We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel easyJet, Airbus’ın öncü karbon giderme çözümüne kaydoldu

easyJet, Airbus’ın öncü karbon giderme çözümüne kaydoldu

GM Haber Merkezi

easyJet, karbon giderme girişimi için Airbus ile sözleşme imzalayan dünyadaki ilk havayolu oldu. Airbus Karbon Yakalama Teklifi aracılığıyla sunulan teknoloji, Doğrudan Hava Karbon Yakalama ve Depolama (DACCS) kullanarak dünya çapındaki havayolu şirketlerine karbonsuzlaştırma hedeflerini ilerletmeleri için karbon giderme kredileri sunuyor.

DACCS teknolojisi, yüksek güçlü emiş fanları kullanarak CO2 emisyonlarını filtreler ve doğrudan havadan uzaklaştırır. Havadan uzaklaştırıldıktan sonra CO2 güvenli ve kalıcı bir şekilde yeraltı rezervuarlarında depolanır. Uçak operasyonları sırasında atmosfere salınan CO2 emisyonları kaynağında doğrudan ortadan kaldırılamaz, ancak DACCS ile havadan eşdeğer bir miktar çıkarılabilir. Bu teknoloji, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanımı gibi diğer karbon azaltma teknolojilerini tamamlayıcı niteliktedir.

easyJet Grup Pazarları Direktörü Thomas Haagensen konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Havacılık gibi azaltılması zor bir sektörü karbondan arındırmak büyük bir zorluktur ve karbon gideriminin gelecekte kalan emisyonlarımızı ele almada önemli bir rol oynayacağına ve net sıfıra giden yolumuza ulaşmamıza yardımcı olacak diğer bileşenleri tamamlayacağına inanıyoruz. Nihai hedefimiz sıfır karbon emisyonlu uçuşa ulaşmaktır ve doğrudan hava karbon yakalama teknolojisi gibi önemli projelere yatırım yapmanın yanı sıra, sıfır karbon emisyonlu uçak teknolojisinin geliştirilmesini hızlandırmak için Airbus da dahil olmak üzere çok sayıda ortakla birlikte çalışıyoruz.”

Airbus İletişim, Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İlişkiler Başkan Yardımcısı Julie Kitcher ise şunları söyledi “easyJet, kendi operasyonları ve daha geniş havacılık sektörü için karbonsuzlaştırmanın güçlü bir savunucusudur. Bu anlaşma, havayolu şirketinin Airbus’ın Karbon Yakalama Teklifi aracılığıyla çevresel taahhüdünü genişletme isteğini göstermektedir. Bunun gibi girişimler, Airbus’ın sektörümüz için karbonsuzlaştırma çözümlerine ve sürdürülebilir bir havacılık ekosistemi oluşturmak için tüm sektörlerden havayolları ve sektör oyuncularını bir araya getirmeye olan bağlılığının altını çiziyor.”

easyJet, 2022 yılında Airbus ile bir anlaşma imzalayan ilk havayolları arasında yer alarak, doğrulanmış ve dayanıklı karbon giderme kredilerinin olası ön alımına ilişkin müzakerelere katılmayı taahhüt etti. easyJet’in kredileri 2026’dan 2029’a kadar sürecek. Karbon giderme kredileri Airbus’ın ortağı 1PointFive tarafından verilecektir. Airbus’ın 1PointFive ile yaptığı anlaşma, dört yıl içinde teslim edilmek üzere 400.000 ton karbon giderim kredisinin ön alımını içeriyor.

Yorum Yaz