We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Kruvaziyerdeki Türk yolculara vize engeli

Kruvaziyerdeki Türk yolculara vize engeli

GM Haber Merkezi

Türk şirketi Selectum Blu Cruises’ın ortakları, Bodrum’dan Yunanistan’a gerçekleştirilen deniz yolculuklarının tamamen iptal edileceğini duyurdu. Bu iptal kararı, özellikle Türk vatandaşları ve Rus turistler olmak üzere birçok gezginin seyahat planlarını etkileyecek.

Selectum Blu Cruises, Blue Sapphire adlı yolcu gemisiyle yürütülen tüm seferlerin durdurulmasına karar verdi. Bunun temel nedeni, Türk vatandaşları için vize işlemlerinin geçici olarak askıya alınması oldu.

Son zamanlarda, Türk turizm sektörü temsilcilerinin de dile getirdiği gibi, Avrupa ülkelerinin vize politikalarının giderek zorlaşması, belge verme süresinin uzaması ve ret oranının artması şikayetlere sebep oluyor. Almanya, İspanya ve İtalya gibi ülkeler, Türk vatandaşlarına vize vermeyi bir haftalığına durdurmuş durumda, Fransa ise yeni başvuruları Temmuz ayından önce kabul etmeyeceğini belirtti.

Atorus’un haberine göre, Yunanistan’da Blue Sapphire gemisiyle yapılacak seyahatlerde kotaların uygulanmaya başladığı görülüyor. Yunan konsoloslukları, bazı seyahat acentelerine günlük 3-5 kişilik kota tahsis ederken, bazılarına hiç kota vermiyor. Bu durum, tur acentelerinin seyahat düzenlemelerini olumsuz etkiliyor.

Blue Sapphire gemisi, genellikle Türkiye’de ikamet edenlerin yanı sıra Rusya ve Kazakistan gibi Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinden gelen turistlere hizmet veriyor. Ancak bu yıl, vize sorunları nedeniyle özellikle Rus turistlerin ilgisi azalmış durumda.

Selectum Blu Cruises, yolcularının ilgisini canlı tutmak için Ege Denizi’nde vizesiz bir yolculuk seçeneği sunma girişiminde bulundu. Ancak, bu planın akıbeti henüz belirsiz olarak belirtiliyor.

Yorum Yaz