MELİH YETİŞ -TURİZMİN BİR HİKAYESİ OLMALI

Melih Yetiş, TURİZM YAZARLARI 8 Kasım, 11:52'de eklendi

MELİH YETİŞ-AİDA ALAÇATI OTEL- İŞLETME SAHİBİ

Çok uzun süren turizm tecrübelerimden öğrendiğim önemli bir husus da gerek bir turizm destinasyonunun, gerekse turizmin içerisinde yer alan tüm fonksiyonların misafirlerine bir hikaye, bir masal sunma gerekliliği olmasıdır.

Seyahati zevkli kılacak olan hikayelerdir. Bu hikayelerle seyahatiniz anlam kazanır. Önemli olan mekanın büyük ya da küçük, konforlu ya da konforsuz olması değildir. Asıl mühim olan o yerin, mekanın, yörenin kişilikli olması ve ziyaretçisine hoş bir hikaye anlatmasıdır.

Bu öngörüyü şu anda yaşamakta olduğum Ege’nin incisi doğa ve mimarisinin güzelliği ile ön planda olan Alaçatı ile örneklemek isterim. Bu cennet köşede doğanın bizlere bahşetmiş olduğu elimizde her türlü hazır malzeme var, dünyanın en muhteşem iki rüzgar surf bölgesinden birisi burası. Kaliteli yeme- içme kültürü, gastronomi burada, her türlü eğlence ve dinlence olanakları, gelen misafirleri rahatsız etmeden sabahın geç saatlerine kadar Alaçatı sokaklarında eğlenmek burada. Son derece keyifli, Ege mutfağının gizemli baharatları ve otlarından oluşan sayısız meze, sebze ve değişik balık çeşitlerinin en lezzetli çeşitlerini burada bulmak mümkün, fabrikasyon turizmden ve aşırı kalabalıktan uzak insanların kendilerini özel hissedebileceği, kendisini evindeki huzuru ile baş başa şımartılmış bir sevecenlikle tatilin keyfini çıkarmanın dayanılmaz hafifliği ise müthiş.

Bir dostumdan duymuştum, çok haklıydı. Bana; ” Alaçatı insanları çocukluğunun masumiyetine ve geçmişe götürüyor, unutulmuşlukları hatırlatıyor, Alaçatı’yı işte bu yüzden seviyorum” demişti.

İşte tüm bu perspektiften bakınca Alaçatı insanlara bir hikaye yazmayı ve kendisinden bu hikayenin bir parçası olma şansını sunuyor. İşte geleceğin turizminde yer alacak olan tüm destinasyonların, otellerin, çalışanların ve turizmin içinde yer almakta olan tüm aktörlerin bir hikayelerinin olması ve misafirlerine bu hikayeleri sunması ve kendi hikayelerini yazma ve bu hikayeyi yaşama şansı sunması gerektiğine inanmaktayım.

İnsanlar gittikleri yerlerde farklı hikayeler aramaktalar, farklı hikayeler duymak, gittikleri yeri hissetmek, yaşamak istiyorlar “Buraya geldiğim andan itibaren sanki eski Türkiye’yi görür gibi oldum, beni en çok etkileyen ve buralara çeken de bu oldu.

İşte bu bağlamda bunu bir hikaye unsuru haline getirerek, Alaçatı’da işletmeye açmış olduğum şirin Otel’i açarken deneyimlerimin bana yol gösterici olmasına gayret ettim ve oteli işletirken de tüm misafirlerimize eşsiz bir deneyim sunarak başarılı olunacağını deneyimledim. Ne olur tesislerimize hepimiz bir kişilik katalım, yaşatalım, onların yaşayan bir ruhu olsun. Çünkü ruhsuz mekanlar, bir süre sonra yok olmaya mahkumdur. Tıpkı canlı bir varlık gibi tesislerimiz de işletme sahibinin ruhunu ve kişiliğini yansıtmalı misafirlerine ve Alaçatı’yı özel kılanın da bu detaylar olduğunu düşünmekteyim.

Geleceğin turizminde de işte bu tarz hikayesi ve ruhu olan canlı, yaşayan ve yaşatan kişiye özel küçük ölçekli otellerin ve misafirlerine bir hoş seda tadında hikayeler anlatan küçük destinasyonların ön planda olacağı inancı ile barış ve huzur dolu bir turizm geleceği hayal ediyorum canım ülkem için.

 

Sevgiyle kalın,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.