MİCE TURİZMİ ALIŞILMIŞIN DIŞINA ÇIKIYOR

Susesi Luxury Resort Grup ve İç Pazar Satış Yöneticisi Bora Hazinecioğlu, mice turizminin konaklama sektöründeki önemini, son durumunu ve dünyadaki yeni trendlerini konuştuk. “Mice sektöründe kapalı salonların yerini açık hava toplantı taleplerine bıraktığını ve sahne düzeninden, oturma şekillerine kadar birçok alışagelmiş kuralların yok olduğunu ve artık mice müşterisinin sıra dışı talepler istediğinin altını çizdi.

GM DERGİ ÖZEL HABER

Kriz döneminde konaklama sektörü mice turizminin değerini anladı ve bu konuda mice otellerin kurtarıcısı oldu, doğru değil mi?

Kesinlikle. Kriz dönemlerinde mice bize para kazandırarak tampon görevi gördü . Gelmeyen talepleri iç pazar mice gruplarıyla doldurarak kriz zamanlarında farklı yol izleyerek krizi daha hafif atlatmaya çalıştık. Kriz dönemiyle birlikte mice turizminin sezonu uzadı. Eskiden Eylül ayının ikinci yarısında başlayan mice sezonu, mayıs sonunda biterdi, kriz süresince 12 aya yayıldı.

Mice turizminin yeni trendleri neler, bunlardan bahseder misiniz?

Dünyada mice sektörü de dijitalleşme yolunda ilerliyor. Online sisteme ağırlık veren bir sektör haline gelmeye başladı. Biz şuan mice için acentelerle mail yoluyla ve yüz yüze konuşarak görüşmeler yapsak ta dünyada hızlı bir şekilde bu işlemleri online sistem ile yapıyor. Biz de bu konuda kendimizi geliştirmeye başlayarak yeni trendlere ayak uydurmaya çalışmalıyız.Bazı online mecralarda bu şekilde çalışmaya başladık.

Açık hava toplantıları trendi yükselişte

Yenilenen trendlere göre bizim de konaklama sektörü olarak kendimizi yenilememiz gerekiyor. Bir diğer gelişme ise artık eskisi gibi kapalı salonlarda olan toplantılar yerini açık havada yapılan toplantılara bırakıyor. Son zamanlarda yurtdışı gruplarıyla yapmış olduğumuz görüşmelerde açık havada  toplantı talepleri almaya başladık ve gerçekleştirmek için uygun mekanlar üzerinde çalışmalar yapıp alternatifler üretmeye çalışıyoruz.

Aplikasyonlar toplantıları vazgeçilmezi olmalı

Bir de artık yapılan toplantıların A’dan Z’ye tüm detaylarına elimizdeki telefon ile kolay ulaşabileceğimiz aplikasyonlar. Forum ya da toplantılar için rezervasyon , ikili görüşme randevularına kolayca o aplikasyondan ulaşabiliyoruz, dünyanın öbür ucundan bir tıkla katılımcılarla randevularımızı alabiliyor ya da mesajlaşabiliyoruz. Antalya`da belki de bir ilk gerçekleşerek uygulanan IMWF Mıce And Wedding Formu  bunu çok başarılı bir şekilde kullandı ve katılımcılarına büyük bir kolaylık sundu.

Mıce müşterisi alışagelmiş kalıplardan  vazgeçti

Salon düzenleri de artık sıradanlıktan çıktı. Klasik karşıda sahne önünde masa düzeni şekli giderek yerini  yeni salon düzenlerine bırakıyor. Örneğin, Susesi olarak yanda sahnelerin olduğu, farklı oturma düzenlerinin yapıldığı ve ses sisteminde daha gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı toplantılar düzenlemeye başladık. Artık mice müşterisi de farklılıklar görmek ve alışılmışın dışına çıkmak istiyor. Çünkü dünya farklılaşıyor ve biz de bu gelişimlere ayak uydurmak zorundayız. Özellikle uluslararası boyutlara bu turizm dalını taşımak istiyorsak mutlaka kendimizi yenilemeliyiz.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.