SELÇUK MERAL – LÜTFEN TEKRAR DENEYİN !

EDİTÖR, Turizmden Güncel Haberler 29 Eylül, 14:45'de eklendi

Sevgili Meslektaşlarım;

Kapağımıza bir kez daha dikkatli bakmanızı rica ediyorum, yaşadıklarımızın özeti orada.

Krize dair bilhassa kişi sayılarından yola çıkarak birçok kar- zarar hesabı yapılmakta, ancak 2016 yılının farkında olmadığımız en büyük zararı, misafir ile olan bağımızın kopması!

Her şey mükemmele yakınken onlarla olan bağımız aniden koptu ve bu yıl tekrar bağlantı kurmayı denedik. Bu deneme sadece fiziki bir temas değil, gerçekte asıl olan ruhen temas edebilmemizde.

2015 ve öncesinde hizmet veren Rusya pazarı tur operatörleri ve incoming acenteleri, 2016’nın zararının neler olduğunu yeni yeni fark etmekte.

Şöyle ki; 2015 ve öncesinde ülkemize gelen Rus turist profili ile şuan ki Rus turist profilinin birbirine benzer yanı çok az. Tur operatörleri ve acenteleri de eski formlarında değil. Bunların izdüşümünde konaklama sektörü de bu erozyondan kaçamadı.

2016 yılında aniden kontağı kapatan tur operatörleri, 2017 yılında o büyük gövdeli yapılarını çalıştırmakta oldukça zorlandılar. Keza, otellerde ani strateji ve pazar değişikliğinden dolayı bilinç kaybı yaşadı. Zaten uzun vadeli planlama yapmakta zorlanan Türk Turizmi, dün ne yediğini unutup, yarın ne yiyeceğini bilemez hale geldi.

Bu kaosun üzerine Avrupa pazarında yaşanan son gelişmeler ise; efsaneleşmekte olan Türk Turizm yatırımcısının, profesyonelinin ve çalışanının özgüveninden çaldı. Elimizde de çıkarılabilecek dersler dışında pek bir şey kalmadı!

Buyurun bazıları;

  • Konaklama sektöründeki yatak ve oda artışının acilen frenlenmesi şart.
  • Pazar sayısının çoğaltılması zorunlu.
  • Turizmin sadece otelle değil, kültür, eğlence, tarih ve doğayla birlikte bir değer olduğu yüzde yüz bir gerçek.
  • Türk Turizm’indeki büyümenin bazı kurum, kuruluş ve kişilerde özgüven patlaması yarattığı ve onları tembelleştirdiği üstelik şımarttığı net.
  • İç müşteri diye tabir ettiğim, sektörden kaçan personel için pek az şey yapıldığı ve yakın gelecekte bu sıkıntının sektördeki tüm sorunların önüne geçeceği ortada.
  • Devlet, sektöre verdiği teşviklerle ve uzattığı bayram tatiliyle sektörü önemsediğine dair bazı ipuçları verdi, ancak hala milletimizin turizmin önemini kavrayamadığı ise üzücü bir sonuç.

 

Turizme dair yazılacak o kadar çok şey var ki,  sayfalar yetmez…

 

Uzun lafın kısası, Türk Turizmi misafir ve çalışanlarıyla yitirdiği bağlantısını tekrar kurmak zorunda. Ancak tekrar denemek dışında ve tekrar aynı yöntemleri kullanarak denemek dışında derinlemesine bir stratejisi yok.

Yani son tahlil de , “Bağlantı zaman aşımına uğradı, lütfen tekrar deneyin”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: