We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Soylu, “Çalışanımıza yatırım yapmamız lazım”

Soylu, “Çalışanımıza yatırım yapmamız lazım”

GM Haber Merkezi

Bünyesinde Side’de yer alan Alba Royal, Alba Resort ve Alba Queen otellerinin sorumlu Genel Müdürlüğünü yapan Alba Hotels Genel Müdürü Selim Soylu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Antalya’nın her zaman güçlü bir bölge olduğunun altını çizen Soylu, ilk verilerin çok iyi olduğunu belirterek insan kaynaklarının önemine dikkat çekti.

İlk veriler çok iyi

Sezon için ilk verilerin oldukça iyi olduğunu söyleyen Genel Müdür Selim Soylu “Geçtiğimiz hafta Hollanda fuarına katıldık. Avrupa’dan ilk verileri oradan elde ettik. Aldığımız verilere göre 2023 yılı, 2022 yılının üzerinde seyredecek. Rakamlar bu yönde. Değerler 2019 yılına yakın gözüküyor. Herhangi bir aksilik olmaz ise iyi bir sezon yaşayacağımızın ayak izlerini görüyoruz. Verilerin dışında psikoloji de, söylemler de açıklamalar da bu şekilde seyrediyor. Umarım herkesin arzu ettiği gibi bir sezon yaşarız” dedi.

Şu anda bölgemiz açısından her şey güzel gözüküyor

Antalya’nın her zaman güçlü bir bölge olduğunu söyleyen Soylu “Antalya özellikle resort işletmeciliğinde bir numara. Tabii ki ülkemizin her bölgeleri birbirinden değerli. Bu coğrafya içerisinde olmak tabii ki bir şans. Antalya’da da özellikle son zamanlarda birinci sırada olan, Avrupa ve Rus pazarında tercih edilen bölgeler içerisinde yer alan Side yer alıyor. Ben de o bölgede olmaktan çok mutlu ve keyifliyim. Şu anda bölgemiz açısında da her şey güzel gözüküyor” dedi.

Çalışanımıza, insanımıza yatırım yapmamız lazım

Son dönem insan kaynaklarının çok önem taşıdığına da dikkat çeken Alba Hotels Genel Müdürü Selim Soylu “Otellerimiz çok güzel, unutmamız gereken bir şey var ki, bu güzel otelleri işletebilmek için insan gücü gerekli. Dolayısı ile çalışanımıza, insanımıza yatırım yapmamız lazım. Özellikle pandemi ve krizlerde kayıplar yaşadık. Bizim resort işletmeciliğimizde en büyük sorunumuz sezonluk olmamız. Sezonluk olmak, belli bir dönem açık belli bir dönem kapalı olmak maalesef bize de personel politikalarında birtakım kararlar almak zorunluluğu kılıyordu. Ama bizim bu konuda biraz farklılaşmamız gerekiyor. Çünkü hem tesis sayılarımız arttıkça hem de insan kaynaklarımızın başka sektörlere kayması ile beraber bu kadrolarımızın istihdamını daha fazla arttırmamız gerekiyor. Otellerimizi güzel tutalım, bakalım, beş yıldız parlatalım ama unutmayalım ki, bu otelleri biz insan kaynağı olmadan mümkün değil işletemeyiz. Bu nedenle insan kaynakları politikamızı, özellikle istihdam sürelerini artırmaya yönelik hepimize düşen görevler var. Çalışanımıza, insanımıza yatırım yapmamız lazım. Bu konuları biz yöneticilerin, işverenlerimize iyi ve doğru anlatması gerekiyor. Ve bununla ilgili çalışan arkadaşlarımızın da istihdam sürelerini artırma konusunda adımlar atmamız gerekiyor” dedi.

İstihdam adına bir tesisimizi 12 ay açık tutmak istiyoruz

Genel Müdür Selim Soylu, Alba Hotels olarak istihdam sürelerinin artması adına bir tesisin 12 ay boyunca açmak adına çalıştıklarını da ifade ederek “Ben şahsen bu konuda kurumum adına işverenimizle bu konuyu görüşüyorum. İstihdam sürelerini arttırmaya yönelik adımlar atmaya başladık. Bir tesisimizi özellikle 12 ay açma konusunda zorluyoruz. Şu an tadilat ve renovasyon çalışmaları yapıyoruz. Zannedersem önümüzdeki yıllarda bu konuda da bir adım atacağız” diye konuştu.

Haber: Halil Öncü

1 yorum

Nuran Özfidan 24 Ocak 2023 - 13:06

Sayın Soylu nun da değindiği gibi en önemli nokta , insan kaynakları politikalarını geliştirmek olacaktır!Turizmde dil bilen eleman çok önemli ama dil bilen elemana dil tazminatı yok, sezonluk oteller de sadece sezon boyunca çalıştırıp sezon sonu gelince askıya almak bir tarafa ( sadece akraba ilişkilerine, tanıdık usulüne göre otellerde askıya alınma var) imzanı attır zorla seneye yoksa çalışamazsın vs gibi yalanlarla tazminat hakkına bile göz koyan insan kaynakları politikasıyla , kaliteli işi bilen elemanları başka sektörlere başka illere göç etmeye zorlayan bir sektör olmuş turizm , hamile kaldım diye işten bile kovuldum! Turizm emekçilerine yapılan bütün bu yanlış davranışların elbette olumsuz sonuçları da olacaktır! Bir an evvel iş verenler, turizmde yetkili bakanlık , ve en önemlisi de devletin bu konuda alması gereken sorumlulukları yerine getirmesini dört gözle bekliyorum. Herkese iyi bir sezon diliyorum.

Cevapla

Yorum Yaz