We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Erdi Özen’in Kaleminden… Engelsiz Yaşam Engelsiz Turizm

Erdi Özen’in Kaleminden… Engelsiz Yaşam Engelsiz Turizm

GM Haber Merkezi

Değerli turizm okurları,

Bu yazımda küçük bir farkındalık yaratmak istiyorum. Buna vesile olan turizm sektöründe bulunan ve Alanya’nın sevilen turizmcilerinden sevgili arkadaşımız Ece’ye buradan çok teşekkür etmek isterim. Gelin hep beraber bu okulumuz için küçük bir ses olalım.

Başrolümüzde Alanya Özel Eğitim Meslek Okulu var. Alanya’da özel çocuklarımızın bulunduğu çok özel bir okul. Bu okulumuz hakkında küçük bir bilgi!
Okulumuz 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında açılmış. Misyonu “hafif düzeyde” zihinsel yetersizliği olan, 28 yaşından gün almamış bireylerin temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak, iş ve mesleğe yönelik bilgi ve beceriler kazandırmak.  Vizyonu ise: Mezunlarının işe yerleştirilmesi ayrıcalığına sahip olan, işini en iyi şekilde ve zevkle yapabilen bireyler yetiştiren, çalışmaları ve öğrencileri ile örnek gösterilen bir okul haline gelmek.

Birbirinden değerli bu çocuklarımız için, değerli öğretmenlerimiz engelsiz bir yaşam için çabalamaya devam ediyorlar. Değerli öğretmenlerimizden Sedat öğretmen ile görüşmemizde şu notları aldım. Burada çocuklarımız Güzellik Saç ve Bakım alanı, Yiyecek- İçecek hizmetleri, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanlarında eğitim alıyorlar. Aldıkları eğitimi haftanın üç günü staj yaparak pekiştirmeleri gerekiyor. Bu eğitim süreci Eylül – Haziran ayları arasında. Bu arada bahsettiğimiz kocaman Alanya’mızda sadece yirmi ila otuz öğrenci arkadaşımız. Alanya Belediyesi ve Alanyaspor desteklerini esirgemiyorlar. Belediyemize ve Alanyaspor’a teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Ancak maalesef geriye kalan öğrencilerimiz için staj yeri bulmakta zorlanıyorlarmış. Okul Müdürümüz Ahmet öğretmen ile görüştüğümüz de ‘staj konusunu bir şekilde çözüyoruz ancak daha sonra istihdam konusunda maalesef çözüm üretmekte çok zorlanıyoruz’ dedi. ‘ Birçok STK grubumuz desteklerini ileteceklerini dile getirmiş olsalar da maalesef uzun süreli bir çözüm bulma noktasında yeterli olmamış. Ahmet öğretmenimiz : ‘Bu özel arkadaşlarımız çalışmaya başladığında, sorumluluk alabiliyor, üretebiliyor ve durumları daha iyiye gidebiliyor. Ayrıca birçoğunun ailelerinin maddi durumlarını da göz önüne aldığımızda, onlara sağlanacak imkanlar, onların daha iyi hissetmesine sebep oluyor. İstihdam sağlanamaz ve sürekli evde kalmak zorunda kalırlar ise maalesef sağlık durumları da bi o kadar daha da kötüye gidebiliyor’ diye ekledi.

Bu öğrencilerimiz özellikle geri hizmetlerde gayet başarılı görev alabilirler. Bildiğimiz üzere turizm sektöründe en büyük problemi personel ve en önemlisi kalifiye personel bulmak. Üstüne üstlük geri hizmetleri personeli bulmak daha da zor. Artık maalesef çalışma adına geri hizmetleri bölümleri tercih edilmiyor. Aslında bu okul bize bir fırsat sunuyor. Fakat biz bu fırsatı kullanamıyoruz. Her şeyi geçtim, Bu bizim üstümüze düşen toplumsal sorumluğumuzdur.
Değerli Alanya Turizmcilerinden bu arkadaşlarımız için destek bekliyoruz. Sadece bugün değil, İLETİŞİMİ kesmeden, desteklerimiz her daim üstlerinde olması dileğiyle.

Turizm ile kalın.

Okul Müdürü Ahmet ÜNALAN / İrtibat numarası: 0536 363 88 24

Yorum Yaz