SELÇUK MERAL – BELİRSİZLİK

EDİTÖR, Turizmden Güncel Haberler 2 Haziran, 15:29'de eklendi

 

Sevgili meslektaşlarım;

Belirsizlik ilkesi, 1927 yılında Werner Heisenberg tarafından öne sürüldü. Kuantum fiziğinde Heisenberg’in belirsizlik ilkesine göre, bir parçacığın momentumu ve konumu aynı anda tam doğrulukla ölçülemez. (momentum değişimi = kütle değişimi x hız değişimi) Dolayısıyla, kuantum mekaniğinde ölçülen fiziksel niceliğin ölçüm sırası önemlidir. Herhangi iki fiziksel niceliği (örneğin; konum ve momentum) ele alalım. Eğer bu fiziksel niceliklere denk gelen iki işlemci yer değiştiremiyorsa bu iki niceliğin (örneğin: momentum ve konum) aynı anda ölçülmesi olanaksızdır. Bu durumda kesin sonuçlardan değil, bir ortalama değer yakınlarında dalgalanan değerlerden söz edebiliriz.

Turizm sektöründe de alışık olduğumuz belirsizliği bir türlü aşamamız belki de bundan. İnsan dünyasının kütlesel ve ruhsal değişimi ve hızı, turizm sektörünü doğrudan etkiliyor. Olasılıklar ise belirsizliği besliyor.

“Sezon nasıl olacak ? ”sorusunun birden fazla cevabı ve olasılıklara bağlı değişkenleri bizleri hareketsizliğe ve kaygıya sevk ederken, günlük akış bizleri zorunluluklara havale ediyor. Zaman durmuyor, aynı zaman diliminde yeni kararlarlar alıyoruz ve yine aynı zaman diliminde gerçekleşen kütlesel algı değişimleri aldığımız kararlar ile buluşabildiği gibi ters köşe de olabiliyor. Sadece zamanın ve değişimlerin önüne geçebilenler  belirsizlikleri yönetebiliyor. Bizim gibi kültürlerin bu belirsizlik durumuyla baş edebilme şansı diğer birçok kültüre kıyasla daha fazla olmasının sebebi de buna alışık olmamızın yanı sıra, kısa mesafelerde hız kazanabilmemiz.

Hem çok rahatsız hem de avantajlı bir hal olan belirsizlikte hiç bir şey başlamamıştır ve her şeyin olabilme şansı vardır.  Belirsizlik, sizi deli edebildiği gibi potansiyelinizi maximize de edebilir. Tabii bu halin kısa sürmesi elzemdir, çünkü sürdürebilir bir süreç değildir.

O yüzden önümüzdeki dönemi atlatabilmemiz için yapmamız gereken en önemli işlerden bir tanesi yapısal sorunlarımızı hızlıca çözerek kendi yarattığımız belirsizlikleri ortadan kaldırmak olmalıdır ki, cepheyi daraltabilelim.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin, “Bir olalım, diri olalım, iri olalım” sözünde olduğu gibi zaman tüm kesimlerin, Turizmin ihtiyacı olan ilkeler çerçevesinde biraya gelme zamanıdır ki ister inanın, ister inanmayın  memleket meselesidir Turizm.

Zira turizm sektörünün sökükleri her geçen gün artmakta ve bu sökükleri dikmek için bir sabah uyandığımızda geç kalmış olabiliriz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.