We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler ATOR Başkanı Maya Lomidze Rusların turizm karnesini açıkladı

ATOR Başkanı Maya Lomidze Rusların turizm karnesini açıkladı

GM Haber Merkezi

ATOR, tur operatörlerinin pazarda pay artışı yaşadığını belirterek, bu durumun denge ve istirarı sağladığını vurguladı. Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze, Rusya’nın turizm karnesini açıkladı. Lomidze, bazı verilerin sansasyonel olduğunu dile getirdi.

‘Sektörün dengesi ve sürdürülebilirliği nasıl korunur?’ isimli oturumda konuşan Lomidze, hem iç pazarda hem de dış pazarda tur operatörlerinin payının oldukça arttığını söyledi. Atorus’un haberine göre, uzun zamandır bu aktif yoğunluğun yaşanmadığını belirten Lomidze, yaşanan organik artışta Rostourism’in destek önlemlerinin yanı sıra tur operatörlerinin sadece kitlesel destinasyonlarda değil turlara uygun fiyatlar sunması da rol oynadığını belirtti.

ATOR Başkan Yardımcısı Taras Kobishchanov ise röportajında, “2022 yılında tur operatörlerinin outbound turizm pazarındaki payı %60’tan %84’e yükselirken, kendi kendine organize gezilerin payı ise %40’tan %16’ya indi” dedi.
ATOR’a göre , Rusya destinasyonlarında ilk kez organize turist sayısı 2,5 milyon kişi olurken, tur operatörlerinin Türkiye’ye gönderdiği turist sayısını 1,9 milyon kişiyi geçti.

Yurtdışı toplu destinasyonlarda minimum fiyat artışı %10 olurken, Türkiye %100’le maksimum fiyat artışını gösterdi.

Yorum Yaz