HAKAN TOKSÖZ – DAHA GÜVENLİ VE İSTİKRARLI BİR  2017 TURİZMİ İÇİN …

Dünyada ve Türkiye’de yaşanan terör saldırıları insanların en büyük endişesi ve korkusu haline gelirken, Türkiye’nin bu eylemlerden zarar gören önemli bir Avrupa ülkesi olduğunu söylemek mümkündür. Farklı kültür ve inançlardan insanların yaşadığı ve tatil yaptığı bir ülke olan Türkiye, kozmopolit, coğrafi yapısı nedeni ile dünyada turizm endüstrisinin ilk 7 ülkesi arasında yer almaktadır. Dolayısı ile herhangi bir terör olayının ne kadar kapsamlı bir daralmaya yol açacağını kestirmek bu kadar zor değildir.

Bir ülkede bulunan herhangi bir turistik bölge ya da merkeze yapılan saldırılar, tüm ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyebilecek güce sahiptir. Üstelik yerel ekonomiye verdiği marjinal zarar ülke geneline verdiğinden daha etkili olmaktadır.

Turizm endüstrisinin gelişmesi ve daha az zarar görmesi için, devletin ve ülke yönetiminin çok sayıda önlem alması gerekmektedir. Bu endüstriden oldukça yüksek gelir elde etmesi nedeniyle, terör eylemlerinde turistik tüketicilerin ya da turistik bölgelerin hedef alınması, terör eylemcileri için, bir anlamda devletin hedef alınması olarak algılanmaktadır. Bu nedenle, turizm endüstrisine yapılan her saldırı aslında devlete yöneltilmiş bir saldırı olarak kabul edilmektedir. Dolayısı ile alınacak maksimum güvenlik tedbirleri ülkenin ve özellikle turizm bölgelerinin 2017 Yaz sezonu için daha pazarlana bilirliğini arttıracaktır. Araştırmalara göre; terörden kaynaklı seyahat endişesi özellikle çocuklu ailelerde (aile turizmi) oldukça fazla hissediliyor. Terör endişesi seyahat eden genç nüfus, gezgin ve macera tutkunları arasında daha düşük seviyede kalmaktadır. Bu da bir takım ülkemizle ilgili endişelerin azalmasını sağlamak anlamında yeni bir pazarlama stratejisi bile olabilir.

Güvenlik konusunda önlem olarak acil yapılması gerekenleri akılıma gelenleri sıraladım…

  • Turizm endüstrisinin tüm çalışanları güvenlik ve acil durum önlemleri konusunda eğitilmelidir.
  • Turizm endüstrisinde yer alan tüm taraflar ulusal ya da bölgesel güvenlik kurumlarının oluşturularak turizm işletmelerinin güvenlik önlemleri konusunda denetlenmesi için işbirliğine gitmelidir.
  • Herhangi bir olumsuz olayın ardından pazarlama stratejileri daha az duyarlı pazar bölümlerinin hedef alınarak hızlı bir düzelme sürecinin başlatılmasına yönelik oluşturulmalıdır.
  • Özellikle turizm bölgelerindeki halk son derece bilinçlendirilmeli, eğitilmeli

Turistlerin tatil tercihlerini İslamofobi ile ilgili olduğunu düşünmediğimi söyleyebilirim. Sorunun bölge güvenliği olduğu ve bunun garanti edildiği sürece Türkiye turizminin hızla ivme kazanarak daha da üst seviyelere çıkacağı konusunda hiç bir şüphem yoktur.

2017 sezonunda ülke güvenlik politikalarına ilave olarak;

En çok görev düşenlerin başında özellikle yurtdışında yaşayan Vatandaşlarımız gelmektedir. Ülkemizi daha iyi anlatabilmek ve güvenliğin sağlanabildiğini göstermek adına belki de her Türkiye ye tatile gelen Gurbetçi diye tabir ettiğimiz vatandaşlarımız en az 2 AB vatandaşının ülkemize gelmesini sağlayabilir ve beraber gelebilir.

Daha güvenli ve istikrarlı bir 2017 turizm sezonu olması dileği ile…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.