reklam
reklam
hava 23° Orta
DOLAR 18,4578 % % 0.21
EURO 17,7916 % % -0.42
GRAM ALTIN 964,18 % % -0,92
ÇEYREK A. 1.576,43 % % -0,92
BITCOIN 356.597 % 0.835
reklam

STEFFI SCHWEDEN- “TURİZM SEKTÖRÜNDE DATALAR STANDARTLAŞTIRILIYOR”

Son Güncelleme :

02 Eylül 2014 - 9:00

STEFFI SCHWEDEN- “TURİZM SEKTÖRÜNDE DATALAR STANDARTLAŞTIRILIYOR”

GM DERGİ- ÖZEL HABER

steffi

STEFFI SCHWEDEN-OTDS e.V.

STEFFI SCHWEDEN-OTDS e.V.  ile OTDS e.V. ‘nin geliştirmiş olduğu Data format üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştiridk.  Steffi Schweden; turizme yönelik bir standartlaştırma teknolojisi olan OTDS e.V’nin tüm ayrıntıları hakkında bize bilgi aktardı.

 Antalya’da çok kısa bir süre içinde bulundunuz şehri sevdiniz mi?

Maalesef şehri görme fırsatım olmadı, gördüklerim de hiçbir fikir edinemedim.  Gelecek                        sefere daha fazla zaman ayıracağım.

 Sizin de katkılarınızla çok ilginç bir toplantı gerçekleşti. İzleyiciler sizin sunumuz hakkındaki yorumlar için sizin sabırlı ve samimi cevaplarınızı çok takdir ettiler.  Çok tecrübelisiniz anlaşılan…

  Çok teşekkür ederim, bu güzel övgüleriniz için…

 OTDS ne zaman kuruldu?

OTDS e.V. ( Açık Turistik veri standartı destekleyen kurum) 2011 Ekim ayında Berlin’de kuruldu;       e.V. “kayıtlı kurum” kısaltması.

 OTDS NEDİR ?

OTDS e.V.  spesifik olarak turizmde data formatı geliştirmek ve temel olarak farklı duruma getirmeden  bir standartlaştırma teknolojisidir.  Data format özellikle turizm sektöründeki işletmelere bağımsız ve ücretsiz hizmet vermektedir. Şuan seyahat endüstrisinin bütün kollarından 34 üyesi bulunmaktadır, bunlar: tur operatörleri, turistik yazılım sistemleri, seyahat teknolojisi satan firmalar ve kurumlar.  Üyeler, bu merkeze( OTDS ) formatları geliştirmek için destek ve uygulama, aynı zamanda aktif katılım ile (çalışma grupları ve  Exclusive OTDS üye forumları toplantıları yaparak) şunu sunuyor: Formatın daha çok gelişmesi için aktif katılım  (ki bunlar çalışma grupları ve Exclusive OTDS üye toplantıları için olan)

 OTDS’nin amacı ve hedefi nedir?

OTDS’nin Hedefi:  OTDS tarafından geliştirilen modern OTDS Data Formatı, ( ki bu  işletme uyumlu transmisyonu için pazar standardı  olarak işletmelere uygun tur operatörleri işletme sistemleri ve işletme kanalları arasındaki  üretim datası)kuruldu. Format( open source) ücretsiz ve probliyeter olmayan. Teknoloji konseptlerinden bağımsız ve offline için ve online işletmeler için ve de merkezi cache sistem ve de lokal oyuncu çözümlerine uygulanabilir. Doğal olarak OTDS Dataları dinamik paketlerin oluşturulması içinde uygundur. OTDS doğal olarak dinamik paketlerin  oluşturulmasında da kullanılır. OTDS’in uyarlaması dataların (işletme sistemlerindeki) kalitesini oldukça yükseltir. Üretim enformasyonu ve işletme kanallarının taşıdığı birbirinin aynı  üretim niteliği ki seyahate olan arayışı hedef odaklı yapar ve müşteriye uygun sonuçlar gösterir.  OTDS ile toplam fiyat mümkündür, ki bu çocuk indirimlerini dikkate alır. Böylece aileler bir bakışta kendi arzu ettikleri seyahatin toplam kaç para olduğunu öğrenebilirler.

  İstenilen hedefi yakaladınız mı? Şuanda geldiğiniz yer neresi?

OTDS’nin aktüel versiyonu olan 1,9 Otel, havayolu şirketlerine ve ayrıyetten ilave hizleri içeren örneğin transfer, rent a car ve sigorta firmalarına hizmet sunar.  Böylelikle şimdiden sadece otel aksiyonları veya kompleks paket seyahatler  (OTDS formatında olan) işletme kanalarına aktarılabilir. Her üye kendi üretim port folyosunu ihraç eder ki bu port folyo OTDS veya seyahat sektörü ile beraber çalışır. Olimar, FTI, BigXtra, H&H Turistik, V.Ö. Travel ve diğerleri OTDS formatında; Travel Tainment  (BistroPortal, Internet  Booking Engine,TT-IBE) Traffics ( Cosmo, Evelution IBE) ve Bewotec (Playe, IBEs) çözümlerinde yer alıyor. Ayrıca Bentour veya Schauinsland bitmek üzeredir.

OTDS’in vizyonu; bütün turizm sektörünün bu ücretsiz pazar standardına adapte edilmesi ve bu sayede modası geçmiş formatların ( sınırlı fonksiyonalitesi olan) artık desteklenmeyeceğidir. Pazar büyüklüğü  kullanımı pazar katılımındaki IT prosesi  standatlaştırır ve seyahat arayan için ürün seçeneklerinin  olduğu sayfa şeklini düzeltir.Ve işletmedeki yüksek konversiyon oranlarını daha da yükseltir.  OTDS bu vizyonunda yol aldı ve gelecekte, bu zorlu yolda sonuca ulaşabilmek için çabasını devam ettirecktir.

Bu sektörde think tank ilk defa yapıldı, hedeflenilen  başarıldı mı? Sizin bir sonraki sunumunuz ne hakkında olacak?

Ben Think Tank toplantısını profesyonel bir lokasyonda çok iyi organize edilmiş ve iyi katılımcı sayısı ile gerçekleştiğini düşünüyorum.  Katılanlardan toplantı büyük ilgi gördü ve katılımcılar sunumları        (çok iyi sunum yapanların) dikkatle dinlediler. İlgili bir katılımcı kitlesi vardı.  Maalesef lisan engelinden dolayı diğer sunumları tam olarak takip edemedim. Seçilen konu güncel ve ilgi alaka idi.

Türkiye için turizm değer zincirinin özellikle her ülke Almanya da nasıl çalıştığı Think Tank katılanları için ilginç olacağını düşünüyorum.  Hangi  aggretarene servis sağlayıcılarının ve teknoloji bir türk otelinin odası olarak  (başka seyahat dalları olan) klasik ve ya Dinamik Paket seyahat olarak paketleneceği ve hangi kanalların sizin yolunuzu turistin yönlendireceğine. Ürün ve işletme uygulaması; katılımcıların vekilleri OTDS prodüksiyon ve işletme işlemi ile bir örnek OTDS standartlarının temelini gösterir.

Bu Vesile İle Thınk Tank-1- panelini başarıyla organize eden ve beni davet etme nezaketinde bulunan T&D Platformuna, Oktay Koylu , Fuat Ersoy ve de Alaaddin Gürses’e çok teşekkür ediyor ve kendilerini bu son derece başarılı toplantı için kutluyorum.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.