25.6 C
Antalya
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Pazar karması ‘başarı’ getirdi

Granada Luxury Hotels Satış Pazarlama Direktörü Selin Turan satış pazarlamanın gözünden 2022 turizm sezonu için açıklamalar yaptı. Turan, Pazar karması, doğru analiz ve hızlı karar üçlüsü ile başarı sağladıklarını dile getirdi.

2022 yılını Satış & pazarlama departmanlarının gözünden değerlendirir misiniz?

Aşılamanın yaygınlaşması, vakaların azalması, kaynak pazarlarımız olan ülkelerin uyguladığı yurtdışı seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ile 2022 sezonu için olumlu beklentilerimiz mevcut. Ancak son 2 senedir edindiğimiz pandemi tecrübesi ile her türlü önlemi de elbette almak durumundayız. Pazar karmamızın çok güçlü olması, mevcut dönemlerde açılan tüm pazarlardan pay almamızı sağlıyor. Biz pandemi döneminde 3 tesisimizi de açarak, mevcut pazar ve pandemi koşullarıyla ciddi bir başarı sağladık. Bundan sonraki süreçte de almış olduğumuz üst düzey pandemi önlemlerini ve prosedürlerini yine titizlikle uygulamaya devam edeceğiz.

2022 Son dakika yılı olur mu? Olursa neden, olmaz ise neden?

Erken rezervasyon dönemi elbette her tesis için önemli özellikle bizim gibi yüksek oda sayısına sahip tesisler için sezon gidişatını ölçme adına çok daha önemli diyebilirim. EB dönemleri pandemi dolayısıyla biraz daha değişmiş durumda ancak biliyoruz ki her milliyetin bir satın alma ve tüketim davranışı var. Bunu göz önüne aldığımızda mevcut hedef kitlemiz için planlamalar yapmaya devam edeceğiz. Ben yine de son iki yıldır olduğu gibi bu senede last minute satışın yoğun olacağını düşünüyorum. Burada açık olan pazarların seyri ve tesis pazar çeşitliliğimizin rolü elbette çok önemli bir etken.

Satış ve pazarlama yöneticileri 2022 yılında nelere dikkat etmeli?

Öncelikle pandemi koşullarının devam etmesine bağlı olarak açık olan pazarları, uçak planlamalarını takip etmek ve hedef pazarlardaki ülkelerin tutumlarını değerlendirmek, rakiplerin tutum ve davranışlarını ölçümlemek, partnerlerimizle yol alma biçimimiz ve bu aşamada da hızlı karar vererek doğru analiz yapmak elbette optimum fayda sağlayacaktır. Her zaman olduğu gibi amacımız pazar karmamızı koruyarak, misafir memnuniyeti temeline dayanan, sürdürülebilir işi yapmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER