We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler DRSF BİLGİ PAYLAŞTI… ALACAKLI OTELLER NASIL BAŞVURU YAPABİLİR?

DRSF BİLGİ PAYLAŞTI… ALACAKLI OTELLER NASIL BAŞVURU YAPABİLİR?

Beste GÜÇER

FTI’ın iflası sonrası Türkiye’den birçok otelin alacaklı olduğu gündeme gelmişti. Alman Seyahat Sigortası Fonu (DRSF) tarafından otelcilere ödeme yapılması ile ilgili yeni bir bilgi paylaşıldı. Duyuruda süreci hızlandırmak için yapılacak başvuru anlatılıyor.

Paylaşılan metin:

DRSF FTI iflası ve otel alacakları ile ilgili açıklama revize edilerek işlevi hızlandırmak amacı ile aşağıdaki şekli ile başvuru yapılması gerekiyor.

Hizmet sağlayıcılar için geri ödeme :

Bir otel FTI paket tatil misafirlerini ağırlamış ve FTI ile sözleşmeye bağlanan konaklama için henüz ödeme yapılmamışsa, teminat onayı (masrafların üstlenildiğine dair beyan) koşullarının geçerli olması kaydıyla, ödenmemiş tutar DRSF’den talep edilebilir.

DRSF, Haziran ayında hizmet sağlayıcılar için geri ödeme başvurularını kaydetmek için kullanılacak dijital bir geri ödeme formu sağlayacaktır. Dijital olarak kaydedilen başvurular aracılığıyla işleme öncelik verilecek ve işlem süreleri kısalacaktır. DRSF, formun doldurulmasıyla ilgili iletişimi aşağıdaki web sitesinde sağlayacaktır:

Deutscher Reisesicherungsfonds GmbH (drsf.reise)

Fatura invoice_FTI@drsf.reise adresi üzerinden de gönderilebilir. Ancak, bu posta kutusu üzerinden gelen faturaların işlenmesi, manuel işlem gerekliliği nedeniyle daha uzun sürebileceğinden, faturayı e-posta ile göndermekten kaçınmanızı öneririz.

Geri ödeme başvurunuzun kapsamlı bir koordinasyona gerek kalmadan kontrol edilebilmesini sağlamak için, başvurunuzu gönderirken lütfen aşağıdaki belge ve bilgileri sağlayın:

– Rezervasyon numarası

– Rezervasyonu yapan kişinin adı- Yolcuların isimleri (varsa)

– Rezervasyon başına yolcu sayısı

– Seyahat sağlayıcısının adı (FTI/BigXtra)- Hizmet süresi (lütfen dikkat: yalnızca 03/06/2024 (FTI) veya 05/06/2024 (BigXtra) tarihinden itibaren verilen hizmetler geri ödeme için uygundur)- Hizmet türüne ve faturalama para birimine göre ayrılmış olarak, rezerve edilen hizmetler için hizmet sağlayıcılar ile FTI veya BigXtra arasında kararlaştırılan satın alma fiyatı

– Hizmet türü başına FTI tarafından hizmet sağlayıcıya halihazırda ödenen tutar- Alacaklı ve tam banka bilgileri (banka adı, SWIFT kodu, IBAN veya hesap numarası).

Not:

İflas 3.6.2024 tarihinden itibaren tescil edilmiştir. Bu tarihten itibaren otelcilere DRSF tarafından FTI paket tatil misafirlerinin masrafları için geri ödeme yapılacaktır. Otelciler bu tarihten önce her şeyi iflas yöneticisine kaydettirmelidir.


Erstattung für Leistungserbringer

Wenn ein Hotel FTI-Pauschalreisegäste beherbergt hat und für die mit FTI vertraglich vereinbarte Unterkunft noch nicht bezahlt wurde, kann der nicht bezahlte Betrag beim DRSF geltend gemacht werden, sofern die Bedingungen für die Deckungszusage (der Kostenübernahmeerklärung) zutreffen.

Der DRSF wird noch im Juni ein digitales Erstattungsformular für Leistungserbringer zur Verfügung stellen, über welches die Erstattungsanträge erfasst werden. Eine Bearbeitung über die digital erfassten Anträge wird vorrangig erfolgen und zu einer kürzeren Bearbeitungsdauer führen. Der DRSF wird die Kommunikation über die Fertigstellung des Formulars auf der folgenden Internetseite bereitstellen:

Deutscher Reisesicherungsfonds GmbH (drsf.reise)

Die Rechnung kann auch über invoice_FTI@drsf.reise eingereicht werden. Wir empfehlen jedoch von einer Einreichung der Rechnung per Mail abzusehen, da die Bearbeitung der Rechnungseingänge über dieses Postfach aufgrund des Erfordernisses der manuellen Bearbeitung ggf. eine längere Bearbeitungsdauer in Anspruch nimmt.

Um sicher zu gehen, dass die Prüfung ihres Erstattungsantrags ohne großen Abstimmungsbedarf möglich ist, müssen Sie bitte mit Einreichung des Antrags folgende Unterlagen und Informationen zur Verfügung stellen:

  • Buchungsnummer
  • Name der Person, die die Buchung durchgeführt hat
  • Namen der Reisenden (soweit vorhanden)
  • Anzahl Pax pro Buchung
  • Name des Reiseanbieters (FTI/BigXtra)
  • Leistungszeitraum (Achtung: Erstattungsfähig sind nur Leistungen ab 03.06.2024 (FTI) bzw. ab 05.06.2024 (BigXtra))
  • Zwischen Leistungsträgern und FTI bzw. BigXtra vereinbarter Einkaufspreis für gebuchte Leistungen, getrennt nach Leistungsarten, sowie Abrechnungswährung
  • Höhe des bereits durch die FTI an den Leistungserbringer geleisteten Betrags pro Leistungsart
  • Zahlungsempfänger und vollständige Bankverbindung (Bankname, SWIFT Code, IBAN oder Kontonummer).

Hinweis:

Die Insolvenz ist ab dem 3.6.2024 eingetragen. Ab diesem Datum bekommen die Hoteliers die Kosten für FTI-Pauschalreisegäste vom DRSF erstattet. Alles, was vorher war, müssen die Hoteliers beim Insolvenzverwalter anmelden.

Yorum Yaz