We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel İstanbul 30 milyon turist bekliyor

İstanbul 30 milyon turist bekliyor

Dünya genelinde yaşanmış olan pandemi etkisinin bitmesiyle birlikte turistik seyahatlerin artışı hızlı bir şekilde sürüyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul’a gelen 16 milyon olan ziyaretçi sayısının, 2023 yılında 30 milyonu aşması bekleniyor.
Tarihi Yarımada İş adamları ve Yöneticileri Derneği’nin yapmış olduğu araştırmalara göre, bu yıl rezervasyonların en üst düzeyde olacağı tahmin ediliyor. TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu 2. Başkanı Okan Başusta yaptığı açıklamada; ‘’Sezon yaklaştıkça rezervasyon sayılarımız artmaktadır. Sektör olarak tüm turizm işletmelerimizle, oda sayılarımız ve araçlarımızla gelecek olan taleplere cevap vermeye hazırız. Avrupalı turistin bu yıl tercihi İstanbul, dolayısı ile Tarihi Yarımada olacak’’ dedi.

Tarih, kültür ve sanat bir arada
Başusta bölgenin hem kültürel hem de turistik anlamdaki önemini şu sözlerle anlattı; “Tarihi Yarımada İstanbul demek, İstanbul demek Tarihi Yarımada demektir. 8 bin 500 yıllık geçmişi olan üç imparatorluğa bin 600 yıl başkentlik yapmış, 2 bin 700 yıl ticaret merkezi olmuş, doğuyla batının kesiştiği bir merkez. Tarih boyunca her sokağı, her caddesi ve mahalle isimleri ile bile yaşanmışlık hikâyesi olan bir mekân. Dikilitaşıyla, Bizans ve Mimar Sinan eserleriyle, patrikhanesiyle, Bulgar demir kilisesiyle, Topkapı ve Tekfur Sarayı, bin yıl zindan olarak kullanılan Anemas ile, kemeriyle, tarihi limanıyla Ayasofya’sıyla Kapalı Çarşısıyla, hisarlarıyla, sarnıçlarıyla, 6bin 800 tescilli eser ile. Tüm bu değerler bu kadar küçük bir alanda toplanmış, yerin altı ve üstü tarihi eserlerle dopdolu. Bölgemizin hak ettiği tanıtımla, tarih, kültür ve sanat turizminin dünyadaki merkezi olacağına inanmaktayım. Dubai’de 40 yıllık caminin tarihi eser diye gezdirildiği, tarihi geçmişi ve turistik olmayan ülkelerin karnavallar düzenlediği, 11 Eylül İkiz Kulelere ait molozların ambalajlanıp ziyarete açıldığını düşününce; İstanbul’umuzun ve Tarihi Yarımadamızın önemini bir kez daha anlıyoruz. Her santimetresinin kıymetini bilmeliyiz.”

Tamamen trafiğe kapatılmalı
Tarihi Yarımada’nın tamamen trafiğe kapatılmasının önemine dikkat çeken Başusta; “Yarımadamızın aşamalı olacak şekilde, tamamen trafiğe kapatılması için çalışmalar yapıyoruz. Ordu Caddesi ve çevresi bunun önemli bir etabıydı. Bölgemiz turizmi açısından çok önemli yarar sağlayacak. İlgili kurumlarımız tarafından yapılmakta olan restorasyon çalışmaları da İstanbul’un her geçen gün yıldızını parlatacak” dedi.

Deprem kaynaklı iptal yok
Ülkemizde yaşanan üzücü deprem sonucunda, yurtdışından gelen rezervasyonlarda kayda değer bir iptal yaşanmadığını belirten Başusta, ‘’İlk haftalarda az da olsa bir tedirginlik yaşanmış olsa da, gelecek rezervasyonlara etkisi olmadığını söyleyebiliriz’’ açıklamasını yaptı.

Yorum Yaz