We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Türkiye uçuş trafiğiyle Avrupa’da 6’ncı sırada

Türkiye uçuş trafiğiyle Avrupa’da 6’ncı sırada

GM Haber Merkezi

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Teşkilatı(EUROCONTROL)’nın 2-8 Haziran tarihlerini kapsayan değerlendirme raporuna göre Türkiye, günlük ortalama 3 bin 6 uçuş ile Avrupa’da en yoğun trafik hacmine sahip ülkeler arasında 6’ncı sırada yer aldı. Bu uçuş rakamlarıyla Türkiye, Kovid-19 pandemisi öncesi istatistiklerin yüzde 89’una ulaşırken, söz konusu dönemde yüzde 85 olarak gerçekleşen Avrupa ortalamasını da geride bıraktı.

EUROCONTROL, 2-8 Haziran tarihlerine ilişkin haftayı kapsayan uçuş verilerini açıkladı. Yayınlanan kapsamlı değerlendirme raporuna göre Türkiye pandemi öncesi istatistiklerin yüzde 89’una ulaştı. Söz konusu dönemde Türkiye’de günlük ortalama 3 bin 6 uçuş gerçekleştilirildi. Avrupa genelinde ise aynı döneme ait günlük ortalama 29 bin 27 uçuş ile 2019 yılına ait seviyenin yüzde 85’ine ulaştı.

Türkiye, Avrupa ortalamasını geride bıraktı.

SHGM’DEN YAPILAN AÇIKLAMA

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM)’nün internet sitesinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, “EUROCONTROL tarafından 09 Haziran 2022 tarihinde yayınlanan ‘Kapsamlı Değerlendirme Raporu’nda yer alan 02-08 Haziran dönemi ülkemize ait hava trafik istatistiklerine göre; Türkiye, günlük ortalama üç bin 6 uçuş ile Avrupa’da en yoğun trafik hacmine sahip ülkeler arasında altıncı sırada yer almıştır. Bu ortalama ile Pandemi öncesi istatistiklerin yüzde 89’una ulaşılmıştır. Avrupa genelinde ise aynı döneme ait günlük ortalama 29 bin 27 uçuş ile 2019 yılına ait seviyenin yüzde 85’ine ulaşılmıştır” denildi.

Yorum Yaz