KALİTE STANDARTLAŞTIRILMALI, SÜRDÜREBİLİRLİK SAĞLANMALI

slide, TURİZM RÖPORTAJLARI, Turizmden Güncel Haberler 29 Ağustos, 09:47'de eklendi

SÜRDÜREBİLİRLİK SAĞLANMALI – Turan Prince Hotels Genel Müdürü Zekai Aydın, turizm sezonunu değerlendirirken Türk turizminin içinde bulunduğu durumu tecrübeleri ve bilgi birikimiyle Gm Dergi okurlarıyla paylaştı.

SÜRDÜREBİLİRLİK SAĞLANMALI – Turan Prince Hotels Genel Müdürü Zekai Aydın, turizm sezonunu değerlendirirken Türk turizminin içinde bulunduğu durumu tecrübeleri ve bilgi birikimiyle Gm Dergi okurlarıyla paylaştı.

SÜRDÜREBİLİRLİK SAĞLANMALI

SÜRDÜREBİLİRLİK SAĞLANMALI

2018 yılının ilk yarısında nasıl bir sezon yaşadınız?

2018 turizm sezonu beklentiler doğrultusunda iyi başladı. İlk yarıda turizm sektörü mayıs ve haziran aylarında bütçelenen doluluk oranlarını ve hedeflenen ciroları yakaladı. Başta Doğu Avrupa olmak üzere Baltık ülkeleri ve İskandinav ülkelerinde ve İngiltere de ciddi artışlar olurken, Avrupa’da beklenen artış gerçekleşmedi. İki senedir Avrupa Birliği ile ülkemiz arasında var olan sorunlar ve gerilim ile ülkemizde yaratılan göç ve göçmen krizi ile güven ortamının yeterince tesis edilememesi veya bunun iyi anlatılamaması Avrupa’da beklenen turist akımı artışını sağlayamadı.

Hangi pazarlarda ne kadar artış yaşadınız?

Rusya pazarında ise başlangıçta tam bir iyi niyet ve konsantrasyon ile başlanan sezon, Rusya ekonomisindeki değişkenlik kur artışı ve sezonun iyi gitmesi ile fiyatların yükseltilmesi ve verilen erken rezervasyon (EB) indirimlerinin oteller tarafından iptal edilmesi Rusya’da Tur operatörleri tarafından hazırlanan paket tatillerin pahalı olmasına neden olmuş ve satış artırmak amacı ile sürekli fiyat dampingleri yapılmış ve acenteler zararına satış yapmak zorunda kalmışlardır.

Yüksek sezon gelmesine rağmen sezon başında beklenen 6 milyon Rus turist beklentisi ne yazık ki gerçekleşmeyecek gibi görünmektedir. Temmuz ve ağustos ayındaki yüksek doluluk oranları otellerin fiyat indirimi yapmasını engellemekte ve misafirin daha ekonomik otellere ve bölgelere gitmesine neden olmaktadır.

Sezonun ikinci yarısında beklentileriniz neler?

İkinci yarıda daha sıkıntılı bir süreç beklenmektedir. Otellerde doluluk Temmuz ayında yüzde 100’lere yaklaşırken Ağustos ayında ise yine yüzde 90’lara varan bir doluluk mevcuttur. 24 Haziran seçimlerinin bitmesi yerli misafirde tatil isteğini artırmış ve sonrasında otellerde oluşan aşırı doluluk nedeni ile tatil Ağustos ve Eylül periyoduna doğru genişlemiş ve uzamıştır.

20 Ağustos’ta başlayacak olan Kurban Bayramı ve hafta sonları ile 7 günü aşan tatil yurt içi pazarında talep artışına neden olmuş ve ağustos ayı doluluğunu artırmıştır.

Ayrıca yüksek sezonda Orta Doğu ülkelerinden başta körfez ülkeleri olmak üzere Lübnan, İsrail, Ürdün ve Irak menşeili turist sayısında ciddi artış gerçekleşmiştir. Yıl sonu itibarı ile Orta Doğu ülkelerinden tahmini olarak 1 milyon turist hedefi gerçekleşecektir.

Sizce, bu yıl Türk turizm profesyonelleri en çok hangi konuda zorlandı?

Turizm sezonu beklentiler doğrultusunda giderken turizmcilerin en fazla uğraştıkları sorun, kalifiyeli personel bulmakta verilen uğraşlardır. Senelere göre değişkenlik gösterse de temizlik ve servis departmanında ciddi insan kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. Bulaşık ve kazan yıkama ile meydan personeli bulunamamakta ve yurt dışından başta Kırgız olmak üzere bu ülkelerden personel temin edilmeye çalışılmaktadır.

Sayılara onlara varan yabancı personeller ile servis verilmeye çalışılmakta ve sezon geçişi sağlanmaktadır. Ayrıca kur artışları sonrası oluşan maliyet artışları da turizm sektöründe maliyet hesaplarında ciddi kısıtlamalar yapılmakta. Her ne kadar doluluk maliyetin düşmesine yardımcı olsa da oluşan aşırı maliyet artışını karşılayamamaktadır.

Sürdürebilir bir turizm ve hizmet yakalamak ancak başarılı ve yetişmiş insan kaynağı ile mümkün olacaktır. Çoğunluğu mevsimlik çalışan bir sektörde bu kaliteyi yakalamak zordur. Teknolojiye ne kadar yatırım yapılsa da bu teknoloji bu insan kaynağı tarafından kullanılacaktır. Kalifiyeli personel yetiştirmek için eğitimlere özen gösterilmeli ve iyi bir motive ile ve oryantasyon ile personelin uyum süreci hızlandırılmalı ve verim alınmalıdır. Ekip çalışması ve ekip ruhu önemlidir. Bu ancak iyi ve huzurlu bir işletmede ve tüm personelin ortak gayreti ile mümkündür.

Pazarlaması düzgün ve geniş yapılan ve insan kaynağı yeterli ve eğitilmiş, ayrıca kontrol ve denetleme sistemleri iyi çalışan bir işletmede başarı kaçınılmazdır. Türkiye dünyada coğrafi yapısı ve Turizm zenginliği ile yeri doldurulamaz. Gerek insan ve kültür yapısı gerekse de deniz, kum ve servis ve hizmet kalitesi ile dünyada ayrı bir yeri vardır ve bu yer şu an için doldurulur görülmemektedir. Her ne kadar Turizm destinasyonları çoğalsa da Türkiye’nin hitap ettiği kesim açısından başka alternatifi yoktur. Hem fiyat hem de hizmet kalitesi bakımından ayrı ve ayrıcalıklıdır.

 Son olarak iki yıl sonra Türk turizmini hem finansal hem de kişi sayısı bakımından nerede görüyorsunuz?

Krizler gösterdi ki; Türkiye turizmsiz ve turizm de Türkiyesiz olamaz ve olmamalıdır.  İlerideki hedef ülkemizin her metrekaresinde mevcut zenginliklerini ortaya çıkarmak ve tanıtmak sureti ile turizmi 12 aya ve Türkiye’nin her yerine ve bölgesine yaymak ve 2023 yılına kadar 50 milyon turist seviyesine ulaşmaktır. Bunu yaparken unutulmamalıdır ki sayı artarken fiyat endeksi de yukarı çekilmeli ve istenilen fiyat ve karlılık yakalanmalıdır. Kalite iyi hizmeti getireceği gibi, insan kaynağının artmasına ve kalifiyeli, personel artışına neden olacaktır.

Gelecek turizm açısından umutlu ve kazançlı görünmektedir. Kısa sürede istenilen ve turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu güven ortamı yaratılmalı ve daha fazla turistin ülkemizi ziyaret etmesi sağlanmalıdır. Bu yapacak alt yapı bu sektörde faaliyet gösteren tüm işletmelerde mevcuttur. Yeni yatırımlar ve yeni hizmet anlayışı ile kurumsal standartlar eklenerek kalite sağlamlaştırılmalı ve sürdürülebilirlik sağlanmalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.