We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Rusya’da yurt dışı tatil fiyatları artabilir mi?

Rusya’da yurt dışı tatil fiyatları artabilir mi?

GM Haber Merkezi

Bankaların AB yaptırımlarına dahil edilmesi sebebiyle Rusya’da, özellikle yurt dışı tatil fiyatlarında artış yaşanabilir.

Gazetemru’nun aktardığına göre, ATOR Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, şubat ayı sonunda Avrupa Birliği tarafından açıklanan 10’uncu yaptırım paketine Rus bankalarının da dahil edilmesiyle yaz aylarında yurtdışı seyahat fiyatlarında artış yaşanabileceğini söyledi.

Muradyan, konu hakkında yaptığı açıklamada “Rus bankacılık sektörü üzerindeki baskı öncelikle sıradan vatandaşları etkiliyor. Ne de olsa pek çok kişinin satın almak için can attığı Union Pay kartları, turistlerin nakit para kullanmadan uçmayı tercih ettiği bazı ülkelerde artık geçerli değil. Durum yaza kadar daha da kötüleşebilir ve turistik ürünün nihai maliyetini etkileyebilir. Büyük olasılıkla tatil fiyatlarında daha fazla artıştan kaçınılamaz” diye konuştu.

Uzman, tüm bu duruma pragmatik bakılması gerektiğini belirtirken, özellikle de Arap ülkelerine yapılan ödemelerin neredeyse durduğunu, Rusya’da faaliyet gösteren kredi kuruluşu Raiffeisenbank hariç, diğer tüm bankaların neredeyse tamamının şu ya da bu şekilde Batı yaptırımları altında olduğunu ekledi.

ATOR Başkan Yardımcısı aynı zamanda geçtiğimiz yıl içinde çoğu tur operatörünün Türkiye, Orta Doğu ve Kazakistan üzerinden kendi ödeme kanallarını oluşturduğunu söylerken, bu sistemin belli bir istikrar seviyesine işaret ettiğini ve turistlerin paniğe kapılmaması gerektiğini aktardı.

Yorum Yaz