We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel RUS TURİZMİ EN ZORLU YILINI YAŞIYOR

RUS TURİZMİ EN ZORLU YILINI YAŞIYOR

Rusya’da sezon başından beri orta ölçekli 15 kadar tur operatörünün ardı ardına iflas etmesi yurt dışına tatile giden turistlri ürküttü. Rusya Turizm Endüstirisi Birliği Basın Sözcüsü İrina Turina, 2014 yılında Rusyalı turistlerin yurt dışı tur paketlerine olan taleplerinin geçen seneye göre, ülke bazında  yüzde 30-50 oranında azaldığını açıkladı. 

rusyanınenzorluyılı

Bunun büyük ölçüde tur operatörlerinin iflasına bağlı olduğunu belirten Turina, “İlk dört beş iflasın ardından tur paketi satışları neredeyse durma noktasına geldi. Arzın talebin çok üzerine çıktığı durumda, turizm pazarında kaynak eksikliği ve sert rekabet şartları, domino etkisi yaratarak birkaç şirketin daha iflasına neden oldu” dedi.

Turina, “2014 yılı, turizm sezonu için tur paketlerine olan talebin yüzde 15-20 azaldığı 2013 sezonuna göre çok daha kötü geçti. Bu sene talep azalması yüzde 30-50’ye ulaştı” diye devam etti.

Rusya dışındaki ülkelerde 2008-2010 döneminde turizm sektöründe benzer zorlukların yaşandığına dikkat çeken Turina, “Rusya’da tur operatörlerinden çok daha fazla sayıda banka kapanıyor. Ancak her tur operatörünün iflası, medyada ve tüketiciler arasında daha ciddi yankı yaratıyor” dedi.

Rusya Turizm Endüstirisi Birliği’nin verilerine göre, Rusya’da bu sezon 14 tur operatörünün iflası yaklaşık 130 bin turistin mağdur olmasına yol açtı.

Yetkililer, piyasadaki küçük tur operatörlerinin azalmaya devam edeceğini, şu an 1500 civarında olan operatör sayısının 500’e kadar inebileceğini tamin ediyor.

FARKLI BİR YIL….

Bu yıl Rusya turizm pazarında farklı trendler, öngörülmeyen bazı değişimler dikkat çekiyor.

Bir yanda rublenin fiili devalüasyonu halkın alım gücünü azalttığı için talep azalmasına zemin hazırlıyor.

Diğer yandan Batı ile yaşanan yaptırım krizi yüzünden vize zorluklarından çekinen turistlerin Türkiye’ye olan talebi artıyor.

Bir başka faktör, her şeye rağmen sert rekabete giren özellile Yunanistan gibi bazı ülkelerin paylarını arttırma mücadelesi.

Ayrıca, Kırım’ın Rusya’ya katılması sonucu halkın ve özellikle memurların devlet eliyle bu bölgelerde tatile teşvik edilmesi, uçak biletlerinde dampinge gidilmesi gibi faktörler de, uzun bir aradan sonra Rusya’da “alışılmış turizm trendleri”ni değiştirmeye başlıyor.

Yorum Yaz