We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler BRÜKSEL, TÜRKİYE İÇİN VİZE KARARINI 4 MAYIS’TA VERECEK

BRÜKSEL, TÜRKİYE İÇİN VİZE KARARINI 4 MAYIS’TA VERECEK

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

  • Avrupa Komisyonu, Türkiye’ye vize muafiyeti verilmesi konusundaki tavsiye kararını 4 Mayıs’ta açıklayacak. Komisyon, açıklamasında Güney Kıbrıs’a ayrımcılık yapılmaması gerektiğini vurguladı.
 • bruksel-turkiye-icin-vize-kararini-4-mayis-ta-verecek-6909580
  • Avrupa Birliği Komisyonu, Türk vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahat edebilmesi için vereceği tavsiye kararını 4 Mayıs’ta almayı planladığını açıkladı. Komisyon, bu kararını verirken Türkiye’nin gereken 72 kriteri tamamlayıp tamamlamadığına bakacak. Komisyon’un tavsiye kararı daha sonra Avrupa Parlamentosu’nda oylanacak. Vizesiz giriş hakkı tanınırsa Haziran sonundan itibaren geçerli olacak ve bu şekilde Avrupa’ya giden vatandaşlar en fazla 3 ay kalabilecek.
  •  ‘Temel haklar korunmalı’
   AB Komisyonu, mülteci akınını durdurmak  için 18 Mart’ta Türkiye ile yapılan anlaşmanın uygulanması konusunda ilerleme sağlandığını, ancak Yunanistan’dan yapılan mülteci iadeleri ve Türkiye’deki Suriyelilerin doğrudan AB’ye gönderilmesi için daha fazla kaynak ayrılması gerektiğine dikkat çekti.
  • Komisyon, Türkiye’nin 72 kriterden kaçını yerine getirdiğini açıklamadı fakat üzerinde çalışılması gereken konular olduğunu belirtti. Bunlar arasında, “Birikmiş sığınma başvurularının sonuçlandırılması, tüm mültecilere çalışma izni verilmesi, göçmen riski barındıran ülkelere karşı vize yükümlülüklerinin güçlendirilmesi, temel hakların korunması için gereken adımların atılması, Güney Kıbrıs’a yönelik ayrımcılığın sonlandırılması” sayıldı. 72 kriterin arasında “Türkiye’nin tüm AB ülkelerine ayrımcılık yapmadan vize muafiyeti vermesi” bulunuyor. Ancak Rum pasaportlarına işlem yapılmaması ve belgelerde “Kıbrıs Cumhuriyeti” ifadesinin kullanılmaması ayrımcılık olarak değerlendiriliyor. Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, vizesiz geçiş için öne sürdükleri şartları yumuşatmayacaklarını söylemişti.

Yorum Yaz