UNWTO Uluslararası Turizmin 2018 Performansını Açıkladı

Güncel 11 Haziran, 09:35'de eklendi

UNWTO Uluslararası Turizmin 2018 Performansını Açıkladı

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) açıkladığı yeni rapora göre uluslararası turizm gelirlerde 1.7 trilyon dolara ulaşırken; bir önceki seneye göre % 4 seviyesinde artış gösterdi.

dunya haritasi

Turizm sektörü, uluslararası arenada 2018 yılında taleplerde % 4 oranında artış kaydetti. Bu veriler ışığında turizm sektörü, uluslararası arenada yedi yıl boyunca üst üste artış kaydetti.

2018 yılında dünya çapında elde edilen turizm gelirleri 1.7 trilyon ABD Doları seviyesine ulaştı.

Turizm Sektörü İlk Beşte

Bu artışta en önemli etken; bireylerin yurt dışı seyahatlerini tercih etmesi oldu. Böylece uluslararası turizm sektörü üst üste yedi yıl boyunca artış kaydetti. Bu veriler doğrultusunda “turizm sektörü” uluslararası arenada en fazla kazanç sağlayan ilk beş sektör arasında yer aldı.

İlk Sırada Asya – Pasifik Bölgesi 

Uluslararası turizm hareketleri bölgelere göre değerlendirildiğinde; Asya ve Pasifik Bölgesi % 7 oranında; Avrupa ise % 5 oranında turizm gelirlerinde artış kaydetti.

Turizm Gelirlerinde Durum 

Orta Doğu ülkeleri turizm gelirlerinde % 3 büyüme kaydederken, ise Afrika % 1 oranında artış kaydetti.

Amerika Ne Uzadı Ne Kısaldı

Amerika Kıtası ise (% 0) ne düşüş ne de artış yaşayarak yerini korudu.

Rusya Ve Fransa Ön Planda

Turizm gelirlerinde artış kaydeden ülkeler olarak Fransa ve Rusya ön plana çıktı.

Rusya ve Fransa 2018 yılında turizm gelirlerinde % 11 oranında artış kaydederken; Avusturya % 10 oranında artış kaydetti.

Turizm Harcamalarında 2018 Sıralaması

Turizm harcamalarında ise ilk sırada % 5’lik artış ile 287 milyar ABD Doları seviyesine ulaşan Çin yer aldı. İkinci sırada ise % 7’lik artışla 144 milyar Dolar seviyesine ulaşan ABD yer aldı.

2018 yılında turizm alanında en çok harcama yapan ülkeler sıralamasında İngiltere üçüncü olurken; İngiltere’yi İtalya, Almanya, Güney Kore ve İspanya izledi. 2018 yılında İspanya turizm harcamalarında % 12 oranında artış kaydetti.

2018-dunya

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.