MELİH YETİŞ- TURİZMDE KRİZ YÖNETİMİ

Melih Yetiş, TURİZM YAZARLARI 8 Kasım, 11:54'de eklendi

 MELİH YETİŞ- TURİZMDE KRİZ YÖNETİMİ

 Turizmde İşler kötü ve bir panic halidir karamsarlık diz boyu gidiyor. Canım Otellerim fiat indirme yarışında açık arttırma sürecinde maalesef. Genel Trend şu;’’ Komşum ne indirdiyse -%10 da benden, Rahmetli Süleyman Demirel’in seçim dönemlerinde söylediği gibi; ‘’ Rakip Parti köylüye, çiftçiye ne veriyorsa 5 fazlası benden’’ demesi gibi veya; ‘’ Bizi iktidara getirin Angaraya Liman yapçez’’ demesinden sonra; Seçmenin ‘’ Ama Sayın Başkan Angarada Deniz yok ki’’ demesi üzerine; ‘’ Ossun sen beni iktidara getir Angaraya Denizi bile getiririz’’ demesi gibi oldu artık neredeyse Otelci- Acente ilişkisi.  Kriz dönemi insanlara neredeyse şapkadan Tavşan çıkartacak böyle bir senede. ‘’ Komşumu satma, beni sat; sana extra indirim’’ diyen namert Otelci olduğunu bile duydum ya pes yani. Valla ben duyduklarımın yalancısım. Yapma etme canım Turizmci Kardeşim panic yapma, bugünü kurtarmaya nafile çabalarken yarınlarını heba etme. Bu günlere hep bu kafa yüzünden gelmedik mi. Lütfen ne yap ne et ama karar ver biran önce her ne yapacakan, en kötü ‘’karar’’, özellikle böyle kriz yıllarında ‘’kararsızlıktan’’ daha iyidir.  Ayıptır söylemesi Yumurta bir yerlere dayanmış, Mayıs ayı geride kalmak üzere halen; ‘’Hele bir önümüzü görelim’’  diyen Turizmci Dostlarımız var, yapmayın etmeyin canım Kardeşim, Önümüz arkamız sobe. Artık bu saatten sonra önümüzü arkamızı bir görelimi mi kalmış, atı alan üsküdarı değil Halep’i aşmış, Mayıs sonu gelmiş kapıya dayanmış Acenteye gidip; ‘’ Haziran ayı için ne yapabiliriz’’ diye sorarsan, O Acente Temsilcisinin kafana çıkarıp bir çekiç ile vurmasından başka elden ne gelir.   

 

Geçenlerde Hotel Linkage Firmasının çok değerli Yöneticisi Erhan Kaya Beyefendinin harika bir makalesini okumuştum, sonuna kadar katılıyorum feyz aldığım görüşlerini düşüncelerimle harmanlayarak Kriz Yönetme modeline farklı bir perspektiften bakmaya çalışıyorum. İşte öneriler;

 

1-) KIYMA MAKİNESİ MODELİ

İnsan zihni kıyma makinesi gibidir. Üst’den ne verirsen alt’dan onu alırsın. Yani ne düşünürsen, aksiyonun o olur. Akşama kadar kriz sohbetleri yapıp, krizi zihnin’de olandan daha abartılı hale getirirsen, kendi krizini yaratmış olursun.

Zihnini ve düşüncelerini berrak ve pozitif’de tutup bu durumu nasıl fırsata dönüştürebilirim diye düşünürsen, daha iyi sonuçlar elde edersin. Nasıl olsa bundan daha beteri olmaz diyerek teselli bulmak bile mümkün..

Unutma Üst’den ne verirsen Alt’dan onu alırsın.

 

 

2-) EN KÖTÜ SENARYOLAR İÇİN B PLANI

Herkesin hayatında iniş çıkışlar olur; Hayat böyle. Ne her hangi bir iş veya olgu sonsua kadar olumsuz, ne de hep harika iyi gider. Her gecenin, bir de sabahı var düsturundan hareketle, her türlü iyi kötü senaryayo hazırlıklı ol ve değil B planı, C, D ve E planlarını dahi yap!

 

 

 

3-) ALLAH RIZASI İÇİN MARKET SEGMENTASYONU

Lütfen tüm yumurtaları tek sepete koymayalım. Çok zor değil bir kağıt bir kalem alıp yazmaya başlayalım.

  • Online
  • Group
  • Corporate
  • Walk-in…. v.s.

Oteliniz için farklı pazar bölümlerinde farklı talepler oluşturmak için çabalayın. Örneğin sadece Online’a, ya da Sejour mecralara bağlı kalmayın, yada sadece bir kaç pazara kendinizi teslim etmeyin. Yeni pazarlar oluşturmaya çabalayın, farklı teknolojileri, farklı sistemleri keşfetmeye çalışın. Dünyada bilmediğimiz daha ne dünyalar var, şansımı; günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay; pes etme, araştır, keşfet, uygula.. Kısacası alternatif kanallar, segmentler ve pazarlar oluşturun. Meyveleri hep aynı sepete koymadan riski bölüştür.

4-) MAKRO ÖLÇEKTE DESTİNASYON PAZARLAMA

Yeni ufuklara yelken açmak gerekir bazen. Dünya değiiyor, Turim değişiyor, alışkanlıklar, tüketim alışkanlıkları ve tatil alışkanlıkları değişiyor, Tur Operatörlüğü boyut değiştiriyor, öncelikler farklılaşıyor. Yeni ufuklara yelken aç, araştır, keşfet. Revenue Management Stratejileri, kullanılan Channel Manager, Rate Shopper, Booking Engine vb yeni sistemler, yeni teknolojiler mevcut talep içerisinden daha fazla pay almamıza yardımcı olur. Bunların hiçbiri büyük ölçekte yeni talep oluşturmaz belki ama işletmenizi en kısa yoldan, en doğru şekilde paarda pozisyonlandımanızda aracı olur.

Büyük ölçekte talep oluşturmak için makro düzeyde destinasyon pazarlama projelerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu, büyük birliklerin yada devletin sistemli şekilde uygulaması gereken stratejilerdir.

Sektör birlikleri bu konularda devletin ilgili organlarıyla yakın ilişkiler kurarak, projeler geliştirerek mevcut bütçelerin doğru bir şekilde kullanılmasına ve doğru projeler hazırlanmasına ön ayak olmalıdır.

5-) BİRİKMİŞ İŞLERİ TAMAMLAYIN

a-)Personelin birikmiş izinlerini kullandırabilirsiniz,

b-) Yoğunluktan uzun süredir ertelediğiniz strateji çalışmalarını yapabilirsiniz, c-) Kaliteyi arttırmak ve değer yaratmak adına (olurda bir gün işler düzelirse sadece fiyat kırarak rekabet etmemek için) her departmanın standartlarını oluşturup, personele eğitimlerini vermeye başlayabilirsiniz.

Örneğin, resepsiyonist misafirle göz teması kurduğunda gülümseyecek, Check in sırasında….otele hoşgeldiniz diyecek, misafirin giriş çıkış tarihlerini, oda tipini özel isteklerini misafirle konfirme edecek,  en fazla 5 dk içinde C/in işlemini tamamlayacak v.s. gibi…

d-) Çalıştığınız her bir OTA’nın extranetine girip eksik bilgi, foto, fiyat ve oda tiplerini tamamlayabilirsiniz,

e-) Otelinizin tadilata ihtiycı olan kısımlarını yavaş yavaş elden geçirirsiniz.

f-) Bölgede, komşu Otelleri, farklı Bölge Otellerini, sistemlerini, artılarını, eksilerini analiz etmek üzere bol vakit olacak nasıl olsa. Ne demiş Atalarımız; Çok okuyan değil, çok gezen bilir. Kriz var; oturmayalım, gezelim, görelim, öğrenelim, bilelim.

Benden kriz tavisyeleri bu kadar.

*

O kadar da herşeyi kafaya takmaya ne gerek . Su akar yolunu bulur, her zaman söylerim; Enseyi karartmaya gerek yok. En kötü ihtimalle oltaları kaptığımız gibi Balık tutarız. Gerçi Denizlerimiz de balık ta pek kalmadı ya. Buyur; al sana bir başka kriz daha sevgili Turizmci meslektaşım J

 

Huzur ve Barış dolu bir sezon dileklerimle,

 

Melih Yetiş

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.