We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel AKFEN’İN GELİRİ 51 MİLYON TL OLDU

AKFEN’İN GELİRİ 51 MİLYON TL OLDU

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Akfen GYO’nun 2014 yılı konsolide geliri yüzde 24 artarak 51 milyon TL oldu.
vedat-tural
Akfen GYO’nun 2014 yılı finansal sonuçları açıklandı. Buna göre şirketin 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle konsolide kira gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 24 artarak 51 milyon TL oldu.
Akfen GYO’nun 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle Net Aktif Değeri ise 920,2 milyon TL olarak açıklandı.
Şirketin konsolide FAVÖK’ü (faiz, amortisman, vergi öncesi kâr) bir önceki yıla göre yüzde 36 artarak 39,5 milyon TL olurken; FAVÖK marjı bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında artarak yüzde 77 seviyesine ulaştı.
Şirketten yapılan açıklamada, Avro-Ruble kurunun yükselmesinden dolayı oluşan kur farkının etkisi ile şirket net dönem zararını 2,4 milyon TL olduğu belirtildi.
Akfen GYO’nun 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle Net Aktif Değeri ise 920,2 milyon TL oldu.
Otellerdeki doluluk oranı yüzde 64 oldu
Şirketin 2014 yılın performansına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akfen GYO Genel Müdürü Vedat Tural, Türkiye’de ekonomik şehir otelciliğine yatırım yapan ilk ve tek gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak, özgün iş modelleri sayesinde başarılı bir yılı daha geride bıraktıklarını belirtti.
2014 yılında yurt içi ve yurt dışındaki otellerde ortalama yüzde 64 doluluk oranı yakaladıklarını ifade eden Vedat Tural, “Türkiye’de faaliyet gösteren otellerimizin ortalama doluluk oranı yüzde 67 olurken, Rusya’da faaliyet gösteren otellerimizin ortalama doluluk oranları yüzde 53 olarak gerçekleşti. Şirket’in işletmede olan otellere ait kira gelirleri de bir önceki yıla göre yüzde 24 artışla 51 milyon TL’ye ulaştı” dedi.
Tural, ‘’Karaköy, Tuzla ve Moskova’da yeni yatırımlarımız devam ediyor’’
Vedat Tural, “Eylül 2014 tarihinde Ankara’da Esenboğa Havalimanı’na iki kilometre mesafede geliştirdiğimiz 147 odalı Ibis Otel Ankara Airport’u hizmete açtık. Novotel Karaköy, Ibis Otel Tuzla ve Ibis Otel Moskova projelerimizin yatırımlarına devam ettik. Karaköy Novotel ile Ibis Otel Moskova projelerimizi bu yıl içinde faaliyete geçirmeye hazırlanıyoruz. Ibis Otel Tuzla ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu üç otel yatırımımızı tamamladığımızda şirketimiz ve bağlı ortaklıklarımız vasıtasıyla 4’ü Rusya’da olmak üzere toplam 3 bin 628 oda kapasiteli 20 adet otelimizi işletmeye açmış olacağız. Şirket hedeflerimiz çerçevesinde ağırlıklı olarak İstanbul gibi yüksek performans vaat eden metropollere yönelmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
116 milyon avroluk kredi sözleşmesine imza attı
Akfen GYO olarak mevcut kredilerinin refinansmanı ve yatırımları devam eden projeleri için Credit Europe Bank N.V ile 2015 yılı başında toplam 116 milyon avroluk, iki yılı anapara geri ödemesiz ve 10 yıl vadeli bir kredi sözleşmesi imzaladıklarını hatırlatan Tural, “Banka ile bağlı ortaklıklarımızın da mevcut tüm kredilerinin refinansmanı ve portföylerinde bulunan yatırımı devam eden projelerinin yatırım harcamalarında kullanılmak üzere aynı şartlarda kredi temini için sözleşme görüşmeleri devam ediyor” dedi.

Yorum Yaz