GEMİDEN ÖNCE ONLAR KURTARILDI

Güncel 29 Aralık, 10:37'de eklendi

Yunanistan’ın Korfu adası açıklarında Norman Atlantic feribotunda yangın çıktı. 54’ü Türk 478 kişinin bulunduğu feribottaki kurtarma çabaları kötü hava koşulları nedeniyle yavaş ilerledi. Feribotun alt katları yangın nedeniyle ayak basılamayacak durumdayken üst katlarda dondurucu rüzgâr hakimdi… Gemiden 4 Türk kurtarıldı. Gemiden kurtarılan Türk yolcudan şoke eden iddialar geldi.

und-adriyatik-fire

Adriyatik Denizi’nde dün 422 yolcu taşıyan 56 mürettabatlı Norman Atlantic feribotunda yangın çıktı. Pazar sabahının ilk saatlerinde, kamyon sürücüleri ve Noel tatilindeki turistlerin İtalya-Yunanistan güzargahı için tercih ettikleri feribotun garajında yangın başladı. Patras’tan İtalya’nın Ancona şehrine varmak için yola çıkan feribotta; Korfu adasının açıklarında başlayan yangının sonucunda alt katlar hızla ısınmaya başladı. Üst katlara doğru kaçan yolcular ve mürettebat bu sefer de dondurucu hava koşullarıyla yüzleşmek zorunda kaldı.
Yunanistan’ın Mega televizyon kanalına bağlanan Yunan yolcu Sofoklis Styliaras “Yangın halen devam ediyor. Filikaların bulunduğu alt güvertede sıcaklıktan ayakkabılarımız eriyor. Gidecek hiçbir yerimiz yok” diyerek yardım çağrısında bulundu. AFP ajansına konuşan feribottaki aşçılardan birinin eşi, kocasının “Nefes alamıyoruz, burada fareler gibi yanıp gideceğiz. Tanrı bizi kurtarsın” dediğini aktardı.
4’Ü TÜRK VATANDAŞI
Dün gün boyu kurtarma çalışmaları sürdü. Kurtarılan yolculardan bazıları helikopterlerle İtalya’nın  güneyindeki Puglia bölgesi kıyılarına taşınıyor.
ANEK Lines’a ait Patra-Ancona  seferini yaparken yangın çıkan feribottan kurtarılarak Puglia bölgesindeki  hastanelere getirilen yaklaşık 30 kişiden 4’ü Türk vatandaşı. Türk yolcuların  sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
Yolcuların getirildiği Brindisi kentindeki Perrino hastanesinde  dumandan etkilenen 3 Türk yolcunun müşahede altına alındığı, diğer Türk yolcunun  ise otele götürüldüğü belirtildi.
ÖNCE ONLARI KURTARDILAR
Müşahede altındaki Türk yolculardan Aylin Akamaç, AA muhabirine,  yaşananları “büyük bir skandal” olarak değerlendirerek, feribottaki yangın  sonrasındaki kurtarma çalışmalarında hiçbir organizasyon olmadığını, Yunan ve  İtalyan kurtarma ekiplerinin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını savundu.
Asker gençlerin bile kadın ve çocuklardan önce kurtarıldığını anlatan  Akamaç, “Gün boyunca deniz dalgasız olmasına rağmen bizi öylece beklettiler.  Römorkör ile çekmeye çalışırken bağladıkları halat 3 kez koptu. Hiçbir şey  yapamadılar. Böyle bir şey olamaz. Allah bir daha düşürmesin” diye konuştu.  Feribotta sadece 3 filika olduğunu belirten Akamaç, “Titanik filmi gibiydi” dedi.
Akamaç, şöyle devam etti:
TUVALETİ BİLE ORAYA YAPTIK
“Yangını yolcular farkına vardı. Ve ilk çıkanlar filikalara bindi.  Bizleri yerlere oturttular. Yangını söndürmek için sıktıkları sularla dizimize  kadar ıslandık. Soğuktan ayaklarımız dondu. İnsanlar ısınmak için ateşe yaklaşmak  zorunda kaldı. Saatlerce dışarıda bekletildik. İnsanlar tuvaletlerini orada  yapmak zorunda kaldı. Eşim halen feribotta onun için çok endişeleniyorum.”
Bu arada, İtalyan makamlarının yürüttüğü kurtarma çalışmaları  kapsamında 2 helikopter kullanılıyor. Her helikoptere 3 yolcunun alındığı  öğrenildi.
Öte yandan, Singapur bandıralı bir yük gemisinin “Norman Atlantic”ten  kurtardığı 49 yolcuyu İtalya kıyılarına getirdiği bildirildi. Ancak kötü deniz  şartlarından Brindisi Limanı’na yanaşamayan geminin Bari Limanı’na doğru  yöneldiği açıklandı.
Norman Atlantic’te halen 250’den fazla yolcu bulunduğu belirtiliyor.
İŞTE TÜRK YOLCULARIN İSİMLERİ
Yunanistan’dan İtalya’ya 478 yolcusuyla sefer yapan feribottaki Türk yolcuların kimliği belirlendi.
İşte yanan feribottaki Türk yolcuların isimleri…
A.Yıldırım, S.Yıldırım, S. Yel, H.Ünal, T.Ünal, A.Uslupat, B.Uslupat, S.Tosun, U.Tiryakioğlu, K.Tiryakioğlu, S.Şimşek, M.Saygılı, T.Saygılı, H.Savaş, E.Sait, K.Refik, S.Nuri,E.Muhhamed, Y.Lütfü, F,Kılıç, S.Kılıç, A.Kemal, M.Kazan, B.Karakaya, M.Hisar, T.Farhan, N.Erkul, H.Erkul, A.Emektar, A.Eğilmez, H.Eğilmez, T.Ferhan, M.Demirmen, M.Demirken (iki ayrı kişi), U. Demir, R,Şerif, K.Şerif, A.Şerif, C.Şerif, M.Çakmak, V.Bulut, S.Bulut, O.Cem, Z.Bilgiç, M.Bilginer, N.Baskın, N.Baskın (iki ayrı kişi), S.Bayhan, B.Akamaç, A.Akamaç, H.Akkaya, B.Ahmet gemide bulunan Türk yolculardı.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.