HAKAN TOKSÖZ- TURİZM BU ÜLKENİN İÇ DIŞ BARIŞI

Hakan Toksöz, Yazarlar 8 Kasım, 11:43'de eklendi

hakan-1

R.HAKAN TOKSÖZ-GENEL MÜDÜR- BELCONTİ RESORT HOTEL

Çok sıkıntılı bir 2016 yaz sezonu yaşamaya devam ederken, son dönemdeki Rusya’dan charter uçuşlarının başlama haberi en azından 2017 ile ilgili bakışımızı bir nebze de olsa pozitife geçirdi.

Ancak asıl önemli olan 2016 senesinde yapılmış olan tüm tanıtım çabalarına hiç ara vermeden hatta artarak devam edilmesidir.

“TÜRKİYE BİR ORTADOĞU ÜLKESİ DEĞİLDİR” söyleminin tüm turizm çevrelerinde üzerine basa basa işlenmesi gerekir. İçinde bulunduğumuz şartlar ve ülkeler arası siyasi durum bu söylemin önemini daha da fazla artırmaktadır.

2017 senesindeki beklentilerin daha olumlu görünebilmesi için; gerek yatırımcılar, gerek yöneticiler, gerekse tüm turizm çalışanları kendi muhatapları ile birebir bu konuyu gönüllü elçiler olarak işlemelidirler.

2017 yılına bakış konusunda; 2016 yılının kayıp pazarlarına alternatif yaratılmaya çalışılan pazarlar göz ardı edilmemeli bu pazarların daha da büyütülmesi konusunda ciddi çalışmalar yapılmalı. Zira her ne olursa olsun bu sene bu yeni pazarlardaki başlangıç ve hızlanan ivme hepimizi sevindirmiştir.

Dünyadaki internet ortamındaki yapılan tüm satış stratejilerinden; ulaşım ve konaklama sektörleri gün geçtikçe daha fazla pay almaktadır. Online pazarlamaya yapılacak yatırımlar çok hızlı dönüşler sayesinde hem turizm alanındaki tüm sektörleri hem de yan sektörleri oldukça rahatlatabilecek duruma gelecektir. Tahminimce ileriki 5 yıl sonunda online turizm satışları yüzde 50 seviyelerine gelecek ve planlamasını bunun üzerine yapan işletmeler hem doluluk hem de kar anlamında üst seviyelere çıkacaktır.

2017 yılında turizme yönelik çıkması beklenen ticari kanunlar, turizmin ihracat olarak sayılacak bir takım düzenlemelerin yapılması, özel turizm kanunu tasarısı gibi sektörü kucaklayacak bir takım girişimlerde bu ülkede turizmin bir nebzede olsa da hem ekonomik anlamda hem de sosyal anlamda ne kadar etkin ve güçlü bir sektör olduğunu kanıtlayacaktır.

Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır;

Turizm bu ülkenin vitrini,

Turizm bu ülkenin iç ve dış barışı,

Turizm bu ülkenin gülen yüzü,

Turizm bu ülkenin geleceğidir…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.