NİZAMETTİN ŞEN “HİKAYESİZ HİÇBİR ŞEY OLMAZ”

Antalya Tanıtımına büyük katkıları olan ve uzun yıllar Antalya Tanıtım Vakfı’nın Kurucusu ve turizmin önemli aktörlerinden NİZAMETTİN ŞEN, Expo Antalya’nın hem eğlence merkezi hem müze hem de kongre merkezi olarak ayrı ayrı pazarlanması gerektiğini belirterek bu alanları aktif hale getirerek Antalya’nın ayrı bir hikayesini ortaya çıkarılabileceğini vurguladı.

Röportaj: Sabriye Çay 

Expo Antalya biteli neredeyse 1 yıl oldu, son durumu nedir, o alan Antalya’ya nasıl kazandırılabilir?

Evet, üzerinden bir yıl geçmesine rağmen o alan atıl bir şekilde duruyor. Antalya kent merkezine yakın bir projeyi değerlendirebilir. Neler yapılabilir derseniz; her şey dahil sisteminin ağırlıklı uygulandığı bu destinasyonda turistin otel dışına çıkabilmesi için mutlaka cazibe merkezlerinin şehirde oluşturulması gerektiğini her zaman dile getiriyoruz. Ülkemize gelen turistlerin aradıkları en önemli unsur, kültürel güzelliklerimizdir. Teklifler arasında benim dikkatimi çeken iki bulgu var. Buranın eğlence merkezine dönüştürülmesi, bu eğlence parkının içerisinde Perge müzesinin yer alması ile turizm açısından çok yararlı olacaktır. Böylece insanlar burada hem eğlenecekler hem de kültürel açıdan bilgileneceklerdir.  Bu bölgenin ulaşım sorunu ortadan kalkmıştır. Avrupa’da olduğu gibi Perge’ye ulaşımın teleferikle sağlanması bu bölgeyi tam bir cazibe merkezi olmasını sağlayacaktır.  Bu söylediklerimizim bir an önce projelendirilerek aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

Bu alanın içinde kongre merkezi var. Bu konuda neler yapılabilir?

Evet, burada Türkiye’nin en büyük kongre merkezi bulunuyor. Antalya’da en çok tıp kongreleri yapılıyor. Tıp kongreleri kongre salonu dışında sergi salonlarına da ihtiyaç duyuyor. Tıp kongrelerini düzenleyen ilaç firmalarının kendilerini tanıtabilmeleri için uygun sergi salonları Expo alanı içinde mevcut. Şuanda otellerin bünyesinde yapılan bu kongreler bu alana taşınabilir ve uluslararası kongreler burada yapılabilir hale gelecektir. Bu söylediğim Antalya’ya bir değer yaratacaktır. Türkiye’nin çok değerli yatırımı olan Expo’nun bölünerek pazarlanması gereklidir. Yani eğlence merkezi, müze, kongre turizmi ve sergi salonları ayrı ayrı pazarlanırsa kongreye gelecek kişiler eğlence merkezini de ziyaret ederek her biri alan bir birine katma değer sağlar.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu alan bizim için büyük bir değer. Bu alanı bir an önce aktif hale getirerek Antalya turizmine ve Türk turizmine yeni bir ürün olarak sunmalıyız. Bu proje gerçekleştiğinde Antalya’nın yeni bir hikayesi ortaya çıkacaktır. Hikayesiz hiçbir şey olmaz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.