Turisti Kandıran Otelcilere Ağır Cezalar Geliyor

Sektörel Haberler 18 Mayıs, 10:03'de eklendi

Turisti Kandıran Otelcilere  Ağır Cezalar Geliyor

AKP Parti tarafından TBMM’ye sunulan yasa teklifiyle. vadettiği hizmetleri sağlamayan otelciler ağır para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Rezervasyonlu tüketiciyi açıkta bırakana her oda için 8 bin 500 lira, fiyat tarifesi üzerinde para isteyen işletmeye de fazla ücretin 20 katı para ceza uygulaması gelecek.

Sözcü gazetesinden Deniz AYHAN’ın haberinde yer alan cezalara yönelik uygulamaları şu şekilde açıkladı.

 

Dağ başındaki otele ‘’denize sıfır’, pansiyonunu yıldızlı tesis gibi sunan, ‘’butik otel” adı altında fazla  ücret talep eden işletmelere ise kapatmaya kadar varan cezaların gelecek. TBMM’ye sunulan yasa teklifine göre, Turizm Teşvik Kanunu’nda yapılması  istenen cezaların detayları ile şu şekilde.

 

Oda Başına Ceza Geliyor

Deniz araçları dahil, turizm işletmelerinin hizmetlerinde kusur. Eksiklikler olması durumunda. uyarı cezası uygulanacak. İlan, reklam, afiş ve broşürlerle tüketiciye yanıltıcı şekilde tanıtım yapılması dahilinde önce uyarı cezası verilecek. sonra otelcinin ödeyeceği ceza miktarı 6 bin 500 liraya çıkacak.

Yanıltıcı tanıtıma son vermeyen otellere 14 bin lira daha para cezası uygulanacak. Müşteriye taahhüt edilen hizmetin sunulmaması ya da eksik verildiği zaman ise halinde yine.  8 bin 500 lira idari para cezası ödenecek. Konaklama tesislerinde, işletme tarafından taahhüt edilmesine rağmen müşterinin konaklatılmaması. ya da hizmetin yakın çevrede aynı konumdaki işletmede verilmesi halinde, her oda için yine 8 bin 500 lira para cezasına çarptırılacak.

Deniz turizmi araçlarının belgesinde belirtilen. tür ve kapasiteye aykırı faaliyette bulunması. halinde 10 bin lira idari para cezası uygulanacak.Turizm amaçlı sportif faaliyet iznine sahip olan işletmenin. Belirlenen koşullara aykırı faaliyet vermesi durumunda 10 bin lira para cezasına çarptırılacak.

– Onaylı tarifelerin üzerinde fiyat çıkarılırsa fazla alınan ücretin 20 katı para cezayı ödeyecek.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.