kemer Otelciler ve İşletmeciler Birliği)  Başkanı Tayyar Gül ile seçim sonrası gerçekleştirecekleri faaliyetleri ve Kemer turizmini konuştuk.

KEMER VE TURİZM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAMM

Tayyar Gül- KETOB Başkanı ( Kemer Otelciler ve İşletmeciler Birliği) 

Kısaca sizi tanıyalım?

1982 yılı Antalya-Kemer doğumluyum. İlk orta ve lise öğrenimimi Akdeniz Koleji’nde tamamlayıp, üniversiteyi Başkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliğinde tamamladım. Eğitimlerimin ardından içinde büyüdüğüm ve aile işletmemiz olan Rose Hotels’de 2006 yılında yönetici olarak göreve başladım. Yine aile işletmemiz olan Gül Ahşap Mobilya imalat atölyesinde 2007 yılından bu yana yönetici olarak görev yapmaktayım. 2010 yılında Kemer Turistik Otelciler Birliği’ne Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Sn. Turan Bayar döneminde yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başladım. 2012 yılında gerçekleşen genel kurulda yönetim kurulu ile başkanlığa seçildim. 2014 yılında görev süremizin dolması ile birlikte yapılan genel kurulda, yeni yönetim kurulumuz ile birlikte yeniden başkan seçilerek görevime devam etmekteyim.

Yeni dönemde KETOB’un ilk çalışması ne olacak?

Bölgemizde eksik olarak belirlediğimiz ve ilkini 2012 yılında gerçekleştirerek devam ettiğimiz, sezon başlangıcı öncesinde otel yöneticilerimizi, esnafımızı ve yerel halkımızın birlik ve beraberliğini artırmak, turizm algısına değer kazandırmak amacıyla organize ettiğimiz geleneksel ‘’Yaza Merhaba’ ’şenliğimizi gerçekleştireceğiz. Şenliğimizde her yıl ilk ve ortaokul öğrencilerimize turizm ve bölgemiz ile ilgili konu belirleyip resim yarışması düzenliyoruz. Yarışmaya katılan öğrencilerimizin resimleri ilçe milli eğitim müdürlüğümüzün eser inceleme komisyonunda derecelendiriliyor. Dereceye giren öğrencilerimize aileleri ile birlikte bölge otellerimizin sponsorluğunda 2 gece konaklamalı tatil armağan ediyoruz. Bu yıl yarışmamızın konusunu Botanik Expo 2016’nın teması olan ‘’Çocuk ve Çiçek ‘’olarak belirledik. Yönetimimiz döneminde başlayan bölgemizdeki otel yöneticilerine cankurtaranın önemini daha fazla benimsetmek, cankurtaran arkadaşlarımıza, görev, yetkilerinin ciddiyetini daha iyi algılamaları ve sezon öncesi sahibi oldukları bilgileri güncellemek amacıyla organize ettiğimiz ‘’Cankurtaran Yarışmasını ‘’3. kez düzenlemeyi planlıyoruz. Sezonda çalışanlar arasında oluşması gereken takım ruhunu hızlandırmak ve otel yöneticilerinin birbirleriyle olan iletişimini güçlendirmek için ‘’ Oteller Arası Futbol Turnuvası ‘’ organize edeceğiz.

“Yeşil Yıldız’ın öneminin farkındayız”

Bölge otellerimiz için hazırladığımız Yeşil Yıldız Farkındalık Eğitimleri konulu projemizi BAKA’nın desteğiyle hayata geçirdik. Bölgemizde bulunan 150 civarında otele ‘’Yeşil Yıldız’’ ile ilgili bilgilendirme ve anket çalışması ile birlikte birliğimiz üyesi 15 otelimize Yeşil Yıldız Belgesi ile ilgili danışmanlık hizmeti sağlayarak, ücretini derneğimiz bütçesinden karşıladık. Bu sayede Kemer’de çevreye duyarlı tesis sayısını artırmayı ve bu konuda Türkiye genelinde birinci olmayı hedefliyoruz. Bölge turizmimizin yararına organize ettiğimiz ve devam edecek olan bu organizasyonlarla birliğimizin alışılmış rutin bir yönetim tarzının olmadığını, bölge turizmi için aktif ve proje üreten yönetim şeklini benimsediğimizi belirtmek isterim.

“Çok başlı yönetim ortadan kalktı”

Bölgemizde yerel yönetimlerin birleşmesi ile birlikte çok başlı yönetim ortadan kalkmış oldu. Bu konuyu bölgemizin en büyük sorunu olarak değerlendirebiliriz. Bu soruna bağlı olarak, bölgenin yıllarca yurtdışı tanıtımları, bölge turizminin gelişimi için alınan kararlar ve benzer birçok karar maalesef hayata geçirilemedi. Buna bağlı olarak Türkiye’nin ilk göz ağrısı altyapısı planlı doğa harikası Kemer, diğer tatil yörelerinin gerisinde kaldı. Yeni oluşum ile birlikte Kemer’in tekrar eski günlerine hızla geri döneceği inancı içeresindeyiz.

Kemer turizminin kongre merkezi yapımı söz konusu bununla birlikte Kemer’in turizm çehresinde neler değişecek?

Belediye ile birlikte uyumlu bir işbirliği oluşturarak, yerel yönetimin vaatleri arasında yer alan kongre merkezi projesi ve çok amaçlı kapalı spor salonu ile kış sezonunu sıkıntılı geçiren bölgemizde, verimliliğin artışını sağlamak istiyoruz. Bu yatırımların amacına uygun, verimli ve fizibl bir yatırım olarak Kemer’e kazandırılması için bölge turizmcilerimiz ile birlikte araştırma çalışmaları yaparak yerel yönetimimizle paylaşacağız.

Kemer ilk turizm merkezilerinden bir tanesi ancak şuan eski itibarını kaybetmiş gibi gözüküyor, nedenleri nedir?

Kemer’in doğa harikası olduğunu daha öncede belirtmiştim. Bu bağlamda rakip turizm beldeleri ile karşılaştırdığımızda avantaj olarak öne çıkan bu özelliğimizi yurtdışı tanıtımlarında daha fazla ön plana çıkartarak, sahip olduğumuz tarihi zenginliklerimizi ve yürüyüş yollarımız sayesinde turizm çeşitliliğimizi artırmak istiyoruz.

KETOB, turizmin çeşitlenmesi konusunda ne gibi destekleriniz olacak?

12 ay turizm için düşük geçen dönemlerin en azından nisan-mayıs aylarındaki verimliliğe yaklaşabilmesi adına bölgenin iklim şartları ve turisti bölgeye çekecek organizasyonların doğru ay ve zamanda ciddi bir organizasyon şeması ile planlaması gerekliliğine inanıyorum.

Esnaf ile otelci arasında süre gelen sorunları aşma noktası ne durumda bu noktada kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz?

Bölgede turizme hizmet eden otel yöneticilerimiz ve çarşı esnafının aynı gemi içerisinde olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Kemer’i diğer tatil beldelerimize nazaran düzenli çarşı ve eğlence merkezleri olan mini komplex bir şehir olarak değerlendirebiliriz. Bu bağlamda Kemer’e tatile gelen yerli ya da yabancı bir misafir tatil için tercih ettiği otelde sorunsuz dinlenip, akşam çarşıda rahatça gezip, kafasında soru işaretleri olmadan alışveriş yapıp,  gecede eğlence merkezlerimizde gönlünce eğlenebilmelidir. Eğer hepimiz aynı geminin içinde sorumlulukları olan insanlarsak,  paydaşlar sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmelidir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak ilerleyen zamanda bölgemizde bulunan diğer turistik otelciler ve işletmeciler birlik başkanları ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek ortak fikir ve görüşler doğrultusunda birleşme formülünü hayata geçirmek istiyoruz. Birlik başkanlarımızın ve yönetim kurullarının bu konu hakkındaki fikirleri önemli. Biz KETOB olarak,  birleşmenin bölge turizmine daha fazla katkı sağlayacağına ve daha verimli olacağına inanıyoruz.

YORUM ALANI

ali 03 Ekim 2014 / 23:24 Cevapla

ulen coluk cocugamı kaldı bu işler

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.