SURİYELİLER TURİZM SEKTÖRÜNDE ÇALIŞABİLECEK Mİ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 15 Ocak, 10:25'de eklendi

Türkiye’deki 2.5 milyon Suriyelinin sadece yüzde 10’u meslek sahibi, 600 bini ise iş istiyor. Çıkarılan çalışma iznine göre, Suriyeliler turizm sektöründe çalışamayacak, tarım işçisi olurlarsa asgari ücret koşulu aranmayacak.

mülteci-görsel11

Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen Suriyelilere çalışma izni verilmesine dair düzenlemenin ayrıntıları netleşmeye başladı. Türkiye’de resmi olarak kayıt altına alınmış Suriyeliler’den yaklaşık 600 bininin çalışmak istediği ifade ediliyor. 

Türkiye’de resmi olarak kayıt altına alınmış 2.5 milyon Suriyeli bulunuyor. Bunların sadece yüzde 10’unun bir meslek sahibi olduğu da belirlendi.

 

Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre, Suriyelilere çalışma izni verilmesiyle ilgili yönetmeliğin birkaç gün içinde Resmi gazete’de yayımlanmasını beklediğini belirten Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yönetmeliğe dair açıklamalarda bulundu.
MERDİVEN ALTI YAYGIN
Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olmak üzere Türkiye’nin hemen her tarafına dağılan Suriyeliler, hizmet sektöründen, merdiven altı atölyelere kadar çeşitli alanlarda, kayıtdışı çalışıyor. Bakanlar Kurulu’ndan geçen, ancak yayımlanmayan taslak yönetmelik ile Suriyeli mülteciler Türk vatandaşlarının ilgi göstermediği emek yoğun sektörlere yönlendirilecek. 
TURİZM SEKTÖRÜNE İZİN YOK
Ağırlıklı olarak sanayi ve hizmet sektöründe istihdam edilecek Suriyeliler sigortalı olacak ve asgari ücretin altında çalıştırılamayacak. Tarımda mevsimlik işçi olarak çalıştırılacak Suriyeliler için ise asgari ücret koşulu aranmayacak. Suriyeliler, turizm sektöründe çalıştırılmayacak. Antalya, Muğla, İzmir gibi turizm bölgelerinde Suriyelilerin, ağırlıklı olarak tarım sektöründe istihdam edilmeleri de planlanıyor. Tüm istihdamlar valiliklerin kontrolünde gerçekleşecek.

 

İZİN ŞARTLARI NELER?

 

Numan Kurtulmuş tarafından önceki gün açıklanan yönetmeliğe dair diğer şartlar ise şöyle:

 

–  Geçici kimlik belgesi alanlar 6 ay sonra çalışma izni alabilecek.

–  Kimlik belgesi verilen Suriyeliler ikamet ettikleri illerde çalışabilecek.

–  Çalıştıkları iş yerinde toplam çalışanın yüzde 10’unu geçemeyecek.

–  Başvuru tarihi itibarıyla 4 hafta sürede açık bulunan işlerin kapatılmadığı iş yerlerinde burada yüzde 10 kotasının üzerine çıkabilecek. 

–  Geçici tarım işçileri ve hayvancılık ile uğraşacak Suriyeliler için kota sınırı dışında valilik izni aranacak.Valilik isterse tarım ve hayvancılıkla uğraşan işçilerinde kotayı esnetebilecek.

–  Suriyeli sağlık personeli, eğitimciler için Çalışma Bakanlığı’nın vereceği izinlere değil, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’ün iznine başvuracak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.