SEÇİM AYDIN: “ANADOLU CAZİBE MERKEZİ OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Turizm Röportajları 13 Ekim, 17:21'de eklendi

GM DERGİ ÖZEL HABER

ATİD Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği BAŞKANI SEÇİM AYDIN ile Anadolu turizminin son durumunu değerlendirdik.  Seçim Aydın, Anadolu’ya yapılan yerli ve yabancı otel yatırımları ile Anadolu’nun cazibe merkezi olmaya devam edeceğini söyledi.

seçim aydın (2)

ATİD Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği BAŞKANI-  SEÇİM AYDIN

Seçim Bey, Anadolu turizminin son durumu nedir?

Ülkemiz turizminde son yıllarda görülen olumlu gelişmeden hiç kuşkusuz Anadolu turizmi de pay almaktadır. Ancak Anadolu turizminin toplam turizm pastasından aldığı payı yeterli görmek mümkün değildir.

Turizm sektörünün dünya turizm pastasından aldığı payın istenen seviyeye gelmesi için Anadolu turizminin sahip olduğu turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi ön koşul olarak değerlendirilmelidir. Son yıllarda turizmin Anadolu’ya yayılması ve varolan potansiyelin harekete geçirilmesi doğrultusunda çok önemli adımlar atılıyor ve turizm Anadolu’ya yayılıyor. Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) olarak bu durum şüphesiz bizleri memnun ediyor. Bu trendin daha uzun yıllar devam etmesini diliyorum. Turizm Belgeli tesislerin yaklaşık olarak %30’u Anadolu’da bulunmaktadır. Yatak sayısı bakımından bakıldığında bu oran % 20’ye düşmektedir. Bu kapsamda Anadolu’nun turizm pastasında aldığı pay %15’ler civarındadır. Bu payın gelecek 10 yıl içinde %30’lara çıkması ATİD olarak en başta gelen hedefimizdir.

Anadolu’daki son yıllardaki otel yatırım artışı nedir?

Anadolu’da son yıllarda otel yatırımlarında çok önemli artışlar görülmektedir. Anadolu ekonomisi ve ticaretindeki gelişmeler, hiç kuşkusuz 3 yıldızlı oteller başta olmak üzere 4 ve 5 yıldızlı otel yatırımlarını teşvik etmektedir. Bu aşamada, ekonomik ve sosyal gelişmelere paralel olarak artan toplantı ve iş potansiyeli Anadolu turizmine ivme kazandıran parametreler olarak önem arz etmektedir.

Büyük şehirlerde ve sahil kuşağında otel yatırımlarının doyum noktasına gelmesi ve Anadolu’da otel yatırımlarının maliyet açısından getirdiği avantajlar, 2014 yılı sonrasında da yerli ve yabancı yatırımcılar açısından Anadolu’yu cazip hale getirmeye devam edecektir.

Son olarak ; Anadolu turizminin gelişimi için Dernek olarak siz neler yapıyorsunuz?

Bu kapsamda, Anadolu turizminin gelişmesi ve turizm pastasından istenilen payı alması için Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği’nin (ATİD) girişimleriyle Ankara Ticaret Odası (ATO) bünyesinde Kongre ve Ziyaretçi Bürosu kurulmuştur. Sözkonusu Büro, 24-28 Haziran 2014 tarihlerinde Uluslararası Yönetim Geliştirme Derneği (IMDA) tarafından Ankara’da düzenlenen 23. Dünya İş Kongresi’nin organizasyonuna yaptığı katkılarla başta Ankara’nın tanıtımı olmak üzere, Anadolu’nun tanıtımı için çok önemli bir faaliyet gerçekleştirmiştir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.