We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Merge Point Sistemi THY’yi Vurdu

Merge Point Sistemi THY’yi Vurdu

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Merge Point Sistemi THY’yi Vurdu

Fransızlar, uçuş sürelerini kısaltacak diye deneme aşamasındaki hava trafik sistemi “Merge Point”i Türkiye’ye sattı. Sistem, uçuş sürelerini kısaltmak yerine 10-15 dakika uzattı. Fazladan yakıt tüketen THY’nin işletme maliyetleri arttı.

İstanbul Havalimanı THY

Uçuş sayısının günde 3 bin hedeflendiği hava trafiği bin 200’de kaldı. İstenen verim alınamadı. Tüm uçuşların süresi uzadı.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre THY, Atatürk Havalimanı’nda 45 dakika süren Ankara uçuşları için planlanan süreyi İstanbul Havalimanı’nda 1 saat 35 dakikaya kadar uzattı. Yaşanan değişim, THY’nin internet sayfasında, uçuş bilgi ekranlarında ve biletlerde de açıkça görülüyor. İncelendiğinde sadece Ankara uçuşlarında değil, İstanbul Havalimanı bağlantılı tüm iniş ve kalkışlarda sürenin uzadığı görülmekte.

Gecikmenin sebepleri arasında Fransızlardan satın alınan yeni “Merge Point” (Birleştirme Noktası) adlı hava trafik kontrol sistemi de bulunuyor. Sistem, dünyada çoğu Asya ve Afrika’da iki tanesi ise Seul ve Norveç’te bulunan küçük havaalanlarında deneniyor.  Bu boyutta bir hava sahası İlk defa 3 havalimanında (İstanbul, Atatürk ve Sabiha Gökçen) birden uygulanmaya başlandı.

İlk aşamada günde 2 binlere, daha sonra 3 bine çıkması hedeflenen uçak trafiği bin 200’lerde kaldı. İstanbul Havalimanı’nda sistemden istenen verim alınamadı. Havacılık uzmanları SÖZCÜ gazetesine bilgi verdi. Havada ve yerde gecikmelerin önüne geçmek, uçuş emniyetini tesis etmek hedefiyle alınan sistemin, uygulamada tam tersi sonuçlara neden olduğunu aktardı. İsmini vermek istemeyen bir uzman, “Sistem teorik olarak doğru bir sistem fakat Türkiye için uymadı. İstanbul Havalimanı’nda uçuş sürelerinin kısalmadığı çok net” dedi.

Geri Dönüşü Yok

Sivil Havacılık Eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı ise şu sözleri aktardı:

“Böyle bir sistemin alınmasıyla uçuş süresinin kısalması, uçuş güvenliğinin ve trafiğin artması beklenir. Böyle bir şey olmadı. O zaman bu kadar para neden harcandı. Her gün başta THY olmak üzere tüm havayolu şirketleri zarara uğruyor. Bu Eurocontrol’ün pazarladığı bir projedir. Bizi de kobay olarak seçtiler. Bize uygun olmadığı anlaşıldı. Fakat maalesef geri dönüşü yok” dedi.

İstanbul Havalimanı THY

En Mağdur THY

Uçuş süresindeki uzama, Türkiye hava sahasını yüzde 65 oranında kullanan ve İstanbul Havalimanı’nı üs olarak kullanan THY’nı etkiliyor. En kısa uçuşlarda bile 10-15 dakika gecikiyor. Bu nedenle daha çok yakıt tüketiyor. Dolayısıyla tüm işletme maliyetleri katlanan THY sistemin en ağır mağduru oldu. THY zararın aşağı çekilmesi için çözüm bulmaya çalışıyor. Özellikle kalkışlarda sistemi kısmen esneterek, daha kısa bir rota çizilmesi için DHMİ ile temasta olduğu söyleniyor.

 

Yorum Yaz