We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa EKONOMİ Turizm çalışanları Antalya’yı terk ediyor

Turizm çalışanları Antalya’yı terk ediyor

GM Haber Merkezi

Savaş sonrası Rusların akın ettiği Antalya’da kira fiyatları sadece 5 ay içinde yüzde 100 zamlandı. Memurlar daha uygun fiyatlı kiralar bulabilecekleri şehirlere tayin istemeye başlarken, barınma sorununu aşamayan kalifiye turizm işçileri ise kenti terk ediyor.
Sözcü Gazetesi’nden Gamze Bal’ın haberine göre, Antalya’da son bir yılda üçe katlanan kira bedelleri, kentte yaşayan vatandaşı, memuru, turizm işçisini yıllardır yaşadığı şehirden göç etmeye zorladı.

BETAM verilerine göre, son bir yılda ülke genelindeki kiralar yüzde 166,4 oranında artarken, en yüksek artış yüzde 193,3 ile Antalya’da yaşandı.

Merkez Bankası’nın dün açıkladığı verilere göre, konut fiyatlarının da en çok zamlandığı illerden biri Antalya.

Ülke genelinde eylülde yıllık bazda yüzde 184,6 artarak rekor kıran konut fiyatları, Antalya’da ise yüzde 235,8 oranında yükseldi.

Özellikle savaşın ardından Ruslar’ın kente yoğun bir şekilde rağbet etmesi sonucu fiyatlar sert şekilde artınca, şehirde yaşayanların göçü hızlandı.

‘Turizm emekçileri şehri terk etmeye başladı’

DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu ise, yüksek kira fiyatları nedeniyle kentteki kalifiye turizm emekçilerinin şehri terk edip, özellikle yurt dışında iş arar hale geldiklerini anlattı.

“Antalya’daki turizm emekçileri ortalama 6-9 bin TL aralığında ücretlerle çalışıyor. Kira fiyatları ise en az 6-7 bin TL” diyen Yahyaoğlu, “Çok sayıda turizm işçisi yaşama ve barınma sorununu çözemedikleri için Antalya’yı terk etmek zorunda kaldı. Özellikle Alanya, Manavgat ve Kemer gibi turizmin daha yoğun olduğu yerlerde bu sayı daha fazla” dedi.

Bu göç nedeniyle turizmcilerin kalifiye eleman sıkıntısı yaşadıklarını belirten Yahyaoğlu, “Turizm işçiliği bir meslektir. Kalifiye eleman bulamıyorsanız 5 yıldızlı otelde 5 yıldızlı hizmet üretemezsiniz. Daha düşük bir hizmet de otelinizin fiyatlarını kırar” dedi.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Büro Memur Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Hisarkaya, memurların daha uygun kiralar bulabilecekleri illere tayin istemeye başladıklarını; Antalya’ya gelmek isteyen memurların ise bütçelerini zorlayan kira bedelleri nedeniyle şehre gelmekten vazgeçtiği anlattı.

Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar, merkezde yaşayanların köylere göç ettiğini söylerken; DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu ise, binlerce kalifiye turizm çalışanın önemli bir kısmının, ev sahiplerinin tahliye etmek istemesi nedeniyle kenti terk etmeye başladıkları söyledi.

Memurlar uygun fiyatlı illere tayin istiyor

Hisarkaya, “Antalya’da geçinemeyip, çocuğunu okutabilmek için çevre illere taşınmak isteyen memurlar, daha uygun fiyatlı bir ev arayışında. İl dışından Antalya’ya gelmek isteyen memurlar ise uygun fiyata ev bulamadığı için tayinden vazgeçiyor” dedi.
Yalnızca kira değil, ulaşım giderlerinin de memuru zorladığının altını çizen Hisarkaya, “Toplu taşıma ücretleri ya da işine kendi aracıyla gidenler için akaryakıt fiyatları memurun bütçesine olumsuz yansıyor. Tayini çıkmayanlar da şehir içinde biraz daha uygun fiyatlar bulabileceği ilçelere taşınmaya başladı” diye konuştu.

Kalifiye eleman boşluğuna çözüm göçmen işçiler

Yahyaoğlu, kalifiye eleman kaybeden turizm sektörünün oluşan açığı göçmen işçilerle kapattığını, iyi yetişmemiş bir işçinin de sektöre zarar verdiğini söyledi ve şu vurguyu yaptı:

“Bina mermerden saray ama içerideki eleman dil bilmiyor, garson servis yapmayı, kaşığı çatalı nereye koyacağını bilmiyor ya da sunduğu şarabın özelliklerini, ne marka olduğunu bilmiyor. Böyle bir turizm işçisiyle 5 yıldızlı hizmet veremezsiniz. Bu da sektöre darbe vurur.”

Savaş çıktı, sadece 5 ay içinde yüzde 100 zamlandı

Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar da Hisarkaya gibi, kira ve konut fiyatlarındaki yüksek artışların temel sebebinin yabancılar, özellikle de Rusların yoğun talebi olduğunu anlattı.

“Antalya’da kira bedelleri sadece savaş başladıktan sonra, son 5-6 aydır yüzde 100 zamlandı” diyen Çağlar, “Geçen senenin aynı dönemine göre ise yüzde 200’lük bir artış var” diye konuştu.

Öte yandan, Büro Memur Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Hisarkaya gibi “Memurlar gelmek istemiyor, olanlar da gitmek istiyor” diyen Çağlar, “Merkezden çıkıp mahallelere, köylere göçen insanlar da var” dedi.

Bunun dışında, öğrenciler ile evlenecek olanların da çok zor durumda olduğunu ifade eden Çağlar, “Evlatlarımızı evlendireceğiz ama bütçeye uygun kiralık ev bulmak çok zor. Fiyatlar çok yüksek” ifadelerine yer verdi.

Memurlardan kira yardımı talebi

Hisarkaya, pandemi öncesine kadar Antalya’daki memurların maaşlarının bir kısmıyla birikim yapabildiğini, ev ve eşya sahibi olmalarının çok daha kolay olduğunu ancak gelinen noktada herkesin ‘günü kurtarmaya çalıştığını’ anlattı.

“Antalya’da insanlar birikim yapabiliyordu ama şimdi maaş aldığın gibi gidiyor. Yaşam tarzı günübirlik yaşayabildiğin bir yaşam tarzına dönüştü” diyen Hisarkaya, “Taksitle de olsa ihtiyaç duyulan bir eşya mutlaka alınabiliyordu. Şimdi namerde muhtaç olmamak adına bir mücadele var” değerlendirmesinde bulundu.

Büyükşehirler başta olmak üzere tüm ülkede çalışanlara kira yardımı yapılmasını talep eden Hisarkaya, şöyle devam etti:

“Hükümetin kira yardımı gibi peşinatlarla destek yapması gerekir. Önümüzde yılbaşı var, maaşlara güzel bir artış istiyoruz ama maaş arttıktan sonra temel mal ve hizmetler daha fazla zamlanıyor. Memur ve çalışanlar yine ekside kalıyor. Enflasyonun düşmesi, piyasadaki fiyatların en azından daha fazla artmaması sağlanmalı ki maaş zamlarının da bir anlamı olsun.”

Kentte her 3 konuttan birini yabancılar alıyor

Öte yandan, dün TÜİK’in açıkladığı Konut Satış İstatistiklerine göre, Antalya’da satılan her üç konuttan birini yabancılar aldı.

Sozcu.com.tr’den Serkan Üstün’ün haberine göre, yabancılara yapılan konut satışları 2022’nin ilk 10 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26,9 arttı. Antalya genelinde satılan 6 bin 323 konutun 2 bin 123’ü yabancılara satıldı. Yani yabancıya satışın toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 33,57 oldu. Diğer bir değişle Antalya’da satılan her üç konuttan birini yabancılar almış oldu.

1 yorum

Ayşe zulused 18 Kasım 2022 - 14:00

Çok üzücü değilmi? En büyük turistik şehrimizde ne turizm çalışanlarına ne de kaliteli işini layığı ile yapanlara yarayacak geliştirecek önlemler yıllardır alınamadı. Var olan güzellikler dahi yokoldu. 30 yıl evvel yapılan her otel için lojman lar yapılırdı aile olarak gidenler de sezon sonunda isterlerse kira karşılığı kalabilirlerdi. Otelin bakımında bu kişilerce sürdürülürdü. Umarım yeni önlemler alınır Turizm bizim herşeyimiz.

Cevapla

Yorum Yaz