SPOR TURİZMİNE TEŞVİKLER VERİLEREK ÜLKE TANITIMA KATKI SAĞLANMALI

slide, Turizmden Güncel Haberler 18 Mayıs, 10:02'de eklendi

Spor Turizm Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan “ ülkemizde spor turizminin gelişmesi için teşvikler verilmesi gerek. Özellikle yaz aylarında boş kalan yaylalarımıza ünlü takımlara teşviklerle tesisler yapılması sağlanırsa, hem ülke turizmine hem de tanıtımına büyük katkı sağlar”dedi.

Spor Turizm Birliği (STB) olarak gündeminizde olan teşvikler konusu hakkında bize bilgi verir misiniz?

Sağlık turizmine ve turizm sektöründeki acentelere verilen teşviklerin spor turizminin de verilmesi için gereklidir. Şuan spor turizminin lokomotifi futbol. Bunların dışında tenis, golf, yüzme ve bisiklet gibi aktif spor turizm çeşitliğimiz var. Spor turizmini Türkiye’de gelir amaçlı değil, asıl amacı olan tanıtım amacıyla anılmasını istiyoruz. Bizim elimizde sihirli bir değneğimiz futbol turizmimiz var. Dünyanın en büyük takımlarını ülkemizde ağırlıyoruz, ama bu gücümüzü kullanamıyoruz. Bunu nasıl kullanabileceğimizi konuşmamız gerekiyor.  Bizim önerimiz, ocak, şubat ve mart aylarında ülkemizde uluslararası turnuvalar düzenlenmesini sağlamak. Bu turnuvaları canlı yayınlarla tüm dünyaya sesimizi duyurabiliriz. Bu ülkemiz ve Antalya için en güçlü tanıtımdır.

Spor turizmini bölgemizde ve ülkemizde nasıl kalkındırırız, bununla ilgi olarak önerileriniz nedir?

Antalya’da Sejur turizmi 1983 yılında başlattığımız da teşvikle araziler 49 yıllığına kiraya geliştirildi. Otel yatırımcılarına uygulanan kredi kolaylıkları sağlanarak turizm sektörü kalkındı ve turizm sektörü başarılara imza attı. Spor turizmine de teşvikler verilmesi ülkemizdeki bu dalın hızla gelişmesini sağlayacaktır.  Bölgesel teşvikler verilerek Antalya dışında da spor turizminin geliştirilebilir. Kış aylarında şehirdeki otellerimiz ve yaz aylarında ise yaylalardaki otellerimiz boş. Yayla turizmini spor turizm ile de canlandırmak için yatırımcılarımıza destekler verilmeli. Fenerbahçe Kulübü’nün Sakarya’daki Topuk yaylasında bir tesisi bulunuyor. Önceden topuk yaylasını kimse bilmezken şimdi herkes biliyor. Bu tesislerin çoğalması için devletin yatırımcılara teşvikler vermesi gerekiyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yaz aylarında yaylalarımızdaki boş arazileri, Türk ya da yabancı takımlara vererek, hem ülkemizin tanıtımını sağlamış olur hem de yaylalarımızın değerlenmesini sağlarız. Daha sonrasında markalaşma ile bu turizm dalında ciddi gelirler elde edebiliriz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.