We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel VİZESİZ AVRUPA’DA KRİTİK ADIM !

VİZESİZ AVRUPA’DA KRİTİK ADIM !

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Vizesiz Avrupa'da kritik adım
 Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden en önemli beklentileri arasında yer alan vize muafiyeti konusunda Brüksel’den olumlu haber geldi. Vize serbestisinin haziran sonunda gerçekleşmesi bekleniyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Volkan Bozkır soruları yanıtladı. İki Bakan özellikle pasaportlarla ilgili merak edilenleri yanıtladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, pasaport konusundaki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, yeni pasaportların 1 Haziran’dan itibaren verileceğini belirtti. Her iki bakan da yeni pasaportlar için cüzdan bedeli ödeneceğini ancak harç bedeli ödenmeyeceğini vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, Türk vatandaşlarına AB ülkelerinde vizeserbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterin tamamını karşıladıklarını, Avrupa Komisyonu’nun bugün yayımladığı rapor ile bunu teyit ettiğini dile getirerek, Haziran ayı sonunda bu sürecin tamamlanmasını umduğunu söyledi.

AB Bakanlığı’nda Komisyon raporuna ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bozkır, komisyonun teklifiyle ilgili şunları söyledi:

“Komisyonun vize konusundaki kararı açıklandı, böylece yasal sürecin başlaması mümkün hale geldi. Haziran ayı sonuna kadar umarım bu süreç tamamlanacak. Vize serbestisi için gerekli olan 72 kriterin tamamını karşıladığımızı düşünüyoruz, Komisyon da bunu büyük ölçüde teyit ediyor.”

CÜZDAN BEDELİ NE KADAR OLACAK ?

Çavuşoğlu da Komisyon’un teklifiyle ilgili, “Bu kararın AB ile ilişkilerimizin diğer bölümleri için de yeni bir sayfa olduğunu düşünüyoruz. Türkiye olarak gelinen noktadan memnunuz, bundan sonraki süreçte de samimi şekilde üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu vize serbestisinin gerçekleşmesinin ardından 1 Haziran’dan itibaren biyometrik pasaportları da vatandaşlara vermeye başlayacaklarını dile getirdi. Bakan, pasaportlar için verilecek ücretlerin belirli olduğunu da ekledi. Buna göre cüzdan bedeli ödenecek, harç bedeli ödenmeyecek. (HÜRRİYET)

Yorum Yaz