HAKAN TOKSÖZ -ARTIK TURİZM SERBEST BÖLGELERİNE GEÇME ZAMANI GELMEDİ Mİ?

Hakan Toksöz, Sektörel Haberler, Yazarlar 7 Nisan, 18:09'de eklendi

Neredeyse dünyada turizm hareketi alanında 7.sıraya kadar gelmiş Türkiye için yeni turizm yatırım ve işletme planlarını devreye sokma zamanının geldiğini hatta biraz da geç kalındığını söylemek yanlış olmaz.

Özellikle, Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki belirli alanları serbest turizm bölgeleri olarak nitelendirip orada bulunan ve yapılacak yeni turizm yatırımlarını şekillendirerek daha da yeni bir vizyonla yol almak belki de zaman zaman önü tıkanan ve yaşadığı sıkıntıları cansiperhane aşmaya çalışan turizmciler için bir çıkış kapısı olabilir.

Tamamen çevrilmiş ya da sınırlandırılmış büyük bir bölgenin içinde dev eğlence tesisleri, oteller, limanlar, spor tesisleri, kongre merkezleri, botanik alanlar ve belki de kumarhaneler…

Bu turizm serbest bölgelerinin vergi avantajı, yatırım avantajı, teşvik avantajı ile desteklenmesi ve mevcut ve yeni yapılacak yatırımların geri dönüşlerinin bürokrasiye takılmadan daha hızlı olması belki de tam şu anda ülkenin turizm alanındaki ihtiyacıdır.

Yapay doğal güzelliklerin insanları akın akın çektiği bir dünyada , gerçek doğal güzelliklerle altı doldurulacak bir TURİZM SERBEST BÖLGESİ anlayışı hem dış yatırımcının ,hem yerli yatırımcının hem de kaliteli istihdamın önünü açarak turizmde bir ekonomi dalgasını mutlak suretle harekete geçirecektir.

Yıllar önce Avrupa’da ismi bile çok duyulmamış bir ülke olan LIECHTENSTEIN adlı ülke masal gibi bir ülke yakıştırmasını böyle bir uygulama ile aldığını unutmamak gerekir. AyrıcaTürkmenistan’nın Hazar İç Denizi kıyısındaki Avaza’da kurulmaya başlanan  Serbest Turizm Bölgesi ve belli bir turizm türü için oluşturulmuş serbest bölge örneği olarak da, 2012’de Dubai’de kurulmuş olan Sağlık Turizmi Serbest Bölgesi gösterilebilir.

Yaklaşık 25 sene önce böyle bir projeyi hem akademik hem de işlevsel anlamda anlatmak için iki senelik gerek yurtiçi gerek yurtdışı araştırma ve yazışmalarla defalarca ilgili makamlarla iki kardeş paylaştık.

Umarım, her siyasi dönemde de gündeme gelen bu konu sonuca ulaşır bir gün. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgileri diğer sayılarda vereceğim. Çok faydalı olacağına inandığım bu proje için en azından 2017 yılı bir başlangıç olur umuduyla…

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.