We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Kültür ve Turizm Bakanlığı Altın Portakal’dan çekildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Altın Portakal’dan çekildi

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Bu yıl 60’ıncısı düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Belgesel Yarışması’nda yer alan Nejla Demirci’nin “Kanun Hükmü” filminin seçkiden çıkarılıp bugün tekrar geri alınmasının yankıları sürüyor. Filmin seçkiye geri alınmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı açıklamayla festivalden çekildiklerini duyurdu.

“Kanun Hükmü filminin herhangi bir yargı süreci bulunmuyor”

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, “Kanun Hükmü” filminin herhangi bir yargı sürecinin bulunmadığını şu ifadelerle duyurmuştu:

“60’ıncı Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması seçkisinden çıkarılan ‘Kanun Hükmü’ adlı filmle ilgili herhangi bir yargı sürecinin bulunmadığı tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınması karar verilmiştir.”

“Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz”

Filmin festival programına yeniden dahil edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, festivalden çekildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklama ise şöyle:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışmaktadır.

Bu vizyon çerçevesinde ülkemizde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek vermektedir.

Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır.

Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır.

Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorum Yaz