Türkiye Bulgaristan’ı Geçti!

Güncel 22 Mayıs, 09:55'de eklendi

Türkiye Bulgaristan’ı Geçti!

Rusya ve eski Sovyet ülkelerinin vatandaşlarının Türkiye’deki konutlara olan ilgisindeki artış sürüyor.

Türkiye

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de yabancılara konut satışı geçen Nisan ayında 2018’nin aynı dönemine göre yüzde 73 arttı.

Rusya’da yurt dışı emlak arama portalı Prian.ru’da Türkiye, Nisan ayında ilk defa Bulgaristan’ı geride bırakarak ikinci sıraya yükseldi. Rusya vatandaşlarının Türkiye emlak piyasasına ilgisi 2012 yılının başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Business Fm’e değerlenirmede bulunan Prian.ru Genel Yayın Yönetmeni Filipp Berezkin, müşterilerin 2018-2019 yıllarında yaptıkları aramaları inceledik. Rusya vatandaşlarının yurt dışında en fazla konut satın aldıkları ülkeler son 10 yıldır değişmiyor: İspanya, Bulgaristan ve Almanya. Türkiye uzun yıllar boyunca ilk 10’da yer aldı, ancak geçen senenin Ağustos ayından itibaren ciddi bir sıçrama yaptı” dedi.

Yurt dışı gayrimenkul piyasası için bunun ender rastlanan bir durum olduğunun altını çizen Rus emlak uzmanı, “Çünkü Rusya’daki emlak müşterileri tutucudur. Türkiye’nin bu başarısı birkaç faktöre bağlı. Türkiye pazarına ilgi gösterenlerin başında turistler ve potansiyel müşteriler geliyor. Türk Lirası son yıllarda  ciddi değer kaybına uğradı. Bu durumda hem Türkiye’de tatil yapmak hem de konut satın almak çok cazip hale geldi” diye konuştu.

Türkiye’nin Rusya vatandaşlarından vize istememesinin ve Rus turistlerin Türkiye’ye olan ilgisindeki istikrara dikkat çeken Berezkin, Türkiye’nin en az 250 bin dolar tutarında emlak yatırımı yapan yabancılara vatandaşlık vermesinin de Türk emlak pazarına ilgiyi artıran önemli etkenlerden biri olduğuna işaret etti.

Tranio adlı emlak şirketinin yönetici ortağı Georgiy Kaçmazov ise, “Türkiye AB üyesi değil, dolayısıyla bu ülkenin pasaportunun bizim vatandaşlarımız için çok cezbedici olduğunu düşünmüyorum. Rusya vatandaşları daha çok Türkiye’de Alanya, Antalya ve İstanbul’da konut satın alımıyla ilgileniyolar” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre, Mart 2018-Mart 2019 döneminde Türkiye genelinde satın alınan konutların sayısı 46 bin 243’e ulaştı. Bu dönemde Rusya vatandaşları Türkiye’de 2 bin 635 adet konut satın aldı.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.