MELİH YETİŞ – YIKILSIN TÜM OKUL DUVARLARI

Melih Yetiş, Sektörel Haberler, Yazarlar 21 Şubat, 12:12'de eklendi

Hiç dikkat ettiniz mi şehirlerde, köylerde, kasabalarda gezerken ülkemizdeki okul binalarına?

Her sabah çocuklarımızı nasıl bir dünyanın içine mahkum etmekteyiz hiç düşündük mü? Birçoğu kasvetli binalar, eski komünist rejim ülkelerinde gördüğümüz estetik yoksunu, gri, bej renksiz, ruhsuz, hapishane veya askeri kışla intibası bırakan zevk yoksunu çirkin yapılar. Bir çoğunun etrafını çevreleyen iğrenç yüksek duvarlar ve yetmezmiş gibi yine hapishane benzeri duvarların üstlerine  yerleştirilen tel örgüler, bir elektrik vermedikleri eksik.

Düşünsenize yürekleri kıpır kıpır coşku dolu enerjileri ile yerlerinde duramayan; ilimi, bilimi, felsefeyi öğrenmeleri gereken milyonlarca çocuklarımızı böyle sevgi ve estetik yoksunu soğuk binalara günlerce, haftalarca, aylarca, senelerce nasıl insafsızca mahkum ettiğimizi.

Daha okullarından içeri girer girmez etraflarını çevreleyen tel örgülü yüksek duvarlarla kalplerine çocukların paslanmış prangalar vuruyoruz maalesef. Büyüklerin sevgi ve vicdan yoksunu karanlık vizyonsuz bakış açıları ile yürekleri sevgi dolu çarpan çocuklarımızın sıcak yüreklerini soğuk ve acımasız çirkin tel örgülü duvarlara mahkum ediyoruz adeta.

Ve bu kadar sevgi yoksunu çirkinliklerin arasında yürekleri insan sevgisi ilim ve irfan ile yetişmiş, önyargılardan uzak, sevgi dolu nesiller yetişmesini bekliyoruz nafile.

Birçoğumuz çocuklarımız okula başlarken önce öğretmen araştırdık, aklımızca uygun referansı olan iyi bir öğretmenle her şeyi halledebileceğimizi zannettik, bakmadık aslında içlerinde yaşananlara, dikenli duvarlara, çarpıklıklara. Sevgi yoksunu yetişkinlerin acımasız kurgularına mahkum ettik kalpleri sevgi dolu atan çocuklarımızı, belki her gün okullarına geldik gittik ama fark etmedik. Görmedik, göremedik.

Okullarımızın asla tasvip etmemin mümkün olamayacağı bu fiziki çirkinlikleri bir yana; diğer yandan içlerinde yaşanan yine sevgi ve şefkat yoksunu insani tutum ve davranışlarda bir başka garabet.

Anti demokratik otoriter  totaliter rejimlerden kalma katı askeri tören benzeri uygulamalar ile gözlerimizden sakındığımız sevgi ile büyümeleri gereken çocuklarımızın daha güne başlarken hafta başlangıç ve hafta sonlarında adeta bir diktatörlük rejiminin askeri geçit törenine zorla getirilmiş ve soğukta dakikalarca bekletilmeleri ve bir takım yapay törensel gösteriler ile katı disiplin uygulamaları ne kadarsa çağ dışı ve insanlık yoksunu bence.

Birçoğumuz dünyanın birçok farklı ülkelerine seyahat ediyoruz. Hangimiz acaba modern çağdaş ülkelerin okullarında bu tarz uygulamalara şahit olduk? Siz dünyanın demokratik herhangi bir ülkesinde askeri kışlalarda olan” dikkat, rahat, hazır ol, uygun adım marş” zorba talimatlarla güne başlayan çocuklar gördünüz mü hiç?

Askeri  darbe rejimlerinden kalma bu çağdışı uygulamaların okullarımızda ne işi var sorgulamamız gerekir düşüncesindeyim.

Her şey sevgi ile başlar. Doğarken yüreklerinde sevgi ile doğan çocuklarımızı soğuk tel örgülü okul duvarlarına mahkum etmeyelim, yetişkinler sizlere sesleniyorum; önce kalplerinizdekileri, sonrada okullarımızdaki çirkin duvarları yıkın. Korkudan asla korkmayın, korku ile dayatma ile değil; sevgi ile anlatalım çocuklarımıza ilim nedir irfan nedir ön yargısız ve bilimin ışığında sevgi dolu öğretilerde bulunalım çocuklarımıza. Askeri otoriter soğuk talimatlar ile değil, aklın ve sevginin yolunu göstererek eğitelim çocuklarımızı.

Her şey sevgi ile başlar. Sevgi ile akıl ve bilim ile büyüyen nesiller yetiştirelim. Ama bunun için de önce kalplerimizdeki, okullarımızdaki soğuk tel örgülü duvarları yıkarak başlayalım.

Her şey sevgi ile başlar.

Birlikte barış ve huzur dolu bir gelecek hayal ediyorsak güzel ülkemizde başka da çaremiz yok.

Çünkü hepimiz bebektik ve sevgi dolu dünyaya geldik.

Her şey sevgi ile başlar.

Sevgi ve saygılarımla

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.