ROMAN PAZARINDA 85 BİN PAX TUNUS VE MISIR’A YÖNELDİ

Rezeda Tours’un Yönetim Kurulu Başkanı HAMİT GAZEZ, Romanya pazarını değerlendirdi.2018 Turizm yılı 20 yıllık Romanya turizminde en iyi yıl olduğunu söyleyerek, 2019 yılının Romanya pazarında ciddi bir rekabet ortamında yaşanacağını dile getirdi. İlk etapta planlanan Antalya’nın 265 bin koltuklu uçuş planının gerçekleşemeyeceğini, bunun da en önemli sebeplerinden biri de 2019 yaz sezonunda Mısır ve Tunus’a 85 bin pax’ın uçaklı planlamanın yapıldığı.

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ- ROMANYA

2018 yılında nasıl bir sezon geçirdiniz? 2019 yılında beklentileriniz nedir? Türkiye sektörü turizmcilerine Romanya pazarı için ne gibi mesajlar vermek istersiniz?

2018 sezonu, bana göre 20 yıllık Romanya turizmi için en iyi yılıydı. Ama 2019 yılında aynı başarı sağlanamayacak. Nedeni de Global dünya yaşanan kriz. Romanyadan Antalya’ya tüm şehirlerden planlanan koltuk sayılarına baktığımızda şu anki rakam; 265 bin.

GEÇEN SENE TUNUS’A YAZ SEZONUNDA SADECE BİR UÇAK VARDI

Bu yıl sadece 85 bin koltuk Tunus ve Mısır’a inecek. Bu 85 bin kişi geçen sene ya Türkiye’ye gelmişti ya da Yunanistan’a gitmişti.  Bir diğer gerçek var ki; bu pazarda Yunanistan ve İspanya’da yüzde 20 düşüş var.  Ege bölgesine baktığımızda orada uçak sayılarında artışlar var. Ama o da bu şartlar altında geçen sene ki rakamlara ulaşamayacaktır. Romanya’daki operatörler, 2018 yılını baz alarak Antalya için öyle bir umutlandı ki, bu yıl ekstra uçaklar eklediler. Örneğin; Cluj kentinden geçen yıl haftada 10 uçak kalkıyordu. Bu yıl bu uçak sayıları haftada 15 uçağa çıktı. Diğer yandan geçen yıl Cluj şehri etrafındaki şehirlerden Antalya’ya uçak yoktu, bu yıl O şehirlerden Uçaklar Antalya için planlandı.  Böylece yolcular 80 km ilerideki şehirden Cluj’a gitmek zorunda değiller artık. Bu tabi ki Cluj şehrinden talepleri azaltacak ama uçak sayısı arttı.  Bu durum bu pazarda 2019 yılında çok ciddi rekabetin yaşanacağı bir yıl olacağının göstergesi.

Daha fazla Gm Turizm ve yönetim dergisinin yeni sayısında…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here