We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel POYD BAŞKANI ALİ KIZILDAĞ: “EFSANE MİSAFİRPERVERLİK” TANITIMDA KULLANILMALI

POYD BAŞKANI ALİ KIZILDAĞ: “EFSANE MİSAFİRPERVERLİK” TANITIMDA KULLANILMALI

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

POYD Başkanı Kızıldağ: Obama'nın

G-20 zirvesinin Türkiye turizmine katkısını değerlendiren POYD Başkanı Ali Kızıldağ, Bu zirveye kadar Türkiye olumsuz haberlerle anılan bir ülkeydi. O nedenle bu zirvenin olumlu geçmesi çok önemliydi. Obama’nın söylediği “Efsane Misafirperverlik” sözü çok önemli. Bunu alıp bütün tanıtımlarda kullanabiliriz” dedi.


İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında G-20 zirvesini değerlendiren POYD Başkanı ve Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ, zirve ile Türkiye’nin tanıtımda önemli bir fırsat yakaladığını söyledi. Kızıldağ, Belek’te son 10 yılda yapılan yeni otellerin hep yeni bir şeyler eklediğini, Regnum’un da böyle bir yeni fasilite olarak toplantılara hizmet verdiğini söyledi. Güvenlik açısından da bölgenin değerlendirildiğini vurgulayan Kızıldağ, “Amerika Başkanı Obama ve 550 kişilik ekibi Calista otelimizde kaldı. Bence çok başarılı bir G-20 oldu” dedi. Kızıldağ şunları söyledi:

“100 MİLYON EURO GELİR”

“Antalya ve Belek açısından yıllık kazançlarımızı ortaya koysaydık böyle bir sinerji yaratamazdık. Sadece konaklama ve operasyon açısından 100 milyon Euro civarında bir gelir elde edildi. Amerika sadece 250 tane araç kiraladı. Belek bu hacimli organizasyonlar için rüşdünü ispat etti.

“ZİRVENİN OLUMLU GEÇMESİ ÖNEMLİYDİ”

Biz Rusya pazarı kaynaklı zorluklardan dolayı 2015’in zor geçeceğini biliyorduk. Bu zirve Türkiye’nin prestiji açısından çok önemliydi. Bu zirveye kadar Türkiye olumsuz haberlerle anılan bir ülkeydi. Dünya basınında olumsuz haberler çıkıyordu. O nedenle bu zirvenin olumlu geçmesi çok önemliydi. Obama’nın söylediği “Efsane Misafirperverlik” çok önemli. Bunu alıp bütün tanıtımlarda kullanabiliriz. Gelen heyetlerdeki isimlerin anlattıkları tanıtım için önemli olacak.

“REKLAM DEĞERİ ÖLÇÜLEMEZ”

Bizi tek üzen şey Fransa’da yaşanan trajik olay oldu. Dünya gündemi tam olarak G-20’ye odaklanamadı. Ancak yine de dünya liderlerinin Türkiye’ye, Antalya’ya gelmesi oldukça önemli. Bunun reklam ve PR değerini ölçümleyemezsiniz bile. Bütün dünya Türkiye’nin Hindi olmayacağını anlayacak. Sıkıntı olmadan hem hizmet hem operasyon açısından başarılı bir zirve yaşandı ve Belek Türkiye’nin yıldızı oldu. G-20 Belek’te alt yapı hizmetleri anlamında da olumlu katkıları oldu. 100 milyon Euro’ya yakın alt yapı harcaması yapıldı ve 4 ay gibi kısa bir süreçte bunlar yapıldı.

“G-20 RÜZGARI ESMEYE DEVAM ETMELİ”

G-20’ye katılan ülkeler Türkiye’ye turist gönderen ülkeler. Bize en fazla turist gönderen ülkelerin devlet başkanları veya başbakanları tarafından temsil edilen bir zirve. Biz Türkiye açısından turizm pazarlanmasının başladığı bir döneme giriyoruz. Fuarlar dönemi başlıyor. Türkiye bu gündemi yakalamışken bu rüzgarın estirilmeye devam ettirilmesi lazım.

EN ÖNEMLİ 5 BAKANLIKTAN BİRİ

Kültür turizmin çok önemli bir parçası. Bakanlık ayrı da olabilir. Bir arada da olabilir. Bir arada olduğu zaman konsantrasyon sorunları olabilir. Bana göre Turizm Bakanlığı’nın bütçesi, yetkileri ile en önemli 5 bakanlıktan biri olması lazım. Tabii ki eğitim ve sağlık olsun ama bütün bunlar parayla olur. Turizm sıcak para getiriyor.

“TURİZM BAKANI ANTALYA’DAN OLMALI”

Antalya’da 2016 açıdan turizm beklentileri pozitif değil. Ne Rusya’da durum değişti ne alternatif pazarlarda ivme yakalanabildi. G-20’de yakalanan ivmenin ardından bir şeyleri patlatmak lazım. Bir an önce hükümetin kurulması gerekiyor. Turizm Bakanlığı’na turizm sektörünü bilen mümkünse Antalya’dan bir ismin olmasını isteriz. Mevlüt Çavuşoğlu’nun olmasını çok isteriz. Kendisini yakından takip ediyoruz. Türkiye’ye hizmet eden bir siyaset adamı olarak çok önemli bir isim. Turizm umursanmaz politikalara bırakılacak bir sektör değil. Orta vadede 100 milyar dolarları bulabilecek bir sektör. Turizm sade vatandaştan Cumhurbaşkanına kadar herkesin meselesi olmalı. Konseyse konsey, Başbakan Yardımcılığı ise o düzeyde ele alınması lazım.”

Yorum Yaz