We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Şahin: “Koronavirüsten Sonra Turizm Asla Eskisi Gibi Olmayacaktır”

Şahin: “Koronavirüsten Sonra Turizm Asla Eskisi Gibi Olmayacaktır”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Şahin: “Koronavirüsten Sonra Turizm Asla Eskisi Gibi Olmayacaktır”

Commodore Elite Suites & SPA –   Monachus Hotel & Spa Genel Müdürü Mustafa Şahin, GM Turizm ve Yönetim Dergisi okurları için koronavirüsün turizme karşı etkilerini değerlendirdi.

Commodore Elite Suıtes & SPA –   Monachus Hotel & Spa Genel Müdürü Mustafa Şahin

Hijyen Anlamında Birtakım Değişikliklere Gitmek Durumundayız

Her şey dâhil sistemi bir anda yok olmayacaktır. En azından her şey dâhilin sunumu anlamında bir takım değişiklikler olacak ister istemez. Soğuk ve tatlı büfelerimizi porsiyon haline getireceğiz. Zaten birçok tesisimiz bunu yapıyordu. Yani herkesin aynı kaşıkla, aynı kaptan yemek ya da soğuk meze alması yerine bunları porsiyon lama yoluna gideceğiz. Keza sıcak büfelerimizde aynı şekilde veyahut bizim elemanlarımızın aşçılarımızın dağıtım yapması şeklinde bir uygulamaya gideceğiz. En azından her şey dâhil sisteminin içeriğinde pak fazla değişiklik olmayacak kısa vadede ama sağlık bilgisi anlamında birtakım değişikliklere gitmek durumunda kalacağız. Bunu hem kendi sağlığımız için hem de misafirlerimizin sağlığı için yapmak zorundayız. Bundan kaçış olmayacağını öngörüyorum.

Öncelikle Hareketlenecek Olan İç Pazar Olacak

İç pazarın her zaman önemli olduğunu ifade ettik. Turizmle uğraşan İspanya gibi, Yunanistan gibi bu işe yoğun emek harcayan ülkelerin hemen hemen tamamında ortalamada yüzde 20-25 civarı bir iç pazar kapasitesi söz konusu. Tabii ki bizde de böyle olması için çaba gösteriliyor ama burada ekonomik güç de devreye giriyor. İnsanların tatile ayırabilecekleri bütçeleri önemli. Bu anlamda Türkiye yüzde 20-25 noktalarına gelemeyebilir. Kısa dönemde, tatil dönemimizde her ne kadar şu anda uzadıysa da, okulların açılıp kapanmasıyla doğru orantılı ağırlıklı tatile çıkılır. Bunun yayılması sürece başlamıştı uğraşılıyordu. İnsanların tatile ayırabilecekleri miktar, bizim onlara sunabileceğimiz doğru fiyatlarla çok daha yoğun bir iç pazar talebi bekliyoruz önümüzdeki dönemde. Tabi çok kısa vadede gerçekleşecek şeyler değil”

Etkin Önlemler Hızla Alınmalı

Bugüne kadar seyahat sektörünü bu kadar uzun soluklu ve bu kadar yaygın etkileyen başka bir olay olmamıştı. Nisan ayına geldik salgın hala artarak devam ediyor. Çok hızlı ve etkin önlemler alarak sektörü Haziran ayına kadar taşıyıp, sonrasına ilişkin durumu tekrardan değerlendirmemiz gerekiyor.

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

 

Yorum Yaz