We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Anadolujet, Hatay-Kıbrıs Uçuşları Başlıyor

Anadolujet, Hatay-Kıbrıs Uçuşları Başlıyor

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Anadolujet, Hatay-Kıbrıs Uçuşları Başlıyor       

Türk Hava Yolları’nın alt markası Anadolujet, KKTC’den Hatay’a uçuşlara başlıyor.

anadolujet

8 Ağustos günü başlayacak olan Kıbrıs-Hatay seferlerinin haftanın her günü yapılacağı açıklandı.

Anadolujet’in Kıbrıs-Hatay hattına ilişkin uçuş programı ise şu şekilde:

Parkur Günler Başlangıç Tarihi Kalkış Saati

Kıbrıs (Ercan)-Hatay Her gün 08.08.2019 19:20

Hatay-Kıbrıs (Ercan) Her gün 08.08.2019 20:50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hatay’da Beklenen Müze-Otel, Önümüzdeki Aylarda Hizmette

Hatay’da Beklenen Müze-Otel, Önümüzdeki Aylarda Hizmette

Hatay’da The Museum Hotel Antakya’nın temel çalışmaları sırasında yapılan kazı sonucu çıkan ve el dokuma kilimi motifini andıran görüntüsüyle dikkatleri çeken mozaiğin yer aldığı müze önümüzdeki aylarda ziyarete açılacak.

Antakya ilçesinde The Museum Hotel Antakya’nın temel çalışmaları sırasında yapılan kazı sonucu çıkan ve el dokuma kilimi motifini andıran görüntüsüyle dikkatleri çeken mozaiğin yer aldığı müze önümüzdeki aylarda ziyarete açılacak. Müze ve otel olarak iki alanda da hizmet verecek olan The Museum Hotel Antakya misafirlerini tarihi yolculuğa çıkaracak. Yapımı tamamlanan ve ilerleyen günlerde açılacak olan otelin alt bölümünde oluşturulan alanda sergilenen tek parça mozaiğinde yer aldığı müzede 6. yüzyıla ait olduğu eserlerde yer alıyor.

“Kazılar Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde gerçekleşti”

The Museum Hotel Antakya Yönetim Kurulu Üyesi Sabiha Asfuroğlu, müze otelin yapım aşamasında 3. derece sit alanı olduğu için bir kazı yapılması öngörüldüğünü ve yapılan kazılarla eserlerin gün yüzüne çıktığını ifade etti.  “Bu eserler çıkmaya başladıktan sonra bize denetiminde bir arkeolojik kazı yapılması karar verildi. Kazı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Yıldız Teknik Üniversitesi ve farklı üniversitelerden hocaların eşliğinde yapıldı” dedi. Asfuroğlu, kazıların Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde gerçekleştiğini vurguladı. “Biz bir sene boyunca 120 işçi 35 arkeolog ile kazı yaptık ve kazaya saat beşte başladı. Çünkü hava çok sıcaktı bütün işçilerin çalışma saatini ona göre ayarladık. Sabah öğle akşam olmak üzere kazı boyunca çıkan her eserin tek tek belgeledik. Bütün alanı dişçi aletleri ile fırçalarla kazdık bütün veriler ortaya çıktıktan sonra bir müze otel projesi geliştirdik. Müze girişi ayrı otel girişi ayrı, müze otel projesi ortaya çıktı. Bizim ilk amacımız 400 odalı 5 yıldızlı bir otelde fakat bütün alandaki arkeolojik verilerden dolayı oda sayısı yarıya düştü.  Aşağıdaki verileri hiçbir şekilde dokunulmadı onlara geliştirilerek ve onları koruyarak bir yapı yapılması öngörüldü. Bütün amacımız arkeolojik alanı korumaktı ve bunun üzerine bir proje geliştirdik” diye konuştu.

Asfuroğlu, çıkan eserlerin sergilenmesi Türkiye’ye ve Hatay’a turizm anlamında çok şey katacağını belirtti. Otelin çalışmalarında sona yaklaştığını ve oluşturulan alanın vatandaşlar tarafından otelden bağımsız bir şekilde gezilebileceğini ifade etti.

Yorum Yaz